A következő címkéjű bejegyzések mutatása: pécs. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: pécs. Összes bejegyzés megjelenítése

2014. február 25., kedd

Gyors vacsora 2.

Egy nehéz munkanap után, csak a gyors vacsora az, aminek nekiállunk. Tegnap hazaérvén éhes kis családom fogadott, hogy ők most azonnal enni akarnak, mert éhesek. Rengeteget nézelődök a neten, olvasok, gondolkodom, hiszen mint nagyon sok embernél, a vacsora nálunk is kényes történet. Én vallom, hogy fontos, hogy a család leüljön együtt, és vacsorázzanak. Ilyenkor lehet beszélgetni, megbeszélni az egész napot, esetleg tervezgetni.
Fáradtan, egész napos munka után senkinek nincs kedve órákat álldogálni a konyhában! De egy vajas kenyér elkészítése se tart sokkal rövidebb ideig, mint összedobni valami újat, valami laktatót, valami finomat. Higgyétek el, 30 perc nem a világ, és legalább normális étel kerül az asztalra esténként is! Nézzetek körül a hűtőben, a kenyér tartóban, esetleg a fagyasztóban, mert mindig van otthon valami, amiből gyorsan finomat lehet az asztalra varázsolni.
Ha valakinek nincs ötlete, szívesen segítek...Sőt, gondolkodom egy "könyvön, vagy kártyákon, ami az alapvető, otthon megtalálható alapanyagokból készíthető gyors vacsorákat tartalmazná. Ez még csak gondolat a fejemben, de ki tudja, lehet, egyszer megvalósul :)
2 gyors "receptet szeretnék megosztani veletek, amit mi, tegnap illetve tegnap előtt vacsoráztunk.
Az első egy egyszerű, zöldséges ragu, melyet magamnak feldobtam egy kis virslivel, és pitába töltve, sajttal megpakolva ettünk meg.
Hozzávalók:
2 db pita
1 paradicsom
1/2 cukkini
1/2 fej hagyma
2 ek babkonzerv
1 db virsli
sajt ízlés szerint
só, bors
kurkuma, vagy curry fűszer, vagy csak egyszerű zöldség fűszerkeverék, vagy bármi, amit szeretünk
Elkészítés:
A hagymát vágjuk apróra, majd dinszteljük meg kevés olíva olajon. Közben a további zöldségeket, mert bármi lehet, ami van otthon, vágjuk kisebb kockákra, darabokra. Először a "keményebb zöldséget dobjuk a hagymára, nálunk ez a cukkini volt. Pároljuk, fűszerezzük. Ha már puhul, jöhet a paradicsom is. Kóstoljunk, sózzunk, borsozzunk, és amennyiben szükséges további fűszereket adhatunk hozzá. Akár friss bazsalikomot, oregánót, ha egy kicsit olaszosat szeretünk, de még egy kevés mentát is elbír véleményem szerint! A konzerv babot csak a végén tegyük bele, hiszen azt csak átmelegíteni kell, nem kell már puhulnia. Pároljuk össze a zöldségeket, az ízeket, ez maximum 10-15 percet vesz igénybe! Közben a pitát dobjuk a mikróba, 1 perc, és már ehetünk is. Ha nincs pitánk, akkor készítsünk pirítóst, azzal is tökéletes. Most, jobban belegondolva ez amolyan meleg bruschetta is lehet :) A virslit csak magamnak készítettem, félbe vágtam, és olajon gyorsan megsütöttem. Amennyiben mindenki enne belőle, karikázzuk fel, és süssük meg a karikákat, majd keverjük a raguba. A pitát töltsük meg a zöldséges raguval, egy kevés sajttal, és jó étvágyat.
Sajnos képet erről nem tudok becsatolni, mert ahogy írtam, Tímea és Lázár is már éhes volt nagyon, így inkább ettünk a fotózás helyett :-D
Jó étvágyat
A tegnapi napon, mivel még mindig voltak zöldségek a hűtőben, ugyanezen hozzávalókkal dolgoztam. Pluszban jött még 1 db tojás, illetve a megmaradt zsemlék.
Elkészítés:
A sütőt melegítsük elő 180-200 fokra.
A zsemlék tetején lyukat vágunk, és kiszedjük a belsejét úgy, hogy peremet hagyunk, hiszen meg fogjuk tölteni.
Egy tálba üssünk fel tojást, keverjük bele a kockára vágott zöldségeket, sonkát, vagy virslit, jó adag sajtot. Sózzuk, borsozzuk ízlés szerint. A keverékkel töltsük meg a zsemléket, a tetejére szórjunk még a reszelt sajtból, és mehet a sütőbe. Süssük a zsemléket 10-15 percig, majd emeljük a hőmérsékletet, vagy kapcsoljuk meg a grillező funkciót, hogy a sajt megpiruljon.
1795743_672410639466967_548802201_n
Melegen, egy kis majonézzel, vagy ketchuppal (vagy mindkettővel) fogyasszuk.
Jó étvágyat.

2013. október 22., kedd

Angyalkukcó

Újabb jótékonykodás...Miért? Nem tudom...Réka, a Vasárnapi Ebéd bloggere felvetette az ötletet, nekem pedig tetszett. Tetszett, mert újra van ok a sütésre, olyan ok, ahol újra kiélhetem kreativitásom, gondolkodhatok, hiszen sok dolgot kell egyben megoldani.
Aztán hívott Réka, hogy kezdjük el, csináljunk egy jótékony sütivásárt Pécsett, a Bölcső Alapítvány javára.
Ma már ott vagyunk, hogy már nem szimpla jótékonykodás, azaz igen, de mégsem!
Nagyon profi csapat jött össze, mindenre igyekszünk gondolni, mindent igyekszünk a lehető legnagyobb gonddal előkészíteni, és elkészíteni.
A csapatot a www.angyalkucko.blogspot.hu oldalon megtekinthetitek.
November közepén indul az akció, hetente lesz nyeremény akció, melyeket felajánlottak eme nemes célhoz!
Aki csak teheti, támogasson minket, bárhogyan, kövessetek a Facebookon, vagy a blogon.

