A következő címkéjű bejegyzések mutatása: méz. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: méz. Összes bejegyzés megjelenítése

2013. május 26., vasárnap

Mézes lazac tészta ágyon spenót koszorúban

Ezt is a pénteki "bulira" készítettem, erről azonban van egy fotóm :-)


Akartam egy különlegesebb fogást is, egy nem mindennaposat. A hal mellett döntöttünk, és ha hal, akkor legyen lazac. Ugyan nem olcsó, de szerintem megéri az árát. Az biztos, hogy péntek este ez a fogás volt, mely a leggyorsabban elfogyott :-)
A lazacot én bő fél napig pácoltam egy mézes-gyömbéres lében, ami egy nagyon ínyenc ízt adott neki!
Ezt a fogást akár (ha kisebb hallal készítjük) előételként is el tudom képzelni, mert könnyű, nem terhel meg!

Hozzávalók 4 személyre:

4 adag lazacfilé (130 g körül van 1 adag)
100 g baby spenót
4 db retek
só, bors
400 g tészta

Pácléhez:
4 tk méz
1/2 citrom leve
2 ek szója szósz
friss gyömbér kb 4 cm
2 ek dijoni mustár,mely helyettesíthető sima mustárral

A saláta öntethez:
3 cm friss gyömbér
3 ek fehérbor ecet
2 ek szója szósz
4 ek olíva olaj
3 ek szezámmag
2 ek citromlé

Elkészítés:

Előző este készítsük el a páclevet, melyhez egy tálba reszeljük le a gyömbért, adjuk hozzá a többi összetevőt, és keverjük jól össze. Tegyük hűtőbe félre, amíg előkészítjük a lazacot.
A halról szedjük le a bőrét, és nézzük át, hogy ne legyen benne szálka. Majd tegyük egy tálcára, melynek van pereme, egymás mellé a szeleteket. A páclét oszlassuk el, hogy minden szeletre jusson. Éjszakára, de minimum 2 órára tegyük hűtőbe (lefóliázva).
Másnap készítsük el az öntetet a salátához. A szezámmagot daráljuk le, én mozsárban törtem össze, úgy, hogy közben folyamatosan adagoltam hozzá a citrom levet. Amikor ezzel megvagyunk, tegyük egy tálkába, és adjuk hozzá a többi összetevőt. Keverjük jól össze, nem baj, szerintem, ha egy kicsit darabos marad a szezámmag, nekem direkt tetszett.Tegyük hűtőbe a tálalásig.
A sütőt melegítsük elő 200 fokra. Közben főzzünk tésztát közepesre. Ha lefőtt, szűrjük le, és a tálban sózzuk borsozzuk. Hagyjuk pihenni.
A halat tegyük egy sütőpapírral kibélelt tepsire, és mehet a sütőbe. Nagyjából 8-10 perc kell, hogy elkészüljön. Közben a retket szeleteljük karikákra, a spenótot mossuk meg.
Egy tányérra körben helyezzük el a spenótot, rá a retek (esetleg újhagyma) karikákat.
A tésztát forró olajba dobva süssük pár percig.
A tányér közepére tegyünk szépen egy adag tésztát, és a kész, megsült halat erre helyezzük rá.
Az egészet locsoljuk meg olíva olajjal, és a salátára csepegtessünk az öntetből.

Jó étvágyat hozzá!

2013. április 1., hétfő

Süti Nyalóka


Húsvét...
Én úgy gondoltam, hogy idén nem csokit kapnak a csajok, hisz azt hoz a nyuszi eleget, Mamától, Papától stb.
Szóval a külföldön nagy újdonságnak számító süti nyalóka mellett döntöttem. Első ránézésre nagyon egyszerűnek tűnik, ámbár nem olyan egyszerű, mint ahogy az kiderült :-D
Valami egészségest akartam készíteni, de ez nem volt olyan jó választás így elsőre, megnehezítettem a saját dolgom..
Na, de a lényeg, hogy sikerült (van még rajta mit javítanom), és hogy a lányoknak ízlett tetszett.

