A következő címkéjű bejegyzések mutatása: sütni. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: sütni. Összes bejegyzés megjelenítése

2013. szeptember 11., szerda

Lengyelország "zsemléje"


Tímea sok évig élt Angliában. Ha utaztunk valahova, és valahol meglátta e "zsemléket", akkor tuti, hogy ilyet kellett vennünk. Így elhatároztam, hogy megkísérlem elkészíteni Neki. Az igazság, hogy nem vagyok maradéktalanul elégedett, mert a kinézete nem az igazi...Persze leszúrásom megkaptam, miszerint az kit mozgat, ez rusztikus, házi, és az íze a lényeg. Nos, az ízével semmi baj nem volt az biztos.
Ma olvastam, hogy ez a közkedvelt péksütemény se nem angol, se nem amerikai, hanem lengyel "találmány", és ott terjedt el legelőször, ahol sok zsidó élt...Azt, hogy miért, azt nem sikerült kiderítenem.
Biztosan sokan, sokféleképpen készítettek már bagelt, az enyém így készült:

Hozzávalók:

600 g liszt
2 tk só
20 g cukor
1 tk olaj
10 g vaj
1 tojás
300 ml víz (langyos)
12,5 g élesztő (ez vagy egy fél instant, vagy egy 25 grammos friss fele, ha 50 grammos a friss, akkor negyede)

A főzéshez kell majd még 2-3 evőkanálnyi cukor, illetve mivel ezt meg szokták szórni magvakkal, magvak kellenek még. Hogy milyen, azt mindenki döntse el, lehet mák, cukor, mandula, bármi.


Elkészítés:

Egy tálban keverjük csomómentesre a tojást a cukrot az élesztővel, és a víz 3/4-ed részével. Adjuk hozzá az olajat, a vajat, majd a lisztet. A sót oldjuk fel a maradék vízben, és adjuk hozzá azt is. Dagasszunk tésztát a hozzávalókból. A dagasztás nem lesz egyszerű, de nem kell több víz, ne aggódjunk, csak gyúrjuk és gyúrjuk, el fog tűnni a liszt. Ha mégsem megy, akkor nagyon óvatosan, adjunk hozzá egy kevéske vizet, nehogy túlvizezzük...
Ha készen vagyunk, homogén, szépen kezelhető kis gombócot kaptunk, lisztezzük meg a tetejét, és takarjuk le légmentesen (mondjuk tegyük egy kelesztő tálba, vagy egy zacskóba) és hagyjuk békén jó 40 percig. Félidőben gyúrjuk át egyszer, hogy a tészta jobb állagú legyen. A 40 perc leteltével osszuk szét legalább 10 részre! Készítsünk golyókat belőlük, és hagyjuk 10 percig pihenni őket. Ha letelt,akkor sodorjuk ki, készítsünk "kukacokat belőlük, olyan 20-25 cm-eseket. Formázzuk meg őket, kör alakra, a két végét csípjük össze. Egy tepsire terítsünk konyharuhát, lisztezzük meg enyhén, erre helyezzük a bageleket. Majd takarjuk le őket egy épphogy nedves másik konyharuhával. Hagyjuk kelni őket fél órát!

Fél óra múlva kétszer akkora bagelek kacsintgatnak ránk :)
A sütőt kapcsoljuk be, melegítsük elő 220 fokra, és egy másik tepsit béleljünk ki sütőpapírral.
Egy lábosba forraljunk vizet a cukorral, és ebbe főzzük ki a bageleket, oldalanként 15- másodpercig. Ahogy letettük őket, ahhoz képest a tetejével kezdjük. Ha kész a "főzés", akkor egy sütőpapírral kibélelt tepsire helyezzük őket, megszórjuk bármivel, és 15 perc alatt megsülnek (aranybarna legyen, ugye a 15 perc csak irányszám, hisz minden sütő más).


Jó étvágyat hozzá, fogyaszthatjuk akár szendvicsként felvágottal, sajttal, vagy akár vajjal, lekvárral.

Ki hogy szeretné!

