A következő címkéjű bejegyzések mutatása: croissant. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: croissant. Összes bejegyzés megjelenítése

2013. szeptember 23., hétfő

Még mindig itt...

Régen tettem bejegyzést, ennek nem az az oka, hogy nem főztem, nem sütöttem, hanem csak annyi, hogy egyszerűen nincs időm. Szerencsére. Hamarosan itt a köszikávé nap, aztán a Mediterránban segítettem egy esküvői menü elkészítésében, felkértek egy magazin gasztro részének "szerkesztésére", közben igyekszünk a Cellárium Étterem étlapját is megváltoztatni. Szerencsés vagyok, sok a dolog, és élvezem :)
Természetesen azért közben igyekszem kiélni a saját kíváncsiságom, és kísérletezési hajlamaimat, a minap készítettem egy briós jellegű péksütit, elkészítettem életem első nagyadag ételét, 20 adag kuszkuszt főztem..Na ez teljesen más, mint otthon a családnak főzni :-)
Igyekszem az új recepteket is feltölteni, de most elsősorban a Köszikávé napra való készülődés köti le az időmet, hiszen 60 adag reggelit fogok készíteni, és 50-60 adag délutáni sütit.
A menüt is sikerült végre kitalálni, lesz croissant, bageles szendvics, és briós reggelire, délutánra készül citromos pite, csokis muffin, egy kis répatorta, és lehet, hogy sajttorta is :)





2013. szeptember 9., hétfő

A croissant titkai (szerintem)


Milyen is a croissant, amit szinte mindenki kedvel????
Puha,réteges,omlós,levegős...esetleg töltve van valamivel, sós vagy édes...
Igen, én is próbálkoztam elkészíteni..Elsőre ami készítettem, túl időigényesnek tartottam, annak ellenére, hogy a tészta finom volt...Gondoltam én, hogy finom, meg jó állagú...De már tudom, hogy csak a finom volt megfelelő.
Aztán újra próbálkoztam, hogy hátha rövidebb idő alatt is készíthetünk ilyen finomságot. Finomnak finom volt, de ez sem az igazi...
Nos, azt hiszem, hogy próbálkozásaim beértek...
Íme az általam levont következtetések, de hangsúlyoznám, ezek az én privát gondolataim:

Ha finom, és JÓ croissant szeretnénk, akkor nem lehet gyorsan :( Sajnos az idő kell hozzá, nem ehetünk azonnal. Azaz ehetünk, de akkor a boltban kell megvennünk! Kell a hajtogatás, kell a hűtőben pihentetés. DE, ha azt nézzük, hogy összesen talán fél óra tényleges munkánk van vele, akkor nem is sok, nem?!
10 perc munka, 1 óra pihenés, megint 10 perc, megint egy kis pihenés, utolsó munka, fél óra sütés, és már ehetjük is...
Így ugye nem is olyan sok :-)
A legjobb szerintem, ha délután elkezdjük, éjszakára hűtőben tároljuk, majd reggel utolsó nyújtás, tekerés és sütés... Nekem ez vált be a legjobban!
A másik általam tapasztalt, nagyon fontos momentum a nyújtás! Az utolsó nyújtás!
Sajnos én elkövettem a legnagyobb hibát! Túl vékonyra nyújtottam...Nem szabad! Muszáj figyelni, és meg kell hogy legyen az 1-1,5 cm vastagsága a tésztának. Igen, kicsit nehezebb feltekerni, de így lesz könnyű,réteges,levegős...
És a legfontosabb, amit tapasztaltam, hogy reggel frissen a legfinomabb, és a család nagyon szereti :-)
Ja, és aki megkóstolta, nehezen hitte, hogy nem a boltból van!!
Szóval, remélem páran kipróbáljátok!

2013. szeptember 7., szombat

Újabb croissant,melyet Vajas kiflivé avanzsáltam


Azon gondolkodtam, hogy túl sok idő és munka elkészíteni a croissant, hogy hogyan lehetne felgyorsítani a folyamatot. Próbálkoztam, de ahogy ma kiderült, a croissant nem lehet másképp elkészíteni! Kell a sok hajtogatás,kell a hűtés, kell az idő ahhoz, hogy igazán finomat kapjunk.
Ahogy Feleségem, Tímea mondta, ez is nagyon-nagyon finom, de ez inkább vajas kifli. Hát akkor ez legyen vajas kifli :-)
A fotók minőségéért elnézést kérek, de este 9 körül készültek...