Leírom, én hogyan készítettem el, és a végén majd írok pár gondolatot, hogy legközelebb hogyan csinálom!
A leírt adagból kb 30 db nyalóka készíthető!

Hozzávalók:

Tésztához:

1 db tojás
50 ml olaj
2-3 ek méz
1 kk vanília aroma vagy 1 cs vaníliás cukor
150 g liszt
1 tk szódabikarbóna
1 tk sütőpor
1 csipet só
1 tk fahéj
150 g reszelt répa
100 g mascarpone
nyalóka pálca (én fa barbecue tűket kaptam)
Dísznek valami cukorka

A csokimázhoz:

50 g vaj
3 ek kakaópor
3 ek porcukor


Elkészítés:

Egy edényben az olajat, a tojást, a mézet és a vanília aromát összemixeljük (géppel).Hozzáadjuk a lisztet, a sütőport, a szódabikarbónát, a csipet sót, és a fahéjat is. Jól összedolgozzuk.
Hagyjuk állni egy kicsit, közben lereszeljük a répát. Én a nagyobb lyukakon reszeltem, így könnyebb és szebb lesz.
A reszelt répát is óvatosan hozzákeverem, de ezt már kanállal, vagy spatulával.
Egy tepsibe sütőpapapírt rakunk, és a masszát szépen beleöntjük!
180 fokra előmelegített sütőben 30-40 perc alatt megsül. Vigyázzunk, ne süssük túl!
Ha kész, vegyük ki, és hűtsük ki teljesen. (És vigyázzunk arra is, hogy a  családtagok ne lássák, mert megeszik :-D, hiszen már így is finom, olyan répatorta féleség...)
Megsült

A legjobb, ha legalább egy délutánt hűl, ha nincs annyi időnk, akkor tegyük hűtőbe! Mindenképpen ki kell hűteni, hogy tudjunk tovább dolgozni vele.
Ha kihűlt teljesen, vegyünk elő egy nagy tálat. Morzsoljuk bele a tésztát, könnyen, a kezünkkel meg tudjuk csinálni. Keverjük össze a mascarpone krémsajttal. Ha szükséges, akkor keverjünk még bele kevés krémsajtot, kézzel gyúrható masszát kell kapnunk.
Morzsolás után

A masszából kézzel, vagy egyéb eszközzel, kb 1-1,5 cm átmérőjű gömböket készítsünk. Mindegyikbe tegyünk egy pálcát, és rakjuk be a hűtőbe, amíg elkészítjük a csokimázat.
Na és eddig minden nagyon egyszerű és könnyű volt nekem (kivéve, hogy ne egyem meg az eddig elkészülteket), és most jött a fekete leves, amin még rengeteget kell dolgoznom.
Szóval készítettem csokimáznak valót. A vajat felolvasztottam, beleszórtam a porcukrot, jól összekevertem, majd jöhetett a kakaópor...Még ez is jól sikerült, ahogy Teri nénitől láttam...
Na de, mivel a nyalóka alapja répás, mert ugye egészségeset szerettem volna, ezért elég nehéz...
Belemártottam a csoki szószba, szép lett, jó lett, csak nagyon nehéz, és ahogy letettem, hogy száradjon, sajnos lecsúszott a pálcáról :-(
Agyalás, morgolódás, hogy akkor most hogyan is készítsem el...(mindez a feleségemmel, este 10kor...)
Jött a mentő ötlet, vízzel hígítottam a csokit.Na ezzel már ment minden rendben, és a végeredmény is szép lett.
Közben mindegyikre szórtam egy kevés drazsét.
Éjszakára kiraktam a hidegre, hogy a csoki szépen megkössön.
Jobb híján banánba állítottam :-D
Másnap reggel pedig szépen becsomagoltuk őket celofánba, szép rózsaszín masnival .-)