2013. szeptember 11., szerda

Lengyelország "zsemléje"


Tímea sok évig élt Angliában. Ha utaztunk valahova, és valahol meglátta e "zsemléket", akkor tuti, hogy ilyet kellett vennünk. Így elhatároztam, hogy megkísérlem elkészíteni Neki. Az igazság, hogy nem vagyok maradéktalanul elégedett, mert a kinézete nem az igazi...Persze leszúrásom megkaptam, miszerint az kit mozgat, ez rusztikus, házi, és az íze a lényeg. Nos, az ízével semmi baj nem volt az biztos.
Ma olvastam, hogy ez a közkedvelt péksütemény se nem angol, se nem amerikai, hanem lengyel "találmány", és ott terjedt el legelőször, ahol sok zsidó élt...Azt, hogy miért, azt nem sikerült kiderítenem.
Biztosan sokan, sokféleképpen készítettek már bagelt, az enyém így készült:

Hozzávalók:

600 g liszt
2 tk só
20 g cukor
1 tk olaj
10 g vaj
1 tojás
300 ml víz (langyos)
12,5 g élesztő (ez vagy egy fél instant, vagy egy 25 grammos friss fele, ha 50 grammos a friss, akkor negyede)

A főzéshez kell majd még 2-3 evőkanálnyi cukor, illetve mivel ezt meg szokták szórni magvakkal, magvak kellenek még. Hogy milyen, azt mindenki döntse el, lehet mák, cukor, mandula, bármi.


Elkészítés:

Egy tálban keverjük csomómentesre a tojást a cukrot az élesztővel, és a víz 3/4-ed részével. Adjuk hozzá az olajat, a vajat, majd a lisztet. A sót oldjuk fel a maradék vízben, és adjuk hozzá azt is. Dagasszunk tésztát a hozzávalókból. A dagasztás nem lesz egyszerű, de nem kell több víz, ne aggódjunk, csak gyúrjuk és gyúrjuk, el fog tűnni a liszt. Ha mégsem megy, akkor nagyon óvatosan, adjunk hozzá egy kevéske vizet, nehogy túlvizezzük...
Ha készen vagyunk, homogén, szépen kezelhető kis gombócot kaptunk, lisztezzük meg a tetejét, és takarjuk le légmentesen (mondjuk tegyük egy kelesztő tálba, vagy egy zacskóba) és hagyjuk békén jó 40 percig. Félidőben gyúrjuk át egyszer, hogy a tészta jobb állagú legyen. A 40 perc leteltével osszuk szét legalább 10 részre! Készítsünk golyókat belőlük, és hagyjuk 10 percig pihenni őket. Ha letelt,akkor sodorjuk ki, készítsünk "kukacokat belőlük, olyan 20-25 cm-eseket. Formázzuk meg őket, kör alakra, a két végét csípjük össze. Egy tepsire terítsünk konyharuhát, lisztezzük meg enyhén, erre helyezzük a bageleket. Majd takarjuk le őket egy épphogy nedves másik konyharuhával. Hagyjuk kelni őket fél órát!

Fél óra múlva kétszer akkora bagelek kacsintgatnak ránk :)
A sütőt kapcsoljuk be, melegítsük elő 220 fokra, és egy másik tepsit béleljünk ki sütőpapírral.
Egy lábosba forraljunk vizet a cukorral, és ebbe főzzük ki a bageleket, oldalanként 15- másodpercig. Ahogy letettük őket, ahhoz képest a tetejével kezdjük. Ha kész a "főzés", akkor egy sütőpapírral kibélelt tepsire helyezzük őket, megszórjuk bármivel, és 15 perc alatt megsülnek (aranybarna legyen, ugye a 15 perc csak irányszám, hisz minden sütő más).


Jó étvágyat hozzá, fogyaszthatjuk akár szendvicsként felvágottal, sajttal, vagy akár vajjal, lekvárral.

Ki hogy szeretné!

2013. július 9., kedd

A világ Legyegyszerűbb Fánkja


Valamikor, egyszer a tévében láttam, nem az én találmányom, de annyira megtetszett, hogy muszáj volt elkészítenem.
Gyors, egyszerű, minimális anyagszükséglet.
A mennyiségekkel kísérleteztem, mert emlékezetből készítettem, és az otthon lévő nektarint használtam fel, a tv-ben ringlóval készítették!


Hozzávalók (4 főre):

2 dl víz
75 g vaj
100 g liszt
1 csipet só
2 ek barna cukor
3 tojás
olaj a sütéshez
fahéjas porcukor,melybe beleforgatjuk


Elkészítés:

Egy lábosba öntsük a vizet, és tegyük bele a vajat, kezdjük el melegíteni, ha a vaj elolvadt, mehet bele a só, és a liszt. Gyors keverések mellett, képezzünk homogén agyagot, kicsit lehet "pirítani".
Ha kész, vegyük le a tűzről, és hűtsük ki. Muszáj hűteni, mielőtt a tojásokat belerakjuk, mert különben megfőne a tojás fehérje, és azt nem akarjuk.
Amíg hűl, vágjuk apró kockára a gyümölcsünket. Legalább haladunk :)
Ha kihűlt, egyesével üssük bele a tojást. Egy tojás, majd jól keverjük el a tésztában. Jöhet bele a gyümölcs, majd a cukor is, keverjük el! Egy jó masszát kapunk, nem is massza, inkább tészta...
Hagyjuk pihenni, addig egy lábosban hevítsünk olajat. Ha felforrósodott, vegyünk a kezünkbe egy kanalat, mártsuk az olajba, és a tésztából formázzunk kedvünk szerinti adagokat, formákat. Mehet az olajba, süssük minden oldalát aranybarnára.
Amik megsültek, konyhai papírtörlőre rakjuk, hogy a felesleges olajat felszívja, majd melegében beleforgatjuk a fahéjas porcukorba.
Melegen isteni, de komolyan...
Ja, és hidegen is :)
Kívül ropogós, belül puha, gyümölcsös...
Azt gondolom, bárkit el lehet csábítani egy ilyenre...