Hozzávalók: (cca 30 db kisebb kiflihez)

500 g liszt
1 natúr joghurt
1 csipet só
1 dl tej
5 ek cukor (ha sósat szeretnék,akkor csak 2-3 ek)
2 db tojás
5 dkg élesztő
250 g vaj
1 tojás a kenéshez

Elkészítés:

A vaj és a kenéshez szükséges tojás kivételével a többi hozzávalóból tésztát gyúrunk. A tejet a végén, adagolva adjuk hozzá, hogy ne legyen se túl ragacsos, se túl száraz. Gyúrjuk jól össze, majd 1, 1,5 órára tegyük hűtőbe.
Ha letelt, akkor a "gombócot" szedjük 4-8 részre. Én 8-ra szedtem,mert sajnos nincs otthon nagy munkafelületem. A vajat osszuk el eggyel kevesebb részre, mint ahány felé szedtük a tésztát.

Nyújtsuk ki az adagokat, nem kell átlátszónak lennie, mert akkor a következő nyújtásnál kibuggyan a vaj, és rétegezzünk "tortát" belőle, úgy, hogy tészta-egy adag vaj-tészta-vaj...-tészta. Én késsel adagoltam bele a vajat, elosztva a felületen.













Ha kész a "tortánk" (most kell a nagy munkafelület) akkor nyújtsuk ki! Ha megfogadtok egy jó tanácsot, előtte tegyétek be valahogy a hűtőbe, hogy a vaj kemény legyen! Nos, nyújtsuk ki...Szép kör alakúra... Na itt voltam én bajban, mert nem volt megfelelő a munkaterület, úgyhogy én szépen kettészedtem. Úgy nyújtottam ki. Most már mehet vékonyra! Fontos, hogy a felületünket folyamatosan lisztezzük, ne ragadjon le!
Ha kinyújtottuk, jöhet a cikkelyezés. Vágjuk cikkekre (ízlés szerint), majd a hegye felé kezdjük el feltekerni. Ha szeretnénk megtölteni valamivel,akkor annak most van itt az ideje.
A feltekert kifliket helyezzük egy sütőpapírral kibélelt tepsire.

Ha azonnal sütjük, akkor várjunk kb fél órát, amíg kétszeresre "dagadnak", majd 180 fokra előmelegített sütőben süssük aranybarnára. Sütőbe helyezés előtt kenjük meg tojással a tetejét, illetve ha édesen készítjük, megszórhatjuk cukorral, mandulával, mákkal, dióval... a tetejét.
Ha reggelire szeretnénk, akkor éjszakára tegyük a hűtőbe. Másnap reggel vegyük ki, pihentessük cca 10 percet, majd hideg sütőbe berakva süssük ki!

Sajnos nem sikerült meggyorsítanom a croissant készítést, de egy hasonló kiflit sokkal gyorsabban elkészíthetünk :-)

Jó étvágyat!


2013. június 10., hétfő

Croissant



Saját kezűleg croissant-t készíteni reggelire???
Nem olyan nehéz,sőt!Még csak nem is igényel semmi különös hozzávalót. Átlagos, mindennapi, az otthonunkban megtalálható alapanyagok szükségesek csak, mint a liszt, a vaj,cukor,víz...
Ami szükséges még, az a technika, de ebben igyekszem segíteni :)
Ha este van egy kis időnk, akkor gyorsan elkészítjük a tésztát, és reggel fél óra alatt elkészül a friss,meleg croissant, melynek senki nem tud ellenállni!
Akkor nézzük, hogyan varázsolhatjuk el a családot, hiszen fél óra ahhoz is kell, hogy lefussunk a boltba, és megvegyük ezeket a süteményeket!