Nos akkor a tapasztalataim:
Bármivel elkészíthető ez a nyalóka, de igyekezni kell könnyű tészta alapot készíteni, ezért a répa nem volt annyira jó választás, ügyesen kellett dolgozni vele.Kakaó, fahéj sokkal jobb szerintem, mert nem nehezíti.
Aztán a máz egy nagyon nagy kérdés számomra, mert sajnos a vízzel hígítás csak fél megoldásnak bizonyult, hiszen így nem keményedett meg teljesen a csoki (persze ez nem baj, csak a csomagolás után, ha melegre vitte az ember nem nézett ki szépen).
Így azt gondolom, hogy a tortabevonó lehet a legjobb megoldás, abból kell nagyon jó, híg mázat készíteni.
Aztán legközelebb biztosan készítek színeseket is, fehér csokimázasat, aztán abba bármilyen ételfestéket csepegtetve színeseket.
A cukor drazsé helyett lehet használni diót, mandula pelyhet, bármit. A masszából pedig bármilyen formát lehet készíteni, ha valakinek van kézügyessége.
Mindenki ahogy szereti, úgy készítse el.
Remélem tudtam jó ötlettel szolgálni, ha valaki gyerkőcöknek szeretne egyedi ajándékkal szolgálni.

2013. február 18., hétfő

Kakaós Kalács


Anyósom rettenetesen finom kakaós kalácsot tud készíteni. Én eddig nem voltam az az édesség szerető ember, de amióta megkóstoltam az Ő süteményeit, azóta...
Megpróbáltam én is készíteni egyet, és ez lett az eredménye :-)
Nagyon finom, tökéletes állagú :-D Legalábbis Teri néni szerint :-)
Ma reggelire már ezt ettük!!!


Hozzávalók:

750 g liszt
1 db élesztő
1 db tojás
8 ek barna cukor/méz
0,5 l tej
1 cs kandírozott gyümölcs
csipet só
1 dl olaj
3 ek kakópor

Elkészítés:

4 ek cukrot/mézet és az élesztőt 4 dl meleg tejbe rakjuk, és felfuttatjuk. A lisztet, a tojást, a kandírozott gyümölcsöt, az olajat és a sót egy nagy tálban összekeverjük, majd az élesztős tejet lassanként hozzáadagoljuk, és elkészítjük a tésztát. A kész tésztát félre rakjuk, meleg helyen 30 percig kelesztjük. Közben a maradék cukrot, a maradék tejet összekeverjük a kakaóval, és azt is félrerakjuk.
Ha letelt a fél óra, akkor a megkelt tésztát megfelezzük, és a feléhez hozzákeverjük a kakaót. Újra átdagasztjuk az egészet, amíg el nem válik a kezünktől és az edényünktől (mindkét adagot).
A kétféle tésztát egymásra rakjuk, és kinyújtjuk, majd nagyon szorosan feltekerjük. Ahogy látható, nekem 2 db formára volt szükségem, ebből annyi tészta lesz, ezért én először 2-2 kis adagot levettem a tésztákból, és úgy nyújtottam és tekertem fel.
Kiolajozott formákba tesszük, és mehet a sütőbe. Nem kell tovább keleszteni, mert amíg a sütő felmelegszik van ideje.
180 fokra állítsuk a sütőt, és ha elérte a hőfokot onnan körülbelül 30 perc.

Reggelire, vacsorára, vagy akár desszertnek is kitűnő!

Jó étvágyat!


2013. február 17., vasárnap

Kacsamáj Sült Almával


Kaptunk hízott kacsamájat tegnap este Teri néniéktől. Egyből azon gondolkodtam mit is lehetne készíteni belőle, de nem jutottam semmire sajnos. Ma reggel arra ébredtem, hogy a fejemben beszélnek, hogy hogyan készítsem el!!!
Azt mondták, hogy almával nagyon finom lesz ez a máj, hát akkor legyen!
Gyorsan elfutottam, bevásároltam hozzá, és ez sült ki:


Hozzávalók:

0,5 kg hízott kacsamáj
6-8 szelet bacon szalonna
1 ág friss rozmaring
bors
2 db alma
méz
bátrabbaknak fahéj :-)


Elkészítés:

Az almákat vágjuk félbe, a magházat szedjük ki. Tegyük hőálló tálba, csurgassunk rá mézet. A májakat göngyöljük be a baconbe, néhány rozmaring levél kíséretében. Ezeket tegyük egy másik hőálló edénybe. A májakra őröljünk kevés borsot, majd mindkét tálat rakjuk be a sütőbe. Légkeveréses sütést válasszuk, 200 fokon 15-20 perc alatt megsülnek.
Tálaláskor én még megspékeltem egy kis madársalátával :-)

Nagyon jó étvágyat kívánok.

