A következő címkéjű bejegyzések mutatása: bazsalikom. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: bazsalikom. Összes bejegyzés megjelenítése

2013. június 2., vasárnap

Sült Cukkinitekercs


Ők lettek az első kiszemeltjeim, már amikor először kinyitottam a könyvet. Nagyon szépek a képen a könyvben, így az előételt gyorsan eldöntöttem.
Ez egy könnyű előétel, mondjuk azóta én már tovább gondoltam, és például szívesen használnám köretként is.
A friss bazsalikom, a szárított paradicsom és a sajt együtt mennyei ízt varázsol az ember szájába.
Fontos észrevételeimet majd a végén írnám le, mert így nem sokat értenétek belőle :-D
Nézzük, miből áll, és hogyan készül ez az étel:

Hozzávalók:

1 db közepes cukkini
100 g sajt ( a receptben gorgonzola van, én kék sajtot vettem.De szerintem bármilyen sajt megteszi, lehet füstölt, vagy natúr is.)
2-3 db szárított paradicsom feldarabolva megfelelő méretben (a recept napon szárított 6 db-ot kér...nem értem minek annyi)
1 csokor bazsalikom levele
4 ek olíva olaj
1 nagy gerezd fokhagyma
fekete bors


Elkészítés:

Egy kis tálkában az olíva olajat, az apróra vágott fokhagymát (lehet fokhagyma nyomón átpréselni is) összekeverjük, fekete borssal megszórjuk, és félretesszük állni. Ez lesz majd a "pác".
A cukkinit megmossuk, és én uborka gyalun hosszú csíkokat vágtam belőle.Ezeket egymás mellé fektetjük, és megsózzuk, és jó fél órára békén hagyjuk, hogy a só megpuhítsa a cukkinit. Itt jegyezném meg, hogy nagyon figyeljünk, nem kell sok só, mert akkor sós lesz a végeredmény...Én sajnos pár darabnál sokat raktam.

A sütőt előmelegítjük 180 fokra. Ha letelt az idő, akkor a nedvességet letörölgetjük, felitatjuk a cukkinikről, és egy kissé kiolajozott tepsibe fektetjük őket.A páccal megkenjük a tetejét, és berakjuk a sütőbe. Nagyjából 15 percet sütjük (kezd aranybarna lenni a széle), akkor megfordítjuk a szeleteket, óvatosan, nehogy elszakadjanak, a másik felét is megkenjük a páccal, és visszarakjuk sülni. Nem kell több 5 percnél és kész is van!
A sajtot, a szárított paradicsomot megfelelő méretűre daraboljuk. Egy bazsalikom levelet leteszünk a cukkini egyik végére, rátesszük a sajtot és arra a paradicsomot, majd szépen feltekerjük.


Majd szépen tányérra helyezzük, meglocsoljuk olíva olajjal, megszórjuk tépett bazsalikommal. És elfogyasztjuk :-)


Lehet több sajtot, több paradicsomot bele tenni, mi így készítettük!
Tökéletes előétel, vagy akár one-bite falat partykra.

Ahogy már írtam, szerintem jó köret is lehet, és ha mondjuk a cukkinit nem sütőben sütjük, hanem grillezzük, akkor még szebb, jobb...De csak ötletelek :-)

Jó étvágyat kívánok hozzájuk!

2013. május 26., vasárnap

Rántott csirkemell mozzarella kalappal,bébi spenót és bazsalikomos-mentás újburgonya mellett

Sajnos fotóval nem tudok szolgálni, mert túl nagy volt az izgalom, és így teljesen kiment a fejemből...
Ez az egyik olyan étel, mellyel az itthon közkedvelt rántott húst fel tudjuk dobni (persze sok más képen is, én ezt tartottam alkalomhoz illőnek).

