A következő címkéjű bejegyzések mutatása: saláta. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: saláta. Összes bejegyzés megjelenítése

2014. február 24., hétfő

"C" menü

És íme a győztes menü, melyet a 14 főből a legtöbben kedveltek:
Zeller Krémleves Véres Hurkával
Hozzávalók:
  • 1 db zellergumó, felkockázva (kb 0,5 kg)
  • 2 szál angol zeller 1 centis karikákra vágva
  • 1 fej vöröshagyma, felaprítva
  • 2 gerezd fokhagyma, préselve
  • 75 ml fehérbor (száraz, olyan, amit szívesen meginnánk)
  • 1 l alaplé
  • 60 ml tejszín
  • őrölt szerecsendió
  • bors
  • 50-100 g véres hurka felkarikázva
  • olívaolaj (1-2 ek.)
Elkészítés:
Egy edényben hevítsünk olajat, majd pár percig pirítsuk benne a felkockázott zellert, a vöröshagymát és a fokhagymát. Vigyázzunk, ne barnuljanak meg. Öntsük rá a fehérbort, majd forraljuk addig, míg felére csökken, ekkor jöhet az alaplé (a legjobb a csirke, de zöldséget is használhatnak). Az alapléből hagyjunk egy pohárnyit az angol zellernek. Fűszerezzük ízlés szerint szerecsendióval, forraljuk fel, majd vegyük vissza a lángot, és közepes hőmérsékleten főzzük 10-15 percig, amíg a zeller megpuhul.
Közben egy kis edényben ugyancsak pirítsuk pár percig a karikára vágott angol zellert, majd jöhet rá a maradék alaplé. Főzzük ezt is, amíg a levest. Tegyük félre egy picit, hagyjuk hűlni.
Amíg az angol zeller pihen, addig botmixerrel keverjük simára a megfőzött zellergumót, adjuk hozzá a főzőtejszínt, ízesítsük sóval és borssal, majd alacsony lángon melegítsük újra, amíg elkészítjük a hurkát.
Közben az angol zellert szűrjük le, és tegyük át a levesbe.
Ha a hurka elkészült, vágjuk karikákra, és kevés olajon pirítsuk ropogósra. Nem baj, ha kicsit morzsálódik, szép éke, kiegészítője lesz levesünknek mind ízben, mind látványban. Tálaláskor szórjunk a levesbe angol zellert és hurkát is.
Jó étvágyat
Narancsos Csirke Édesburgonya-spenót-feta salátával 
Hozzávalók:
  • 1 kg csirkemell
  • 2 narancs héja és leve
  • 4 gerezd fokhagyma
  • 120 ml szójaszósz
  • 400 g gabona mix
  • 400 g bébi spenót
  • 2 db édesburgonya
  • 1 marék fenyőmag
  • Szerecsendió
  • Bors
Elkészítés:
Egy tálban keverjük össze a csirke marinádját, a narancs héját, levét a szója szósszal és a fokhagymával. Helyezzük bele a csirkét, fedjük le és tegyük félre. Az édesburgonyát hámozzuk meg, kockázzuk fel, és egy serpenyőben kezdjük el sütni. A gabona mixet tegyük fel főni. Ha ezekkel megvagyunk, akkor a bébi spenótot kevés olajon dinszteljük meg fokhagyma, só, bors és szerecsendió kíséretében. Tartsuk melegen a már elkészített ételeket, amíg kisül a hűs. A csirkét kevés olajon pirítsuk, majd lefedve süssük meg! Egy kevés alaplevet önthetünk alá. Keverjük össze a gabona mixet az édesburgonya kockákkal, a spenóttal, tördeljünk rá fetát, majd helyezzük a tányérra. Erre jöhet a csirke, melyet a kicsit besűrített marináddal meglocsolunk, és egy száraz serpenyőben megpirított fenyőmaggal megszórjuk.
Jó étvágyat. 
Csokis Cupcake forró fűszeres sziruppal