2013. február 6., szerda

Balzsamecetes Csirkemell











Vasárnap újra lehetőségem nyílt tevékenykedni a konyhában. Pár nappal korábban olvastam egy érdekes receptet, ami nagyon felkeltette az ízlelőbimbóim figyelmét :-)
Mivel nem emlékeztem már a receptre, csak a fő összetevőkre, ami a balzsamecet és a csirkemell voltak, ezért elkészítettem a mi szájízünk szerint :-)
Készítettem egy gyors pácot, amiben a csirkemelleket a leves elkészültéig pácoltam. Nézzük mi is kell ehhez a finomsághoz, megint nem vagyok könnyű helyzetben, mert a mennyiségeket megint nem mértem :-( valamint bocsánat, hogy csak most, de eleddig nem jutottam el odáig, hogy ezt meg tudjam osztani Veletek.


Hozzávalók:

1 egész csirkemell filé
5-6 ek balzsamecet
1 narancs leve
2-3 cm gyömbér
fahéj
só, bors
olíva olaj
2-3 ek barna cukor/méz



Elkészítés:


Dobjunk össze egy gyors kis páclevet a csirkecicinek. Egy edénybe tegyük bele a balzsamecetet, facsarjuk bele a narancsot, reszeljük bele a gyömbért, és hintsük meg fahéjjal (bár az egész fahéj frissen reszelve jobb). Keverjük jól össze, majd tegyük bele a csirkemelleket. Letakarva dobjuk a hűtőbe, és hagyjuk pihenni.

Közben készítsünk egy levest, addig jól összeérik a hús. Ha ehhez nincs kedvünk, akkor 10-20 perc is elegendő.
Forrósítsunk fel olíva olajat, majd a húsokat a pácléből kivéve tegyük az olajra és süssük meg. A sült húst tegyük lefedve meleg helyre, én a sütőbe dobtam, mert ott épp készítettem hozzá a zöld-fűszeres krumplit köretnek :-)
A páclevet öntsük a megüresedett edényünkbe, kezdjük el  forralni. Amikor felforrt tegyük bele a barna cukrot/mézet, és sűrítsük. Ha a cukor már teljesen felolvadt, akkor kicsit még forraljuk, majd vegyük le a tűzről. És már készen is vagyunk :-)

Tálaláskor a húsra tegyünk egy keveset a balzsamecet mázból, hihetetlen plusz ízt ad, de tökéletes salátákra, vagy például szendvicsbe is :-D

Köretként zöld-fűszeres krumplit készítettem hozzá, és felturbóztam az egészet egy kis mascarponés sütőtök krémmel.

Jó étvágyat kívánok.

2013. január 30., szerda

Zöld Teás Pannacotta




Az olaszos menühöz olasz desszert is jár. Nem akartam semmi extrát, valami gyorsan-finomat volt az elvem. Sosem ettem még pannacottát, de mindenki csak dicsérte, így gondoltam készítek egyet, valami "betéttel".
Az alapot tudtam, tejszín,tej, nagyon kevés édesítéssel, ezt összefőzzük, és zselatinnal megspékelve "megdermesztjük". Eddig jó is, de azért legyen valami íze. Több ötletem volt, és mivel a múltkor a Keleti fűszeresnél nagyon finom szálas teákat vettem, így ez lett az íz!