Hozzávalók 4 fő részére:

2 egész csirkemell filé
só, bors
2 db tojás
kevés tej
liszt
zsemlemorzsa
olíva olaj
1 db mozzarella
80 g parmezán
1 db közepes hagyma
4 gerezd fokhagyma
250 g koktél paradicsom
20-30 db friss bazsalikom levél
500 g újburgonya
10 db menta levél
500 g baby spenót
szerecsendió

Elkészítés:

Tegyük fel főni a krumplit, kevés sóval és olíva olajjal. Közben készítsük elő a csirkét. A mellfilékből készítsünk szeleteket, majd sózzuk, borsozzuk, és tegyük félre. Készítsük el a panírozáshoz a lisztet, a 2 db tojást (kevés tejjel verjük fel), és a zsemlemorzsát, melybe szórjuk parmezánt, nem kell sok, hogy még jobban benn tartsa a zamatokat a húsban.
Panírozzuk be a csirkehúst. Süssük ki, és tegyük félre. A sütőt melegítsük elő 200 fokra.
Ha ügyesek vagyunk, akkor amíg a burgonya fő, a paradicsomos szószt is el tudjuk készíteni.
Forró serpenyőbe kevés olíva olajra tegyük a felaprított hagymát és fokhagymát (2-3 perc), majd adjuk hozzá a paradicsomot és a bazsalikom levelek felét. Fonnyasszuk meg a paradicsomokat, kevés sóval és borssal ízesítsük. A rántott húsokat tegyük egy tepsibe, melyet előzőleg lefedtünk sütőpapírral.
Minden húsra tegyünk egy keveset ebből a paradicsomos szószból, majd fektessük rá a felszeletelt mozzarellát, és hintsük meg reszelt parmezánnal. Mehetnek a sütőbe, kb 8 perc alatt szépen ráolvad a sajt!
A krumplit szűrjük le, tegyük egy tálba. Szórjuk rá a felaprított mentát, és tépkedjük rá a maradék bazsalikomot. Locsoljuk meg az egészet bőven olíva olajjal, azért nem kell hogy tocsogjon, és egy villa segítségével keverjük át, illetve kicsit nyomkodjuk meg.
Amíg a hús sül a sütőben még van időnk elkészíteni a spenótot is. Olíva olajat forró serpenyőbe, majd jöhet a fokhagyma, és rá a spenót. Ne ijedjünk meg, alig fog beleférni, de a hő hatására fonnyadni kezd, és szépen össze esik.
Ha már kezd alakulni, sózzuk, borsozzuk ízlés szerint, és mehet rá egy kevés szerecsendió is.
Közben a hús is elkészül.
Tányérra tegyünk kevés spenótot, ennek a tetejére rakjuk a rántott húst, és szépen terítsünk mellé egy keveset az újburgonyából.

Jó étvágyat kívánok!

2013. május 16., csütörtök

Buggyantott Tojás


Tegnap elkezdődött a változtatásom első napja :-)
Újra a konyhában sürögtem-forogtam, vacsorát készítettem Életem Párjának, míg Ő Lázárt vacsoráztatta!
Tojást kívánt, a rántotta ötletet gyorsan elvetettem, az olyan snassz lenne tőlem...
Sokat hallottam, és már többször láttam, illetve olvastam a buggyantott tojásról. Mellette döntöttem. Azt gondoltam, nem lehet nagy ördöngösség. Nos, higgyétek el, nem egyszerű elkészíteni, több dolgot igényel, amellett, hogy tudd hogyan kell :-D
Kell kézügyesség, azbeszt kesztyű a kezedre, hogy a gőz ne égesse agyon, három kéz, hogy kevergesd a vizet, miközben nagyon óvatosan beleengedett a tojást satöbbi.
Na, szerintem nekem egyik sincs, legalábbis sem 3 kezem, sem azbeszt kesztyűm, de azért összehoztam nagy nehezen ( 6ból sikerült 4)
A buggyantott tojás a leg kalória szegényebb tojás, Ti tudtátok?? Én nem, erről feleségem világosított fel.
Szóval, hogyan is készítettem én (merthogy azt, hogy hogyan kellene, azt nem tudom :-) )

Hozzávalók:

4 db tojás (szoba hőmérsékletű)
só,bors
ecet
2 szelet kenyér
bármilyen saláta
4-6 bazsalikom levél
parmezán sajt
(4 karika édesburgonya, esetleg gomba)


Elkészítés:

Most csak a buggyantott tojás elkészítését írom le, hiszen az a bonyolult, sem a saláta, sem más nem!
Egy nagyobb edénybe engedjünk vizet, mély legyen az a lényeg, hogy amikor beleengedjük a tojást, legyen helye merülni. Forraljuk fel a vizet, amikor forr mehet bele só és ecet. Mindegyikből mehet bele bőven. Az ecet szükséges, mert attól lesz szép kemény a tojás fehérje, a só pedig ízlés dolga.
Nos, a forrásban lévő vizet fakanállal keverjük meg, majdnem örvényesre, és nagyon óvatosan, közelről engedjük bele a tojást! Közelről kell, hogy egyben maradjon, kell az "örvény", hogy formája legyen a tojásnak. És ahogy már említettem, ehhez kell a kesztyű, vagy nagyon jól kell bírni a meleget. Óvatosan dolgozzunk, hogy a forró gőz, és az esetlegesen felcsapódó víz ne égessen meg.
A tojást jó 2 percig érdemes főzni, folyamatos kevergetés mellett, de csak óvatos kevergetés legyen!
Egy szűrő kanállal kiemeljük a vízből a tojást, lapos tányérra rakjuk, és késsel, vagy ollóval szépen megformázzuk. Már tálalhatjuk is, tetejére bors, tépkedett bazsalikom levél, kevés olíva olaj.

Remélem lesznek páran, akik megpróbálják, mert szerintem megéri!
Amikor megvágjuk, és szépen kifolyik...Hmmmmmm
Érdekes, mert semmi köze a tükör tojáshoz...


Jó étvágyat kívánok

2013. május 15., szerda

Újra gondolt Wellington


A minap hallottam, láttam a wellington bélszín elkészítését. Ennek ihletésére készítettem el ezt az ételt, abból, ami otthon volt a hűtőben. Ha valaki olvassa a receptjeim, akkor láthatta, hogy igyekszem mindig valamit újítani, átdolgozni, kitalálni. Ez most sem volt másként, főleg, mert adva volt az alapanyag. Boltba meg nem igazán volt kedvem lemenni, de a végeredmény, hogy nem is kellett :-)
Nos a következőképpen készítettem el az én wellingtonos csirkecombomat:

Hozzávalók: (2 főre)

2 db felső csirkecomb
3 db szép fej gomba
friss fűszernövények (bazsalikom, petrezselyem, rozmaring, snidling)
10 szelet bacon szalonna (zsírosabb)
1/3 csomag teljes kiőrlésű réteslap (bár ma már inkább leveles tésztából csinálnám)
olíva olaj

bors
4 db zeller szár
2 db új répa
4 szem koktél paradicsom
2 kk dijoni mustár


Elkészítés:

A friss fűszer növényeket, és a gombát, melyet először megtisztítunk, majd nagyobb darabokra vágunk, összemixeljük, a késes robotgéppel felaprítjuk, nagyon apróra, majdhogynem egy "krémet" készítünk belőle.






Félre tesszük pihenni. A csirke combokat kicsontozzuk, majd olíva olajon mindkét felét aranybarnára sütjük. Fontos, hogy forró olajba tegyük bele, mert nem megsütni akarjuk a húst, csak egy kérget képezni rajta, hogy a szaft benne maradjon. 2 perc kell mindkét oldalának. Ezután a húsokat egy tányérra rakjuk, és alufóliával letakarjuk. Ugyanabban a serpenyőben a gombás "krémet is megpirítjuk.















A sütőt bekapcsoljuk, és alsó-felső sütésre, és 180 fokra állítjuk. A tésztát, ami az én esetemben akkor rétes tészta volt, de most már levelesből csinálnám, kihajtogatjuk, kiterítjük. Alaposan meglocsoljuk olíva olajjal, majd a bacont szépen elhelyezzük rajta. Jöhet a gombakrém, mellyel megkenjük a baconöket. Erre ráhelyezzük a csirke combokat, melyeknek a tetejét megkenjük a dijoni mustárral. Az egészet szépen becsomagoljuk a tésztába. Közben a sütő is elérte a megfelelő hőfokot.