Hozzávalók:
  • 100 g liszt
  • 20 g kakaó
  • 140 g cukor
  • 1,5 tk sütőpor
  • Csipet só
  • 40 g vaj (szobahőmérsékletű)
  • 120 ml tej
  • 1 tojás
  • Kevés vanília aroma
  • 1 marék csoki forgács
  • 1 narancs leve
  • 200 g málna lekvár
  • 3 db csillagánizs
  • 1 rúd fahéj
  • 25 g aszalt áfonya
  • 25 g aszalt meggy
Elkészítés:
Külön-külön keverjük össze a cupcake száraz és nedves összetevőit, majd a szárazra óvatosan csorgassuk a nedveseket, folyamatos keverés mellett. Magas fordulatszámon keverjük jól össze az egész masszát. A muffin formát béleljük ki papírral, majd kanalazzuk bele a masszát, a 2/3-áig. Melegítsük elő a sütőt 170 fokra, és süssük 20-25 percig a sütiket. Közben készítsük el a mázat.
A narancs levét és a lekvárt forraljuk össze, tegyük bele a csillagánizst és a fahéjat. Dobjuk bele az aszalt gyümölcsöket is.
Ha a sütik elkészültek, vegyük ki, hagyjuk kihűlni.
Tálaláskor a cupcake-ek tetejére csorgassunk a szirupból, de legyen benne gyümölcs is J
Jó étvágyat.

2013. július 5., péntek

Sprotni Saláta


Nyár van, most már talán végleg...
Ilyenkor én személy szerint jobban szeretem a könnyű salátákat, mint egy pörköltet galuskával.
Egy ilyen vacsorának való könnyű nyári saláta elkészítését írom le!
Ami fontos, hogy ízléseteknek megfelelően változtassatok a hozzávalókon (vagy aszerint mi van otthon).
Nálunk ez volt megtalálható.


Hozzávalók: (2 főre)

1 konzerv sprotni
Rukkola saláta (de lehet sima fejes, madár vagy bármi)
1 db közepes répa
1 fél fej hagyma
1 nagyobb paradicsom
1 kisebb cukkini
Kevés sajt
friss rozmaring
olíva olaj
1/2 citrom leve
1 kk dijoni mustár
só,bors

Elkészítés:

A legegyszerűbb salátát készíteni, ehhez aztán tényleg semmi tudomány nem kell. A hozzávalókat ízlésünk, ügyességünk szerint aprózzuk, majd egy tálba vagy tányérra halmozzuk.
A cukkinit én zöldséghámozóval vékony szeletekre vágtam, a répával is így tettem. A paradicsomot felkarikáztam, a hagymát vékonyan felszeltem. A rukkola pedig készen van, azzal semmi dolgunk azon kívül, hogy szépen megmossuk, és jól megszárítjuk. Fontos, hogy ne legyen víz a salátán, hogy ne hígítsa fel a dresszinget.
Csak egy nagyon gyors dresszinget készítettem, egy kisebb befőttes üvegbe öntöttem olíva olajat, majd mehetett bele a citromlé. FONTOS SZABÁLY a dresszingeknél, amit ha megtanultok, akkor MINDIG tökéletes lesz: ez pedig a 3:1 szabály! 3 rész olaj és 1 rész ecet,citromlé.Ha ehhez kevés sót, borsot (ízlés szerint)  dobunk, már készen is van az alap, ami már fogyasztható is. Én most kevertem bele egy kevés dijoni mustárt is.
Szóval, dijoni mustár bele, lezártam, és jól összekevertem. Az üveg azért jó, mert sokkal jobban összekeverhető, mintha kis tálkában egy villával kevergetnénk.
Kitálaltam szépen, kevés dresszing, sajt a tetejére, és megszórtam friss rozmaringgal. A halak szeretik a rozmaringot :)

Meleg nyári napokon tökéletes vacsora.

Jó étvágyat kívánok.


2013. június 10., hétfő

Tavaszi Zöldségleves Sonkával



Ahogy említettem Tímea nagyon szeret levest enni, így mindenképpen cél volt egy leves készítése!
A könyvben olyan sok leves nincs, nem tudom miért, más nemzet nem annyira leveses??
A tavaszt ugyan már elhagytuk, de a nyár még nem érkezett meg, a választás erre a tavaszi zöldséglevesre esett! Házi sonkánk van otthon, a többit a szombati piacról szereztük be :)
A leves nem volt rossz, ezt nem mondhatnám, inkább, hogy más, merőben más, mint amit mi, magyarok megszoktunk. Hiszen mi mindent borsosan, sósan fogyasztunk. Kicsit hasonlít a Frankfurti levesre, de mégsem :)
Szerintem mindenképpen érdemes kipróbálni, talán annyi, hogy lehet bátran fűszerezni, a só kivételével, hiszen a sonka önmagában sós!