Jó étvágyat hozzá :)


2013. június 10., hétfő

A Két Falánk Olasz II. rész

Szombat...
Otthon, semmi munka, csak a család, és persze a konyha :)
Mivel megígértem, folytatom. Újra a kezembe kaptam a könyvet, és lapozgattam. De nagyon nehezen választottam, mert vagy tészta, vagy tészta, vagy olyan ételek voltak a lapokon, amikhez nem volt kedvem. Nem akartam sem kagylót, sem rákot, sem halat...
Aztán választottam. Tímea nagyon leves imádó, ezért mindenképpen kellett leves. Na, az nem sok van a könyvben, de azért sikerült kiválasztani egyet: Minestra Maritata, azaz tavaszi zöldségleves sonkával. Már most megjegyzem, ne az itthon ismert zöldséglevest várjátok, és azt is, hogy nem igazán nyerte meg tetszésünket. Hogy miért, azt nem tudnám megfogalmazni, de egy próbát mindenképpen megér, ha valaki be akar kukkantani más nemzet leveseibe.
A főétel tészta lett, de olyan, ami már kinézetében is extra: Paccheri ripieni con salsa d'asparagi, azaz töltött tészta spárgamártással.
Spárga szezon vége felé nekem is sikerült valamit készítenem :-D
Nos, ez a tészta teli találat volt, azonnal feledtette a leves "egyhangúságát"!
A desszert pedig a hétköznap készített fagyi volt :)


2013. június 4., kedd

Ricottatorta


Bocsánat csúsztam ezzel...Ne haragudjatok, sok volt a dolog, de most itt a harmadik recept, a desszert.
A könyvben citromos ricottatortaként van feltüntetve, de nekem nem volt otthon kandírozott citromhéjam, viszont volt fügém. Így fügével készítettem el, és isteni lett!
Melegen és hidegen is valami eszméletlenül finom.Hasonló a sajttortához, de a ricotta ad neki valami pluszt. Sokáig gondolkodtam, hogy talán túróval készítem, merthogy a ricotta hasonló ahhoz, de jó, hogy nem túrót vettem.
És fontos, ha van férfi, ne hagyjátok ki, a leírt boros körtét!
A vörösborban sült körte hozzá egy csoda. Ez külön, vagy fagyival is tökéletes, szóval most 2 receptet írok le nektek. A körtén nem változtattam semmit, az teljes egészében a két falánk olaszé!
Először nézzük a körtét:

Hozzávalók:

2 db körte
vörösbor
cukor

Elkészítés:

A körtéket félbe vágjuk, és tűzálló tálba tesszük, héjukkal felfelé. 180 fokos sütőben addig sütjük, míg a héja el nem kezd ráncosodni. Ezután felöntjük vörösborral, hogy ellepje, valamint jól, ízlés szerint, megszórjuk cukorral. Nem tudok mennyiséget adni, mert nem mértem, csak öntöttem mindkettőt. Mivel én a borból egy öntetet,szirupot készítettem, ezért elég sok cukrot adtam hozzá, hogy majd jól besűrűsödjön.Ezután még jó egy órát sütjük. Ha elkészül, a torta mellett tálaljuk, melyet a sziruppal meglocsolunk!
Ne hagyjátok ki, tényleg mennyei! Pedig én nem vagyok oda a vörösborért!

És akkor nézzük a ricottatortát!

Hozzávalók:

400 g leveles tészta (bolti tökélete :-D )
1 citrom héja
250 g ricotta (300 g van a receptben, de ugye egy tégely 250 grammos, szerintem elég)
200 g mascarpone
200 g kandírozott füge és narancshéj (együtt ennyi) A receptben citrom-, és narancshéj szerepelt
120 g cukor
6 tojás

Elkészítés:

A sütőt melegítsük elő 180 fokra előmelegítjük. A tésztát 2-3 mm vastagságúra kinyújtjuk. Ha nem dolgoztatok még ilyen tésztával, azt tanácsolom, hogy csak akkor vegyétek ki a hűtőből, ha azonnal dolgoztok vele, mert keményen könnyebb vele dolgozni. Ha már régebben kivettétek, visszapuhul, és nehéz vele a munka!
A kinyújtott tésztát ráfektetjük a 25 cm (28) átmérőjű,levehető aljú tortaformára, és kibéleljük vele! Túl fog nyúlni minden irányba, de ez a cél!Nedves ruhával takarjuk le, amíg elkészítjük a belevalót!
Készítsük el a tölteléket!
A ricottát, a mascarponét, és a kandírozott fügét és 100 g cukrot összekeverünk. Hozzáadunk 5 db tojássárgáját, és újra összekeverjük. Nem kell semmilyen gép, elég egy villa!Gyönyörű masszát kapunk. A 6 db tojás fehérjét, (igen 6, a maradék 1 sárgája is kell, majd a végén!) felverjük habbá, hozzáadjuk a maradék cukrot és kemény habbá verjük. Ezt óvatosan spatulával beleforgatjuk a ricottás keverékbe! Most jön, hogy reméljük elég nagy tálban kezdtük összekutyulni a hozzávalókat :-)
Ha szépen összekevertük, óvatosan, hogy a habot ne törjük nagyon össze, akkor beleönthetjük a tésztával kibélelt formába.
Én a tetejére raktam a kandírozott narancshéjat, és ráreszeltem a citromhéjat, majd szépen ráhajtottam a kilógó tésztát, és most jött el a maradék 1 tojássárgájának az ideje, szépen megkenjük vele a tetejét.

Kész, mehet az előmelegített sütőbe.
A könyv 30 perc sütést ír, de nekem ez nem jött be, akkor még "félkész" volt:



Szóval, csak a szemünkre hagyatkozzunk! Ha szép aranybarna a tészta, de közepe még enyhén rugalmas, na akkor van készen!
A vörösboros körtével egy ízbomba!