Egy tepsit kibélelünk sütőpapírral, ráhelyezzük, majd mellé rakjuk a megmosott zeller szárakat, illetve pár rozmaring ágat. Az egészet újra meglocsoljuk olíva olajjal, kevés só és bors rá, mehet a sütőbe!
Addig sütjük, míg a tészta arany barnára sül (cca 20-25 perc).
Közben egy serpenyőben olajat hevítünk, megmossuk a paradicsomokat és a répákat. A forró olajra helyezzük őket, sózzuk, és borsozzuk, és mindenhol szépen megsütjük.
Amikor megsült a tészta a húson, vegyük ki a sütőből, és pihentessük kicsit. Ha kicsit hűlt, könnyebben lehet szeletelni!

Jó étvágyat kívánok!

2013. február 25., hétfő

Töltött Bagett



Újabban sütögetek :-) Mindent igyekszem kipróbálni, és nagyon szeretek kísérletezni. Vasárnap este, vendégségből hazaérve nem volt otthon se kenyér, se zsemle se semmi. Boltba már nem volt kedvem menni, így amellett döntöttünk, hogy sütök gyorsan egy bagettet. Aztán ez lett belőle!
Megtöltöttem egy kis "betéttel", amit épp találtam! Jó étvágyat hozzá mindenkinek!
Pár dolgot másképp írok le, mint ahogy készítettem, mert közben kiderült, hogy több kell bele, vagy épp kevesebb! A töltelék bármi lehet, én ezt találtam otthon!


Hozzávalók:

500 g liszt
1 cs élesztő
só ízlés szerint
bazsalikom
langyos víz
1 üveg szárított paradicsom
20 dkg sajt


Elkészítés:


A lisztet, a sót egy tálba szórjuk. Az élesztőt belemorzsoljuk, majd az egészet meghintjük szárított bazsalikommal. Ezt ne sajnáljuk, persze csak ha szeretjük. Én azért raktam bele, mert a paradicsommal jól harmonizál.Egy pohárba langyos vizet engedünk, és óvatosan elkezdjük a keverékünkbe önteni.Annyi vizet öntsünk csak, amennyit a tészta igényel. Ne legyen ragadós!Gyúrjuk meg a tésztát, kb 10 percig. Majd takarjuk le a tálat, rakjuk meleg helyre és hagyjuk kelni 20 percig.A szárított paradicsomot, miközben kel a tésztánk csíkozzuk fel, a sajtot reszeljük le.  Ha megkelt, gyúrjuk át újra, majd nyújtsuk ki cca 1 cm vékonyra. Kenjük meg kevés zsírral a tésztát, majd a paradicsomot szórjuk rá egyenletesen, hogy mindenhova jusson. A sajttal tegyük ugyanezt. Ha ezzel is megvagyunk, akkor tekerjük fel, mint a kalácsot! A végeket én kicsit összenyomtam.
Tepsibe helyezzünk sütőpapírt, és tegyük rá a bagettet. Helyezzük a sütőbe, melyet csak most kell bekapcsolnunk. A bagett tetejét locsoljuk meg vízzel, és pár helyen "karcoljuk" meg. 160 fokon süssük 25 percig, majd az utolsó 5-10 percre emeljük fel 200 fokra, és ha szépen megbarnult, akkor már készen is van.

Jó étvágyat kívánok

2013. január 29., kedd

Toscan Paradicsom Leves


Szeretem, nem imádom TOSCANA-t! Az egyik kedvencem, és már Tímeának is!
3 évvel ezelőtt elmentünk nyaralni, kettecskén. Rengeteg helyet bejártunk rengeteg mindent kipróbáltunk, és persze rengeteg ételt megkóstoltunk. Ilyenkor mindig a helyi ételeket részesítem előnyben, hiszen azért megyek oda, hogy azt az országot, várost, kultúrát, gasztronómiát megismerjem, tanulmányozzam.
Ezt a levest a szállásunktól nem messze egy kis étteremben ettük, ahol egy idősebb hölgy készítette, régi családi recept alapján. Beleszerettünk, imádtuk, már akkor is! Szerencsére sikerült megszereznem a receptet.
Pénteken épp valami főzős műsor ment a tv-ben, mi más :-D, és valami hasonlót készített egy ismert szakács. Gondoltam, na keressük csak elő, és készítsük el!
Még mindig imádjuk...