Hozzávalók (4 főre):

400 g kelkáposzta
500 g füstölt sonka, legalább pár órára hideg vízben áztatva
1 fej hagyma
1 szál zeller
1 sárgarépa
1 szem krumpli
8 db koktélparadicsom, vagy 2 db normál
1/2 tk édeskömény
8-10 szem egész fekete bors
2 l víz
250 g batávia saláta, mely helyett én jégsalátát használtam

olíva olaj


Elkészítés:

Ahogy azt már a felsorolásban említettem, a sonkát áztassuk be, majd menjünk el, és szerezzük be a hozzávalókat!
A káposztát 5 percig főzzük elő. (a könyvben balnsírozzák, nem értem miért használnak ilyen szavakat, ok, én értem mit jelent, de miért nem írják, hogy a színe megtartása miatt forró,lobogó sós vízben főzzük elő 5 percig???) Szóval, forró,lobogó sós vízben előfőzzük, majd félretesszük.

Közben a zöldségeket durvára vágjuk, és az összes alapanyagot, kivéve a jégsalátát és a káposztát felrakjuk főni. A vizet felforraljuk, majd visszavesszük a hőt, és gyöngyözve főzzük 1 órát, fedővel lefedve.

Mindeközben készíthető a főfogás, melyet majd a következő bejegyzésben találtok!



Ha letelt az egy óra, a sonkát kipecázzuk, és nagyobb darabokra vágjuk, majd a káposztával és a salátával, melyeket leveleire szedtem, együtt visszarakjuk főni. Kóstoljuk, és amennyiben szükséges fűszerezzük. A lábast újra lefedve, jó fél órát főzzük még, ugyancsak gyöngyözve, amíg a zöldségek teljesen meg nem puhulnak.

Tálaláskor olíva olajjal locsoljuk meg. Szerintem jól megy hozzá egy kissé megpirított bagett szelet!


Jó étvágyat

2013. május 16., csütörtök

Buggyantott Tojás


Tegnap elkezdődött a változtatásom első napja :-)
Újra a konyhában sürögtem-forogtam, vacsorát készítettem Életem Párjának, míg Ő Lázárt vacsoráztatta!
Tojást kívánt, a rántotta ötletet gyorsan elvetettem, az olyan snassz lenne tőlem...
Sokat hallottam, és már többször láttam, illetve olvastam a buggyantott tojásról. Mellette döntöttem. Azt gondoltam, nem lehet nagy ördöngösség. Nos, higgyétek el, nem egyszerű elkészíteni, több dolgot igényel, amellett, hogy tudd hogyan kell :-D
Kell kézügyesség, azbeszt kesztyű a kezedre, hogy a gőz ne égesse agyon, három kéz, hogy kevergesd a vizet, miközben nagyon óvatosan beleengedett a tojást satöbbi.
Na, szerintem nekem egyik sincs, legalábbis sem 3 kezem, sem azbeszt kesztyűm, de azért összehoztam nagy nehezen ( 6ból sikerült 4)
A buggyantott tojás a leg kalória szegényebb tojás, Ti tudtátok?? Én nem, erről feleségem világosított fel.
Szóval, hogyan is készítettem én (merthogy azt, hogy hogyan kellene, azt nem tudom :-) )

Hozzávalók:

4 db tojás (szoba hőmérsékletű)
só,bors
ecet
2 szelet kenyér
bármilyen saláta
4-6 bazsalikom levél
parmezán sajt
(4 karika édesburgonya, esetleg gomba)


Elkészítés:

Most csak a buggyantott tojás elkészítését írom le, hiszen az a bonyolult, sem a saláta, sem más nem!
Egy nagyobb edénybe engedjünk vizet, mély legyen az a lényeg, hogy amikor beleengedjük a tojást, legyen helye merülni. Forraljuk fel a vizet, amikor forr mehet bele só és ecet. Mindegyikből mehet bele bőven. Az ecet szükséges, mert attól lesz szép kemény a tojás fehérje, a só pedig ízlés dolga.
Nos, a forrásban lévő vizet fakanállal keverjük meg, majdnem örvényesre, és nagyon óvatosan, közelről engedjük bele a tojást! Közelről kell, hogy egyben maradjon, kell az "örvény", hogy formája legyen a tojásnak. És ahogy már említettem, ehhez kell a kesztyű, vagy nagyon jól kell bírni a meleget. Óvatosan dolgozzunk, hogy a forró gőz, és az esetlegesen felcsapódó víz ne égessen meg.
A tojást jó 2 percig érdemes főzni, folyamatos kevergetés mellett, de csak óvatos kevergetés legyen!
Egy szűrő kanállal kiemeljük a vízből a tojást, lapos tányérra rakjuk, és késsel, vagy ollóval szépen megformázzuk. Már tálalhatjuk is, tetejére bors, tépkedett bazsalikom levél, kevés olíva olaj.