Hozzávalók:

1 dl tej
1 db vanília rúd
2 kk szálas zöld tea, vagy 2  filter
3 dl főzőtejszín
2 púpozott kk zselatin
2 kk méz


Elkészítés:

A tejet, a tejszín felét a vanília rudat (a magokat szedjük ki, de azt is tegyük bele) és a teát egy edényben lassú tűzön főzzük, párszor felforraljuk.Ha háromszor, négyszer felforraltuk, vegyük takarékra, a vanília rudakat vegyük ki. A zselatint 1 dl vízbe téve forraljuk. A tej-tejszín mixet szűrjük le, amennyiben szálas teát használtunk, vagy a filtereket vegyük ki. Ebbe öntsük át a felforralt zselatint, forraljuk össze, majd vegyük le a tűzről. A maradék tejszínt, és a mézet hidegen keverjük össze, majd öntsük az edénybe. Óvatosan keverjük össze.
Poharakba, kis üveg edénybe mérjük ki, takarjuk le alufóliával, és legalább 1 órára tegyük hűtőbe!

Tányérra fordítva tálaljuk!

Tegyünk mellé kevés karamell öntetet, csoki öntetet, vagy akár házi eperlekvárt :-) Minddel nagyon finom!

Nagyon gyorsan elfogy sajnos, én most is tudnék enni!!!!

Jó étvágyat kívánok!


2013. január 14., hétfő

Chai Tea Latte



Ahogy azt már a facebook-on lehetett olvasni ma ez lesz a lélekmelegítőnk :-)
A chai tea India nemzeti teája, ami fekete tea alapú és rengeteg jó hatással bír. Beindítja a zsírégetést, illóolajai megnyugtatják a gyomrot, sok B1 és vitamint tartalmaz. A benne lévő összetevőknek hála nem csak felfrissít, de kiváló hatással van az anyagcserénkre is!
A különbség az itthoni teákhoz képest, hogy ezt nem forrázzuk, hanem főzzük!

Hozzávalók 1 l elkészítéséhez:

6 db kardamom
2 kisebb fahéj
1 darabka gyömbér
6 szem szegfűszeg
2-3 szem csillagánizs
pici szerecsendió
4-5 szem fekete bors
2 ek fekete tea


Elkészítés:

A fűszereket mozsárban összetörjük kivéve a gyömbért, melyet csak meghámozzuk  és kis darabokra vágunk, majd szárazon megpirítjuk. Amikor már érezzük a finom illatokat, hozzáöntünk 0,5 l vizet és ugyanennyi tejet. Hozzádobjuk a gyömbérdarabokat és a teafüvet. Felforraljuk, majd visszavesszük, és közepes lángot 4-5 percig főzzük.
És amikor elkészült mézzel ízesítjük.

Ennyi az egész!



2013. január 5., szombat

Kacsamáj sütőtökös salátával





Úgy döntöttünk, hogy az ünnepek alatti nagy zabálásokat magunk mögött hagyjuk, és igyekszünk valami light-osabbat enni. Saláta valami feltéttel.
Csirkemell már a könyökünkön jön ki, ma nem akartunk barbecue szárnyakat, valami különlegesre vágytunk.
A választás a kacsamájra esett, egyikünk sem emlékszik, hogy valaha evett-e már.(sütni meg aztán sosem csináltam, kicsit paráztam is, mert azért valljuk be, nem olcsó, és ha elrontom...hajaj, de csak nekiálltam)


Hozzávalók:

20-25 dkg Kacsamáj (4 szelethez elég)
liszt
Kacsa zsír lenne a legjobb, de én olíva olajjal csináltam, az is tökéletes

A salátához: 

1 cs madársaláta
pár szem datolya
kevés sütőtök NYERSEN
1 szál póréhagyma
koriander (itthon üveges volt, megmaradt valamiből :-)
Kapor (felírom, mert lehet belerakni, én nem tettem, mert ki nem állhatom az ízét)


A saláta öntethez:

2 db mandarin leve
1 db mandarin héja
1/2 narancs héj
1/2 citrom héj
1-2 ek méz
gyömbér
4-5 ek olíva olaj
só, bors

Öntet elkészítése:

A 2 mandarin levét összekeverjük az összes hozzávalóval, az olajat a legvégén adjuk hozzá! Ez ilyen egyszerű, és gyors :-)

A saláta elkészítése:

A madársalátát, a felkarikázott póréhagymát és a lereszelt tököt összekevertem, hozzádobtam a felkockázott datolyát, és kanalaztam rá egy kevés koriandert!
Ezt mindent jól összekevertem, és már kész is!