Hozzávalók:

250 g koktél paradicsom
3 gerezd fokhagyma
1 nagy csokor FRISS bazsalikom
olíva olaj
só, bors
1 konzerv paradicsom, nem a püré, hanem a darabos :-)
1/4 kg kenyér, szikkadtabb
Mozzarella, tejszín a tálaláshoz


Elkészítés:

A koktélparadicsomokat tűzdeljük meg fokhagyma darabokkal, majd helyezzük egy hőálló tálba, sózzuk, borsozzuk. Szórjuk rá a bazsalikom levelek felét (tépkedve). A sütőt melegítsük elő 200 fokra, és tegyük be a paradicsomokat.
Amíg sül, egy lábosban melegítsünk olajat, dobjuk rá a maradék fokhagymát és bazsalikomot. Pár percig pároljuk, majd öntsük rá a a konzerv paradicsomot. A konzervet ne dobjuk el, hanem engedjük tele vízzel, és ezt is öntsük a paradicsomra. Forraljuk fel, közepes lángon főzzük cca 10-15 percig, ha szükséges fűszerezzünk utána.
A kenyeret tépkedjük kis darabokra, adjuk a leveshez, és főzzük még 10 percig. Eközben a sütőben elkészülnek a paradicsomok, ezeket kivéve öntsük a levesbe! Fontos, hogy a legjobb részek alul vannak, az olajat, a kisült paradicsom levet, a sült fokhagymát se hagyjuk ki, mindent öntsünk bele!!
Keverjük át, ha úgy érezzük adjunk hozzá még egy kis vizet. Még egy rottyanás és már készen is van...


Nagyon jó étvágyat kívánunk!

2013. január 24., csütörtök

Bazsalikomos rántott patiszon





Ezt is már régebben készítettem el, kicsit próbáltam kísérletezni a megszokott rántott tök/patiszon elkészítésében.
Ahogy már említettem nyáron volt (most is van, csak téli álmot alszik) egy kis zöldfűszeres kertem. Kimentem, nézegettem, gondolkodtam, és a bazsalikom mellett döntöttem, egyrészről, mert szeretjük az ízét, másrészt pedig én úgy gonolom, hogy paszol ehhez az ételhez. Tímeának csak annyit mondta, pihenjen, csinálok valami gyors vacsit. Nem igazán szeretném ragozni, hiszen mindenki el tud készíteni egy rántott patiszont, csak a változtatást jegyezném le.
A bazsalikom leveleket megmossuk, lecsepegtettjük, és ki mint szereti feldaraboljuk/csíkozzuk.
Ezeket a levéldarbokat szórjuk a zsemlemorzsába, és ezt alaposan keverjük át!

Ezután a megszokott módon panírozzunk és süssünk :-)
Ugye, hogy nem ördöngősség, csak egy kis bátorság kellett hozzá!

Nyáron mi szinte mindent salátával fogyasztunk, de a rizs is tökéletes tud lenni köretként.

Jó étvágyat Kívánok.



2013. január 20., vasárnap

Eggvokádó

Egy kis Spanyolország,keverve Italy-val :-)
Ma végre nem dogozom, és godoltam akkor készítek Tímeának reggelit!
Nézelődtem a hűtőben,és találtam egy avokádót!Gondoltam,ezzel csinálok vmit :-)
Az eredményt láthatjátok! Tímeának is ízlett!!!
Gyorsan és nagyon egyszerűen elkészíthető, nagyjából 10 perc alatt elkészül!
Hozzávalók:
1 db avokádó
1 db tojás
Só,bors,bazsalikom
Az elkészítés pofon egyszerű! Az avokádót vágjuk félbe,vegyük ki a magot!
A sütőt melegítsük elő 250 fokra!
Az avokádókat tegyük egy tepsibe,melyet előtte letakartunk sütőpapírral. A tojást üssük bele az avokádó magjának helyére! Nem baj,ha kifolyik. Fűszerezzük ízlésünk szerint sóval,borssal, piros paprikával,bazsalikommal,oregánóval stb.
A tálaláskor tettem mellé egy kevés szárított paradicsomot és feta sajtot.
Jó étvágyat!