Jó étvágyat


2013. május 20., hétfő

Hosszú hétvége

Régóta nem volt ilyenben részem, szerencsére ez év február közepén erőt vettem magamon és változtattam. Életem harmadik legjobb döntése volt. Az első a feleségem Tímea, a második kisfiunk Lázár.
Most lehet ugyan, hogy kevesebb pénzt viszek haza (még), de azt csinálom, amit szeretek, és mindenre, amit szeretnék, szeretnénk van időm. Rengeteget lehetek a családommal, és amikor csak szeretnék, főzhetek, sütögethetek.
Nos, ez a hétvége erről szólt. A CSALÁDRÓL és a konyháról. A konyhát nem véletlen nem írtam nagy betűkkel, mert oda csak inkább berobogtam, beszaladtam, azért nem töltöttem ott sok időt, gyorsan valami finomat volt az elv...És ha Lázár épp aludt, akkor gyorsan sütöttem valamit, amolyan találomra, felhasználván, amit találtam, hiszen ünnepnap nem igazán van nyitva üzlet. Ebbe már megint belefutottam, március 15-én ugyanezt játszottam el :-D
Azért így is sikerült pár dolgot az asztalra varázsolnom...
Ami készült: valami hawai stílusú csirkemell, diós-chillis keksz, házi bodzaszörp, és kis süti kosárkák.
Ja, és egy kis ázsiai jellegű leves. Nem tudom eldönteni, hogy thai, vagy indiai, de a lényeg, hogy finom volt.
Azt hiszem minden egész jól sikerült, mert a leves elfogyott, a kekszből épp hogy pár maradt mára, míg a kosárkák nagyon gyorsan elkoptak. Bár megint csak Tímea volt a bíró, hiszen eléggé antiszocok vagyunk mindketten :-D
Érdekes az élet, nem szeretünk sokáig társaságban mozogni, mégis mindketten valami olyasmit csinálunk, ahol elengedhetetlen, hogy emberek között legyünk. Tímea stílus tanácsadó, én meg ugye igyekszem főzőcskézni, illetve azt megszerettetni az emberekkel.
Még mindig gondolkodom, hogy mit is kellene tennem, hogy ezt a blogot ne a receptek lepjék el, de nincs konkrétum...DE nemsokára lesz, érzem!
Szombaton elvittük az elkészült szórólapokat, hogy még nagyobb "hírverést" csináljunk a főzőiskolának, mert minden nappal jobban bízom abban, hogy van létjogosultsága. Hogy igenis ki tudjuk tölteni az űrt, amit szeretnénk, hogy jó kikapcsolódási, szórakozási program tud ez lenni.
Hogy az emberekkel el tudom, tudjuk kergettetni azt a gondolatmenetet, hogy a főzés unalmas, idejét múlt, hogy bonyolult feladat.
Ezen vagyok, ezen dolgozom.
Mindemellett persze szeretnék minél többet megtanulni.
És új feladatként megpróbálkozom összeállítani pár ételt, ételsort, melyeket, ha jól sikerülnek, akkor egy pécsi étteremben lehet megkóstolni.
Ma előkészítek pár újabb kurzus ötletet, megbeszélem Tímeával, és ha egyet értünk, akkor gyorsan felrakjuk a honlapra, hogy mihamarabb a köztudatba kerüljenek.
Mára, egyenlőre ennyi, íme pár ízelítő a hétvégi ételekből ( természetesen, ha igény van rá, akkor lejegyzetelem a recepteket):





2013. április 7., vasárnap

Rapid Cipó


A hétvégén Édesanyáméknál voltunk vendégségbe, és hazaérve jutott eszembe, hogy nincs otthon kenyér.
A boltba nem volt kedvem elugrani, de sütni nagy kedvem volt, hiszen az elmúlt héten hanyagoltam a főzést (időhiány miatt), így gyorsan összedobtam egy cipót! A lényeg a gyorson volt, hiszen már éhesek voltunk, és nem volt kedvem órákig keleszteni...
Mindennel együtt 45-50 perc alatt készen van ez a cipócska, ajánlom mindenkinek, aki egy egyszerű de annál finomabb kenyérre vágyik. Nos, nézzük:


Hozzávalók:

500 g liszt
1 tojás
50 g olvasztott vaj
200 g natúr joghurt
2 tk cukor
1 cs sütőpor
1 tk szódabikarbóna
1 fej közepes hagyma (vagy bármi, amit szeretnénk, olíva bogyó, szárított paradicsom stb)
1 csipet só


Elkészítés:

Melegítsük elő a sütőt 180 fokra. A hagymát szeleteljük fel, és szedjük szét. Egy nagyobb tálba öntsük bele a lisztet, adjuk hozzá a sót, a cukrot, a sütőport és a szódabikarbónát.Keverjük át, hogy az alapanyagok eloszoljanak. Adjuk hozzá a hagymát, és azzal is forgassuk át!
Az olvasztott vajat keverjük össze egy másik edényben a tojással és a joghurttal.
Apránként adagoljuk a lisztkeverékhez, és gyúrjuk össze a kenyeret. Amennyiben szükséges, kevés joghurt avagy liszt hozzáadásával dolgozhatunk.Eddig nagyjából 6 perc telt el :-)
Egy tepsire helyezzünk sütőpapírt, a tésztából ízlésünk szerint készítsünk cipó formát. Helyezzük a sütőpapírra, a tetejét éles késsel pár helyen karcoljuk meg, és vízzel fröcsköljük meg.
Nagyjából 40-45 perc alatt szépen megsül. Fontos, hogy kicsit lapítsuk el, hogy a belseje is szépen átsüljön. Nem kell aggódni, a sütőpor dolgozni fog, meg fog emelkedni a cipónk :-)
Melegen nagyon finom, mi csak úgy natúran, vajjal ettük.

Jó étvágyat kívánok Mindenkinek.

2013. március 24., vasárnap

Karfiol Tallér


Egy hete nem eszünk húst.Az okok most mellékesen, a lényeg, hogy hús nélkül ebédet,vacsorát készíteni nekem nehéz, hiszen világéletemben húsevő voltam. De arra mindenesetre nagyon jó, hogy tágul a látóköröm, és próbálkozom más ételekkel, melyeket nagyon jól be tudnék illeszteni húsok mellé, vagy éppen helyette. Tegnap este,meccs után, szokás szerint nagyon éhes voltam, és találtam maradék karfiolt.
A következőket tettem:


Hozzávalók:

1/2 fej karfiol
2 ek vaj
2 ek tejföl
2 ek tej
15 dkg reszelt sajt

bors
szerecsendió
5 ek liszt
olíva olaj


Elkészítés:

A karfiolt mossuk meg,szedjük rózsáira, majd tegyük egy mikrózható tálba. A tejfölt és a tejet keverjük simára, majd öntsük a karfiolra, valamint adjuk hozzá a vajat is. Tegyük be a mikróba kb 5 percre.
Ha elkészült, adjuk hozzá a sajtot, és turmixoljuk le az egészet.Nem baj ha egy kicsit darabos marad.Liszttel sűrítsük, ha úgy érzitek, kicsivel több liszt is mehet bele, a lényeg, hogy az állaga krémes legyen, még lecsepegjen a kanálról. Sóval,borssal,szerecsendióval ízesítsük.
Sütőt melegítsük elő 180 fokra. Egy sütőpapírral kibélelt tepsire kanalazzuk a masszát,ki milyen formát, szeretne, én egy kanálnyit oszlattam szét.