A kacsamájat NE sózzuk sütés előtt!
Vékony 2 cm-es szeleteket vágjunk, ezeket a kacsazsírban (vagy olíva olajban) süssük meg. Mindkét oldalát 2-2 percig süssük!
Melegen tálaljuk a saláta tetejére, melyet a máj elhelyezése előtt meglocsolunk az öntettel!
Rátesszük a májat és tengeri sóval kicsit meghintjük!

Kulináris élmény volt számunkra is, hiszen valljuk be, kacsamájat nem minden nap eszik az ember :-)

Imádom Feleségem hallgatni mikor mindent megkóstol...
Imádok főzni Neki, eddig minden nagyon finom volt szerinte :-D

Jó étvágyat mindenkinek


2012. december 31., hétfő

Édes csípős sertés




Sajnos a rengeteg munka miatt nincs annyi időm sütni-főzni, mint amennyit szeretnék, de azért néha beszabadulok a konyhába :-)
Most egy kis keleties receptet szeretnék megosztani Veletek! Mi szeretjük a csípőset és az édeset is, így összekombináltuk! Biztosan vannak erre nagyon jó receptek, én 99 %-ban a saját fejem után megyek. Persze előzmények mindig vannak, ettem valahol, olvastam, vagy valaki mesélte. Ilyenkor elkezd járni az okos kis buksim, hogy én hogyan is csinálnám ezt meg.

Szeretem a keleti dolgokat, a hiedelmeket, a tradícióikat (válogatás nélkül thai, kínai,japán..) így hallomásból tudom, hogy náluk ez nagy divat!
Gondoltam kipróbálom, nekem hogyan sikerül :-)

Felcsaptam a hűtőt, és találtam sertéscombot, gondoltam, ez tökéletes lesz! Gyors bevásárlás, mert ugye keleten a rizs a divat, sajnos én azt annyira nem szeretem, krumplit meg mégsem készíthetek hozzá!!!
Zöldségesnél vásárolgattam, gondolván ez mind megfelel köretnek...
A többi hozzávaló megtalálható otthon, így nem kellett sok időt eltöltenem vásárolgatással.

Nézzük, hogyan s miből készítettem el (ne haragudjatok, mennyiségekkel mindig bajban vagyok...)


Hozzávalók:

0,5 kg sertéscomb
olíva olaj
chili
méz
szezámmag
bambuszrügy (jó a konzerv is)
2 db répa
1 db paprika
kis darab káposzta
2 gerezd fokhagyma
1 szál póréhagyma
szójaszósz
1 dl fehér, száraz bor

Elkészítés:

A combot vágjuk egyenlő méretű kockákra. Egy tálba öntsük 2 ek szójaszószt, egy kevés olíva olajat, ízlés szerint chilit és mézet!Ki mennyire szereti csípősen illetve édesen :-)
Ebbe a "pácba" tegyük a kockára vágott húst, hagyjuk kicsit érlelődni.
A zöldségeket tisztítsuk meg, és vágjuk őket juliennere (gyufaszálszerű vékonyra). Én ezeket blansíroztam (leforráztam), hogy roppanósak maradjanak.

Egy edénybe tegyünk olíva olajat, majd a húsit szedjük át bele, a pácot ne, és süssük meg hirtelen, hogy fehéredjen ki a hús. Majd a páclevet merjük rá, és abban is egy forrásig "főzzük".
Közben egy másik edényben, olíva olajon épp hogy pirítsuk meg a zöldségeket is, ezeket közben locsoljuk meg szójaszósszal.

A húst szedjük tányérokra, tegyük mellé a zöldségeket. Az edényben maradt levet öntsük fel egy kevés borral, és sűrítsük be, készítsünk belőle egy kis szószt!
A szósszal a húst meglocsolva, majd az egészet kevés pirított, (vagy nem) szezámmaggal megszórva tálaljuk.


Jó étvágyat hozzá