2013. január 10., csütörtök

Grillezett Pulykaszárny bazsalikomos újburgonyával





Hűha, ezt már régebben, nyáron készítettem...
De nagyon finom, gyorsan megvan, és kicsit más, mint a megszokott!
Grillezést terveztünk otthonra, de nem a szokásos tarját, kolbászkákat!
Tudtam, hogy van otthon pulykaszárny, hát azt készítettem el.



Dobjunk össze gyorsan egy HÁZI barbecue mártást (ha nincs időnk, kedvünk, akkor vegyünk boltban).

Hozzávalók:

1 fej vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
kevés chili (ízlés szerint)
2 ek olíva olaj
1 paradicsom püré cca 25 dkg
1 ek méz
1 tk citromlé
1 tk fahéj
só,bors

Vöröshagymát felaprítjuk, fokhagymát préseljük. Forrósítsuk fel az olajat, ebbe pároljuk meg a hagymákat, szórjunk bele chilit.
Amikor megpárolódott, puha, a többi hozzávalót dolgozzuk bele, és főzzük jó 20 percig, és már kéz is!
Önmagában is felszolgálható mártásként, de én "pácnak" használtam.


A pulykaszárnyakat helyezzük el a barbecue szószban, úgy, hogy lepje el az egészet! Takarjuk le, és tegyük hűtőbe. Ha van időnk, ezt tegyük meg még előző este, ha nincs, akkor legalább addig, míg a köretet elkészítjük, és míg a faszenünk megfelelő lesz!

A köret:

Krumpli, új köntösben.

Gondolom sokan jártak, jártatok már úgy, ahogy én, mégpedig, hogy megvesszük a friss zöld fűszernövénykéket (bazsalikom, kakukkfű, rozmaring, menta stb.), használjuk, aztán tároljuk otthon valahol, de újra nem tudjuk már használni, mert elhaláloznak :-(.
Agyaltam, hogy hogyan is lehetne többször felhasználni Őket. Anyósomnak könnyű, van kert, na de mi a belvárosban lakunk!!
Vettünk egy szép nagy kő ládát, és Kedves Teri néni segítségével csináltunk egy zöld-fűszernövény-kertet, amit a teraszon tárolunk :-)
Egyrészről szép, dísze a balkonnak, másrészről mindig friss alapanyagokat tudok használni, amivel higgyétek el sokkal-sokkal finomabb lesz az étel!
Minden este munkából hazaérve megcsókolgattam Feleségem, megsimogattam pocakját, majd mentem és meglocsoltam az én kis növénykéimet :-D.
Meghálálták, nagyon finom ételeket tudtam készíteni velük, mint például a most következő köretet is:

Hozzávalók:

Újburgonya (mennyi???Ki tudja, érzésre, amennyit megeszünk, mert ez frissen jó)
Olíva olaj
Bazsalikom
só,bors


Elkészítés:

A krumplit mossuk meg, majd sós vízben főzzük meg! Amikor megfőtt, tegyük át egy tálba, majd locsoljuk meg bőven olíva olajjal. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk. A bazsalikom leveleket mossuk meg, és vágjuk fel, ki hogy szereti, csíkokra, apróra bárhogyan! Szórjuk rá a krumplira, majd az egészet keverjük össze egy villával, úgy, hogy a krumplit közben nagyobb darabokra törjük össze. Öntsünk még rá kevés olíva olajat, és had pihenjen, érjen, amíg elkészül a húsi.

A faszenet izzítsuk fel, majd amikor ez megvan, a pulyka szárnyakat szépen süssük meg a faszén felett, úgy, hogy a szósz is legyen rajta, véletlen se csöpögtessük le!

A tálalás friss salátával (ki mit szeret) paradicsommal, akár még egy kis mozzarellával ajánlom.

Friss, finom nyári vacsora!

Jó étvágyat!