Ha kész, locsoljuk meg olíva olajjal, és mehet a sütőbe. 20 perc utána kapcsoljuk át a sütőt grillező funkcióra, és süssük aranybarnára.
Ha nincs grillező funkciónk, akkor egy kevés olíva olajon gyorsan megpiríthatjuk mindkét felét a főzőlapon is.
Mi,ahogy a képeken is látható rukkola salátával tálaltuk.



Jó étvágyat kívánok!

2013. március 12., kedd

Mediterrán Csirke

A hozzávalók egy része
Nézzük a főételt. Ezen is sokat gondolkodtam, hogy mi is legyen. Én húsevő vagyok, úgy informálódtam, hogy Katin kívül mindenki más is, ezért hús lesz! Katalin kapni fog húsmentest :-)
A mediterrán csirke mellett döntöttem, mert...Nem tudom miért :-D


Hozzávalók:

Elég sok látszik már a képen, de azért felsorolom

6 db csirkecomb, egész
1/2 dl fehér bor (száraz)
1 dl vörösbor ecet
1 ek dijoni mustár
1 ek barna cukor
5-8 szem datolya
5-6 ág friss kakukkfű
olíva bogyó
kapri bogyó, mindkettő ízlés és érzés szerint
10 szem koktél paradicsom
3 gerezd fokhagyma

bors
olíva olaj


Elkészítés:

A megtisztított combokat vágjuk ketté (alsó és felső részre). Sózzuk, borsozzuk, majd kevés olíva olajon először a bőrös felét süssük elő, majd fordítsuk meg, és a másik oldalt is! Így jó ropogós lesz a bőre, valamint nem fog kiszáradni a hús!
Ha elősütöttük, tegyük át a combokat egy tepsibe, melyet előtte meglocsoltunk olíva olajjal. A serpenyőben lévő anyagokat NE öntsük ki!
Melegítsük elő a sütőnket 180 fokra. Közben a serpenyő alatt kapcsoljuk fel a főzőlapot/gázt stb...
Öntsük a serpenyőbe a fehér bort, forraljuk, és keverjük fel az esetleg lesült fűszereket, ízeket.Adjuk hozzá a vörösbor ecetet, a mustárt, a cukrot, és a datolyát. (Én ezt feldaraboltam). Forraljuk jól össze, kb 3-4 perc alatt.
A megmosott paradicsomokon ejtettem egy kis vágást, amibe a fokhagymából tettem egy-egy kis darabot. Majd rászórtam a tepsiben lévő húsra, köré. Ugyanezt tegyük a kapri ill az olíva bogyóval, és a kakukkfűvel. Sóval, borssal fűszerezzük picit.
Az elkészített "mártásunkkal" locsoljuk meg jól az egészet, és tegyük az előmelegített sütőbe.

Süssük 55-65 percig, amíg meg nem sül a hús!



Tálaláskor szórjuk meg friss petrezselyemmel, bármilyen körettel tálalható, szerintem egy enyhén paradicsom mártásos penne tésztával nagyon jól harmonizálna!

Jó étvágyat!


2013. március 11., hétfő

Medvehagymás Vaj



Reggel a piacon megakadt a szemem a friss medvehagymán! Egy öreg néni árulta.Ekkor jutott eszembe, hogy ez tökéletes lenne a bagetthez, amit előételnek szánok!

Hozzávalók:

1 kis köteg medvehagyma

bors
100 g vaj


Elkészítés:

Pofon egyszerű, és nagyon gyorsan megvan. A medvehagymát nagyon apróra vágjuk. A szoba-hőmérsékletű vajat összekeverjük az összes hozzávalóval, és már kész is :-)

A hozzávalók természetesen variálhatóak, nekem is már most rengeteg ötletem van!

Próbáljátok ki, dobjátok fel a vajatokat :-)




Brokkoli Leves Tejszínnel és kukoricával


Először is, bocsánat a képekért, de ugye ha vendégek vannak, akkor nem elsősorban a képek készítése és minősége miatt aggódik, izgul az ember!

Nos, ez kérem szépen a gluténmentes leves (Norbi feladta nekem a leckét, eleddig sosem találkoztam még senkivel, aki ily "betegségben" szenvedne, így nem is tudtam, hogy pontosan akkor Ő most mit ehet, és mit nem....Nem jutott jobb eszembe, mint hogy egy sima zöldség leves (mert ugye Kati miatt hús nem lehetett benne) viszont nagyon finom volt.
Legalábbis ezt mondták :-D
Glutén mentes, mert nem sima liszttel készítettem, de természetesen azzal is készíthető!
Minden recept 6 főre kalibrálva!!!