Remélem lesznek páran, akik megpróbálják, mert szerintem megéri!
Amikor megvágjuk, és szépen kifolyik...Hmmmmmm
Érdekes, mert semmi köze a tükör tojáshoz...


Jó étvágyat kívánok

2013. január 24., csütörtök

Bazsalikomos rántott patiszon





Ezt is már régebben készítettem el, kicsit próbáltam kísérletezni a megszokott rántott tök/patiszon elkészítésében.
Ahogy már említettem nyáron volt (most is van, csak téli álmot alszik) egy kis zöldfűszeres kertem. Kimentem, nézegettem, gondolkodtam, és a bazsalikom mellett döntöttem, egyrészről, mert szeretjük az ízét, másrészt pedig én úgy gonolom, hogy paszol ehhez az ételhez. Tímeának csak annyit mondta, pihenjen, csinálok valami gyors vacsit. Nem igazán szeretném ragozni, hiszen mindenki el tud készíteni egy rántott patiszont, csak a változtatást jegyezném le.
A bazsalikom leveleket megmossuk, lecsepegtettjük, és ki mint szereti feldaraboljuk/csíkozzuk.
Ezeket a levéldarbokat szórjuk a zsemlemorzsába, és ezt alaposan keverjük át!

Ezután a megszokott módon panírozzunk és süssünk :-)
Ugye, hogy nem ördöngősség, csak egy kis bátorság kellett hozzá!

Nyáron mi szinte mindent salátával fogyasztunk, de a rizs is tökéletes tud lenni köretként.

Jó étvágyat Kívánok.



2013. január 5., szombat

Kacsamáj sütőtökös salátával





Úgy döntöttünk, hogy az ünnepek alatti nagy zabálásokat magunk mögött hagyjuk, és igyekszünk valami light-osabbat enni. Saláta valami feltéttel.
Csirkemell már a könyökünkön jön ki, ma nem akartunk barbecue szárnyakat, valami különlegesre vágytunk.
A választás a kacsamájra esett, egyikünk sem emlékszik, hogy valaha evett-e már.(sütni meg aztán sosem csináltam, kicsit paráztam is, mert azért valljuk be, nem olcsó, és ha elrontom...hajaj, de csak nekiálltam)


Hozzávalók:

20-25 dkg Kacsamáj (4 szelethez elég)
liszt
Kacsa zsír lenne a legjobb, de én olíva olajjal csináltam, az is tökéletes

A salátához: 

1 cs madársaláta
pár szem datolya
kevés sütőtök NYERSEN
1 szál póréhagyma
koriander (itthon üveges volt, megmaradt valamiből :-)
Kapor (felírom, mert lehet belerakni, én nem tettem, mert ki nem állhatom az ízét)


A saláta öntethez:

2 db mandarin leve
1 db mandarin héja
1/2 narancs héj
1/2 citrom héj
1-2 ek méz
gyömbér
4-5 ek olíva olaj
só, bors

Öntet elkészítése:

A 2 mandarin levét összekeverjük az összes hozzávalóval, az olajat a legvégén adjuk hozzá! Ez ilyen egyszerű, és gyors :-)

A saláta elkészítése:

A madársalátát, a felkarikázott póréhagymát és a lereszelt tököt összekevertem, hozzádobtam a felkockázott datolyát, és kanalaztam rá egy kevés koriandert!
Ezt mindent jól összekevertem, és már kész is!

A kacsamájat NE sózzuk sütés előtt!
Vékony 2 cm-es szeleteket vágjunk, ezeket a kacsazsírban (vagy olíva olajban) süssük meg. Mindkét oldalát 2-2 percig süssük!
Melegen tálaljuk a saláta tetejére, melyet a máj elhelyezése előtt meglocsolunk az öntettel!
Rátesszük a májat és tengeri sóval kicsit meghintjük!

Kulináris élmény volt számunkra is, hiszen valljuk be, kacsamájat nem minden nap eszik az ember :-)

Imádom Feleségem hallgatni mikor mindent megkóstol...
Imádok főzni Neki, eddig minden nagyon finom volt szerinte :-D

Jó étvágyat mindenkinek