Hozzávalók:

500 g liszt
2,5 dl hideg víz
2,5 dl hideg tej
60 g cukor
1 cs szárított élesztő
csipet só
250 g vaj
1 tojás


Elkészítés:

Egy tálban keverjük össze a tésztához való lisztet a tejjel, a vízzel, mehet bele a cukor, a só az élesztő, és 50 g vaj. Gyúrjuk jól össze! Ha ezzel megvagyunk, tegyük letakarva hűtőbe, míg a vajat előkészítjük.
A hűtőből kivett vajat vágjuk csíkokra, és tegyük egymásra egy sütőpapíron, mely akkora, hogy utána rá tudjuk majd fordítani, hogy befedjük.

Terítsük rá a sütőpapírt, és sodrófával kezdjük el összedolgozni.

Addig, míg egy homogén vajadagot nem kapunk.
Ezt is rakjuk vissza a hűtőbe, és vegyük ki a tésztát. Kezdjük el kinyújtani, majd a hűtőből kivett vajat tegyük a közepére.


És akkor most jön az érdekes rész, ugyanis leveles tésztát kell készítenünk :)
Kezdjük el a tésztát a vajra hajtani!

















Ha szépen körbeöleltük a vajat, akkor nyújtsuk ki újra, és hajtogassuk újra!
Ezután lisztezzük be, takarjuk le, figyeljünk, hogy jól bebugyoláljuk, nehogy kiszáradjon, és tegyük bő fél órára a hűtőbe!
Fél óra leteltével ismételjük meg a nyújtás, hajtogatás, nyújtás hajtogatás mozzanatokat, takarjuk újra le, és tegyük a hűtőbe éjszakára.
Miért is kell hűteni?? Hogy a vajas tésztával dolgozni tudjunk. Ha nem hűtenénk, akkor a vaj olvadni kezdene, és a tészta hozzáragadna mindenhez. Így sajnos elkerülhetetlen a hűtés. Igen, időigényes, de csak a kezdet. Holnap már csak fél óra kell, és élvezhetjük a friss croissant! Ez lebegjen a szemetek előtt!

Másnap reggel...
Én 5kor felkeltem, kávét főztem, nekikészülődtem, és 3/4 hatkor kivettem a sütőből :-)
Nézzük, hogyan is: A kávéfőzést azt hiszem mindenki el tudja kezdeni :-D
Tésztát vegyük ki a hűtőből, és nyújtsuk ki, újra. Igyekezzünk hosszú, téglalap alakot kialakítani (jó tanács, amennyiben nem 8 fős a kis család, felezzük meg a tésztát, és az egyiket tegyük vissza a hűtőbe, és akkor 2 napig csilloghatunk :-D ).


SOHA NE nyújtsuk vékonyra!! A tészta legyen 1-1,5 cm vastag! A tapasztalataimat itt olvashatjátok: itt
Ha ezzel megvagyunk, akkor jön egy újabb ügyességi sor. Én nagyobb téglalapokat vágtam (sajnos korán reggel még nem volt elegendő erőm fényképezni), és azokat átlóban szétvágtam, és így kaptam háromszögeket. És akkor most jön a fő attrakció, a feltekerés. A háromszögekből, mivel ugye ezek így derékszögben állnak, kis kézügyességgel rendes háromszögeket alakítunk ki, majd a csúcs felé elkezdjük szépen feltekerni!
A feltekert croissant-okat kicsit meghajtjuk, hogy félkör alakúak legyenek, és sütőpapírral bélelt tepsire rakjuk.

A tojást felverjük, és megkenjük a tetejüket. Ha kész vagyunk minddel, akkor berakjuk a sütőbe, amit NEM melegítünk elő!
180 fokra állítjuk, és nagyjából 30 perc alatt megsülnek. Ha a sütő elérte a megfelelő hőfokot, akkor jó 10 perc elteltével újra megkenjük a sütik tetejét tojással.
Nemsokára vehetjük is ki, és ébredhet a család, hiszen készen van a reggeli :-)
Remélem sikerült leírnom érthetően, ha mégsem, szóljatok, és igyekszem pontosabban fogalmazni!

Jó étvágyat, és élvezzétek a család csendes és élvezettel teli gratulációját.