Hozzávalók:

1 db közepes lila hagyma
4 ek kukorica liszt
2 l zöldség alaplé
1 db nagyobb krumpli
1 fej brokkoli
1/2 konzerv kukorica
1 közepes ág friss kakukkfű
250 ml 20 %-os tejszín
1,5 dl tej

bors
kevés reszelt füstölt sajt
(6 szelet sonka)


Elkészítés:

Ha senki nem vega, akkor a következő képen készítsük el:
Készítsünk 2 l alaplét, hogy arra ne kelljen már várni.
Egy nagyobb edényben süssük meg a sonkaszeleteket. Ha elkészültek, akkor a zsíron pároljuk meg az apróra vágott hagymát! Figyeljünk, hogy ne süssük, csak pároljuk (ahogy a hagymalevesnél).Amikor a hagyma megpuhult, szórjuk rá a lisztet. Gyorsan keverjük át, nehogy lekapjon, majd apránként öntsük fel az alaplével. Merőkanállal merjük az elején, és folyamatosan keverjük a levest, nehogy becsomósodjon.Adjuk hozzá a felkockázott krumplit, majd főzzük közepes lángon, míg a krumpli majdnem kész. Közben a brokkolit szedjük rózsáira. Ha a krumpli majdnem megfőtt, adjuk a leveshez a brokkolit, a kakukkfüvet, főzzük össze.Kicsivel később tegyünk bele ízlés szerint kukoricát, sózzuk, borsozzuk, és egy kevés szerecsendió sem árt neki.Főzzük puhára a zöldségeket.Öntsük fel a tejszínnel és a tejjel, adjuk hozzá a reszelt sajtot, forraljuk össze, és már tálalható is :-)

Ha van vega a családban, akkor ne a szalonna/sonka zsírján, hanem olíva olajon pároljuk a hagymát!

Tálaláskor a levesre helyezzünk egy-egy szelet sonkát.

Jó étvágyat




2013. március 6., szerda

Mascarpone Sajttorta Gránátalmával





Nagy kedvenc a sajttorta az emberek körében. Szinte minden étteremben lehet kapni, és vagy ezer féle változatban készítik. Kicsit készülvén a hétvégére, én is sütöttem egyet. Nem egy gyors desszert, de megéri kivárni, az biztos :-)



Hozzávalók:

600 g krémsajt(mascarpone) szoba hőmérsékletű
1 db gránátalma
4 db tojás szoba hőmérsékletű
2 bögre kukorica liszt
2 bögre barna cukor
1 tk vanília aroma
1/2 citrom héja
100 g vaj szoba hőmérsékletű
1 nagy tejföl


Elkészítés:


A sütőt melegítsük elő 180 fokra. Egy tálba tegyük a vajat, és géppel verjük habosra. Adjunk hozzá 1/4 bögre cukrot, és keverjük jól össze, jöhet 1 db tojás, ezzel is keverjük össze jól..Majd  a kukorica liszt! Szórjunk a tálba 1 és 1/4-ed bögre lisztet, és ezzel is keverjük jól össze. Felezzük meg a tésztát, az egyik felét rakjuk a hűtőbe!
Egy 26 cm átmérőjű sütiformáról vegyük le az oldalát, az aljára tegyünk sütőpapírt, és az előhagyott tésztát nyújtsuk rá! Süssük 10 percig, majd hagyjuk teljesen kihűlni.
Amíg a tészta sül, vegyünk elő egy nagyobb tálat, és tegyük bele a mascarponét, keverjünk hozzá 1 és 1/4-ed bögre cukrot. Géppel keverhetjük ezt is, amíg folyékony nem lesz. Alacsony fordulaton keverjük hozzá a megmaradt kukorica lisztet, és a megmaradt 3 db tojást és a vanília aromát, egyszerre. Keverjük jól össze. Ha ezzel készen vagyunk, keverjük hozzá a tejföl felét és a citrom héjat, valamint a gránátalma 3/4-edét.
Ha a tészta megsült, vegyük vissza a hőfokot 160-ra, hagyjuk teljesen kihűlni! Tegyük a sütiforma oldalát a helyére. Vegyük elő a hűtőből a másik fél tésztát, és a forma 3/4-éig szépen rakjuk körbe vele az oldalát. Ha ezzel készen vagyunk, akkor az elkészült sajtkrémet öntsük bele.
160 fokon süssük 65 percig, vagy amíg a széle fel nem puffad, és a közepe szépen mozog, ha megrázzuk kicsit.
A maradék tejfölt, cukrot, egy kevés vanília aromát, citrom héjat keverjünk jól össze. Ha elkészült a torta, vegyük ki a sütőből, és kenjük meg ezzel a mázzal. Tipp: a szélére rakjuk, és onnan befelé húzzuk egy spatulával :-)
Tegyük vissza a sütőbe, és süssük még 10 percig!




Ha letelt a 10 perc, akkor kapcsoljuk ki, és kicsit pihentessük még benn.5-6 perc után vegyük ki, és hűtsük 10 percig.
Jó hír, hogy a torta elkészült, rossz hír, hogy nem tudjuk még megkóstolni :-D
10 perc után a forma oldala levehető, de szükséges még cca 4 órát pihentetni, hogy szépen szeletelhető legyen!
Ebből az adagból nagyjából 16 szeletet tudunk vágni, persze függ attól, hogy ki mekkorákat vág :-)

Jó étvágyat kívánok hozzá



2013. március 4., hétfő

Céklapogácsa


Egyik este húsmentes vacsit akartunk enni,de azokból az alapanyagokból,ami otthon volt!Mivel egész nap rohangáltunk,nem volt már kedvem boltba is elmenni,ezért felcsaptam a hűtőt és a spájzot.A következőket találtam:cékla,krumpli,hagyma,tonhal.
Ezekből kellett a legtöbbet kihoznom :-)
Nézzük mi sült ki belőle


Hozzávalók:
500 g krumpli
200 g cékla
1 fej hagyma
2 tonhal konzerv

Bors
Szerecsendió
1 ág rozmaring







Elkészítés:


A krumplit főzzük puhára enyhén sós vízben.Közben,ha előfőzött a céklánk (az enyém az volt) kockázzuk fel apró darabokra.A hagymát szintén,de a cékla legyen durvább.A megfőtt krumplit tegyük egy tálba,nyomkodjuk szét krumplinyomóval.Adjuk hozzá a céklát,a hagymát,valamint a tonhalat,melyet előtte lecsepegtettünk.Ízesítsük sóval,borssal,szerecsendióval.A rozmaring leveleket aprítsuk fel,és ezt is szórjuk a tálba!
Keverjük jól össze,és hagyjuk picit állni.Az állásidő alatt forrósítsunk olajat egy tapadásmentes edénybe!
Vizes kézzel készítsünk ízlésünknek megfelelő formákat,és süssük aranybarnára mindkét felét!
Tálaljuk salátával!


Jó étvágyat

2013. február 18., hétfő

Kakaós Kalács


Anyósom rettenetesen finom kakaós kalácsot tud készíteni. Én eddig nem voltam az az édesség szerető ember, de amióta megkóstoltam az Ő süteményeit, azóta...
Megpróbáltam én is készíteni egyet, és ez lett az eredménye :-)
Nagyon finom, tökéletes állagú :-D Legalábbis Teri néni szerint :-)
Ma reggelire már ezt ettük!!!


Hozzávalók:

750 g liszt
1 db élesztő
1 db tojás
8 ek barna cukor/méz
0,5 l tej
1 cs kandírozott gyümölcs
csipet só
1 dl olaj
3 ek kakópor

Elkészítés:

4 ek cukrot/mézet és az élesztőt 4 dl meleg tejbe rakjuk, és felfuttatjuk. A lisztet, a tojást, a kandírozott gyümölcsöt, az olajat és a sót egy nagy tálban összekeverjük, majd az élesztős tejet lassanként hozzáadagoljuk, és elkészítjük a tésztát. A kész tésztát félre rakjuk, meleg helyen 30 percig kelesztjük. Közben a maradék cukrot, a maradék tejet összekeverjük a kakaóval, és azt is félrerakjuk.
Ha letelt a fél óra, akkor a megkelt tésztát megfelezzük, és a feléhez hozzákeverjük a kakaót. Újra átdagasztjuk az egészet, amíg el nem válik a kezünktől és az edényünktől (mindkét adagot).
A kétféle tésztát egymásra rakjuk, és kinyújtjuk, majd nagyon szorosan feltekerjük. Ahogy látható, nekem 2 db formára volt szükségem, ebből annyi tészta lesz, ezért én először 2-2 kis adagot levettem a tésztákból, és úgy nyújtottam és tekertem fel.
Kiolajozott formákba tesszük, és mehet a sütőbe. Nem kell tovább keleszteni, mert amíg a sütő felmelegszik van ideje.
180 fokra állítsuk a sütőt, és ha elérte a hőfokot onnan körülbelül 30 perc.

Reggelire, vacsorára, vagy akár desszertnek is kitűnő!

Jó étvágyat!


2013. február 17., vasárnap

Kacsamáj Sült Almával


Kaptunk hízott kacsamájat tegnap este Teri néniéktől. Egyből azon gondolkodtam mit is lehetne készíteni belőle, de nem jutottam semmire sajnos. Ma reggel arra ébredtem, hogy a fejemben beszélnek, hogy hogyan készítsem el!!!
Azt mondták, hogy almával nagyon finom lesz ez a máj, hát akkor legyen!
Gyorsan elfutottam, bevásároltam hozzá, és ez sült ki:


Hozzávalók:

0,5 kg hízott kacsamáj
6-8 szelet bacon szalonna
1 ág friss rozmaring
bors
2 db alma
méz
bátrabbaknak fahéj :-)


Elkészítés:

Az almákat vágjuk félbe, a magházat szedjük ki. Tegyük hőálló tálba, csurgassunk rá mézet. A májakat göngyöljük be a baconbe, néhány rozmaring levél kíséretében. Ezeket tegyük egy másik hőálló edénybe. A májakra őröljünk kevés borsot, majd mindkét tálat rakjuk be a sütőbe. Légkeveréses sütést válasszuk, 200 fokon 15-20 perc alatt megsülnek.
Tálaláskor én még megspékeltem egy kis madársalátával :-)

Nagyon jó étvágyat kívánok.

Rusztikus Házi Kenyér


Édesapám nagyon finom kenyeret tud sütni, gép nélkül, sütőben! Ha megyünk, alig várom, hogy ehessek belőle! Finom, friss, meleg, és bőven elég egy szeletet enni belőle, mert nincs felfújva! Olyan, mintha kevesebbet ennék, fogyókúrázom :-)
Szerettem volna kipróbálni, hogy én milyet tudok, ezért nekiláttam, és ez lett belőle:

Hozzávalók:

500 g liszt
1 ek cukor
csipet só
1 cs száraz élesztő
langyos víz (amennyi szükséges)


Elkészítés:

A hozzávalókat egy tálba szórjuk, az élesztőt nem kell felfuttatni, csak szórjuk azt is a tálba!
Kicsit keverjük össze az anyagokat, majd langyos vízzel, folyamatosan hozzáadagolva keverjük össze a tésztát! Amikor összeállt, kezdjük el gyúrni. Jó 10 percet kell gyúrnunk a tésztát. Takarjuk le, és tegyük meleg helyre, hagyjuk kelni 10 percig. Tudom, az nem sok, de ennek a kenyérnek elegendő, majd kiderül miért!
10 perc után gyúrjuk át újra, majd csináljunk a tésztából két kis formás cipót. Tegyünk egy tepsibe sütőpapírt, helyezzük rá a cipókat. Nagyon éles késsel metsszük meg őket, locsoljuk meg picit vízzel, és tegyük a sütőbe.
A sütőt ne melegítsük elő, így amíg felmelegszik, addig is kel a kenyerünk. 180-200 fokon 20 perc alatt megsül.

Jó étvágyat kívánok 

2013. február 6., szerda

Balzsamecetes Csirkemell











Vasárnap újra lehetőségem nyílt tevékenykedni a konyhában. Pár nappal korábban olvastam egy érdekes receptet, ami nagyon felkeltette az ízlelőbimbóim figyelmét :-)
Mivel nem emlékeztem már a receptre, csak a fő összetevőkre, ami a balzsamecet és a csirkemell voltak, ezért elkészítettem a mi szájízünk szerint :-)
Készítettem egy gyors pácot, amiben a csirkemelleket a leves elkészültéig pácoltam. Nézzük mi is kell ehhez a finomsághoz, megint nem vagyok könnyű helyzetben, mert a mennyiségeket megint nem mértem :-( valamint bocsánat, hogy csak most, de eleddig nem jutottam el odáig, hogy ezt meg tudjam osztani Veletek.


Hozzávalók:

1 egész csirkemell filé
5-6 ek balzsamecet
1 narancs leve
2-3 cm gyömbér
fahéj
só, bors
olíva olaj
2-3 ek barna cukor/méz



Elkészítés:


Dobjunk össze egy gyors kis páclevet a csirkecicinek. Egy edénybe tegyük bele a balzsamecetet, facsarjuk bele a narancsot, reszeljük bele a gyömbért, és hintsük meg fahéjjal (bár az egész fahéj frissen reszelve jobb). Keverjük jól össze, majd tegyük bele a csirkemelleket. Letakarva dobjuk a hűtőbe, és hagyjuk pihenni.

Közben készítsünk egy levest, addig jól összeérik a hús. Ha ehhez nincs kedvünk, akkor 10-20 perc is elegendő.
Forrósítsunk fel olíva olajat, majd a húsokat a pácléből kivéve tegyük az olajra és süssük meg. A sült húst tegyük lefedve meleg helyre, én a sütőbe dobtam, mert ott épp készítettem hozzá a zöld-fűszeres krumplit köretnek :-)
A páclevet öntsük a megüresedett edényünkbe, kezdjük el  forralni. Amikor felforrt tegyük bele a barna cukrot/mézet, és sűrítsük. Ha a cukor már teljesen felolvadt, akkor kicsit még forraljuk, majd vegyük le a tűzről. És már készen is vagyunk :-)

Tálaláskor a húsra tegyünk egy keveset a balzsamecet mázból, hihetetlen plusz ízt ad, de tökéletes salátákra, vagy például szendvicsbe is :-D

Köretként zöld-fűszeres krumplit készítettem hozzá, és felturbóztam az egészet egy kis mascarponés sütőtök krémmel.

Jó étvágyat kívánok.

2013. január 30., szerda

Zöld Teás Pannacotta




Az olaszos menühöz olasz desszert is jár. Nem akartam semmi extrát, valami gyorsan-finomat volt az elvem. Sosem ettem még pannacottát, de mindenki csak dicsérte, így gondoltam készítek egyet, valami "betéttel".
Az alapot tudtam, tejszín,tej, nagyon kevés édesítéssel, ezt összefőzzük, és zselatinnal megspékelve "megdermesztjük". Eddig jó is, de azért legyen valami íze. Több ötletem volt, és mivel a múltkor a Keleti fűszeresnél nagyon finom szálas teákat vettem, így ez lett az íz!


Hozzávalók:

1 dl tej
1 db vanília rúd
2 kk szálas zöld tea, vagy 2  filter
3 dl főzőtejszín
2 púpozott kk zselatin
2 kk méz


Elkészítés:

A tejet, a tejszín felét a vanília rudat (a magokat szedjük ki, de azt is tegyük bele) és a teát egy edényben lassú tűzön főzzük, párszor felforraljuk.Ha háromszor, négyszer felforraltuk, vegyük takarékra, a vanília rudakat vegyük ki. A zselatint 1 dl vízbe téve forraljuk. A tej-tejszín mixet szűrjük le, amennyiben szálas teát használtunk, vagy a filtereket vegyük ki. Ebbe öntsük át a felforralt zselatint, forraljuk össze, majd vegyük le a tűzről. A maradék tejszínt, és a mézet hidegen keverjük össze, majd öntsük az edénybe. Óvatosan keverjük össze.
Poharakba, kis üveg edénybe mérjük ki, takarjuk le alufóliával, és legalább 1 órára tegyük hűtőbe!

Tányérra fordítva tálaljuk!

Tegyünk mellé kevés karamell öntetet, csoki öntetet, vagy akár házi eperlekvárt :-) Minddel nagyon finom!

Nagyon gyorsan elfogy sajnos, én most is tudnék enni!!!!

Jó étvágyat kívánok!


2013. január 29., kedd

Toscan Paradicsom Leves


Szeretem, nem imádom TOSCANA-t! Az egyik kedvencem, és már Tímeának is!
3 évvel ezelőtt elmentünk nyaralni, kettecskén. Rengeteg helyet bejártunk rengeteg mindent kipróbáltunk, és persze rengeteg ételt megkóstoltunk. Ilyenkor mindig a helyi ételeket részesítem előnyben, hiszen azért megyek oda, hogy azt az országot, várost, kultúrát, gasztronómiát megismerjem, tanulmányozzam.
Ezt a levest a szállásunktól nem messze egy kis étteremben ettük, ahol egy idősebb hölgy készítette, régi családi recept alapján. Beleszerettünk, imádtuk, már akkor is! Szerencsére sikerült megszereznem a receptet.
Pénteken épp valami főzős műsor ment a tv-ben, mi más :-D, és valami hasonlót készített egy ismert szakács. Gondoltam, na keressük csak elő, és készítsük el!
Még mindig imádjuk...


Hozzávalók:

250 g koktél paradicsom
3 gerezd fokhagyma
1 nagy csokor FRISS bazsalikom
olíva olaj
só, bors
1 konzerv paradicsom, nem a püré, hanem a darabos :-)
1/4 kg kenyér, szikkadtabb
Mozzarella, tejszín a tálaláshoz


Elkészítés:

A koktélparadicsomokat tűzdeljük meg fokhagyma darabokkal, majd helyezzük egy hőálló tálba, sózzuk, borsozzuk. Szórjuk rá a bazsalikom levelek felét (tépkedve). A sütőt melegítsük elő 200 fokra, és tegyük be a paradicsomokat.
Amíg sül, egy lábosban melegítsünk olajat, dobjuk rá a maradék fokhagymát és bazsalikomot. Pár percig pároljuk, majd öntsük rá a a konzerv paradicsomot. A konzervet ne dobjuk el, hanem engedjük tele vízzel, és ezt is öntsük a paradicsomra. Forraljuk fel, közepes lángon főzzük cca 10-15 percig, ha szükséges fűszerezzünk utána.
A kenyeret tépkedjük kis darabokra, adjuk a leveshez, és főzzük még 10 percig. Eközben a sütőben elkészülnek a paradicsomok, ezeket kivéve öntsük a levesbe! Fontos, hogy a legjobb részek alul vannak, az olajat, a kisült paradicsom levet, a sült fokhagymát se hagyjuk ki, mindent öntsünk bele!!
Keverjük át, ha úgy érezzük adjunk hozzá még egy kis vizet. Még egy rottyanás és már készen is van...


Nagyon jó étvágyat kívánunk!