2013. június 10., hétfő

Töltött Tészta Spárgamártással



A könyv telis-tele jobbnál jobb tészta receptekkel. Komolyan. Én imádom a tésztát, mindazok ellenére, hogy nem annyira fogyókúrás :D
Mivel a spárga azért még itt van a nyakunkon ezt a töltött tésztát választottuk, melyre spárgamártás került.
Konzekvenciám, hogy NEKEM, hangsúlyozom nekem, a paradicsomos töltelék,mely a tésztában van, és a spárgamártás együtt nem annyira működött. Azaz pont az volt a baj, hogy elnyomták egymást. A töltelék a tésztával nagyon finom, a spárgamártás pedig fenomenális...
És mindez megfejelve egy kis rápirított sajttal...


Hozzávalók:

 350 g tölthető csőtészta, én cannellónit használtam

A töltelékhez:
 olíva olaj
1 fej hagyma, finomra vágva
3 szál zeller, durvára vágva
2 sárgarépa, durvára vágva
1 kk friss rozmaring, felaprítva
300 g cukkini, durvára vágva
50 ml fehér bor
350 g paradicsom püré
1 dl víz (a paradicsomos dobozt öblítsük ki)
só, fekete bors

Spárgamártáshoz:
fekete bors
1 gerezd fokhagyma, egészben
500 g spárga, durvára vágva
250 ml zöldségleves alaplé
csipetnyi chilli por (elhagyható)
50 g reszelt sajt
kevés reszelt parmezán


Elkészítés:

A töltelékhez az alapanyagokat felaprítjuk, majd egy lábosban olajat hevítünk.

Beletesszük a zöldségeket a cukkini kivételével, és a rozmaringot, és kb 3-4 percig pároljuk.Felöntjük a borral, és hozzákeverjük a cukkinit is. Hagyjuk elpárologni a bort, hiszen csak az ízre van szükségünk, az alkoholtartalomra nincs.
Ezután hozzáadjuk a paradicsom pürét, a dobozt pedig kiöblítjük kb 1 dl vízzel.Sózzuk, borsozzuk ízlés szerint, lefedve 30 percig főzzük közepes lángon, míg be nem sűrűsödik.

Közben főzzük enyhén sós vízben a tésztát kb 10 percig, még lehessen harapni, nehogy túlfőjön!
A sütőt melegítsük elő 180 fokra. A mártáshoz hevítsünk olíva olajat, dobjuk bele a fokhagymát, és pirítsük pár percig. Majd vegyük ki, és a spárgát dobjuk bele. Jöhet a chilli, ha használunk, kicsit pirítsuk, majd öntsük fel az alaplével.Közepes lángon főzzük 10 percig, majd a tűzről lehúzva botmixerrel pépesítsük. Ha kész,. keverjük hozzá a sajtot (én füstölt sajtot reszeltem bele, isteni lett).

Egy tűzálló tálat kenjünk ki olajjal, az aljára merjünk egy keveset a spárgamártásból, majd jöhetnek a tészták, melyeket a paradicsomos zöldségekkel töltsünk meg. Aprólékos, időigényes, de higgyétek el,  megéri!

A tésztákat rendezzük el szépen állítva, jöhet a maradék mártás, és a tetejére az újabb adag reszelt sajt!
Előmelegített sütőben nagyjából 25-30 perc alatt megsül.

Tálalás előtt pár percig hagyjuk hűlni.



Jó étvágyat!

2013. június 2., vasárnap

Sült Cukkinitekercs


Ők lettek az első kiszemeltjeim, már amikor először kinyitottam a könyvet. Nagyon szépek a képen a könyvben, így az előételt gyorsan eldöntöttem.
Ez egy könnyű előétel, mondjuk azóta én már tovább gondoltam, és például szívesen használnám köretként is.
A friss bazsalikom, a szárított paradicsom és a sajt együtt mennyei ízt varázsol az ember szájába.
Fontos észrevételeimet majd a végén írnám le, mert így nem sokat értenétek belőle :-D
Nézzük, miből áll, és hogyan készül ez az étel:

Hozzávalók:

1 db közepes cukkini
100 g sajt ( a receptben gorgonzola van, én kék sajtot vettem.De szerintem bármilyen sajt megteszi, lehet füstölt, vagy natúr is.)
2-3 db szárított paradicsom feldarabolva megfelelő méretben (a recept napon szárított 6 db-ot kér...nem értem minek annyi)
1 csokor bazsalikom levele
4 ek olíva olaj
1 nagy gerezd fokhagyma
fekete bors


Elkészítés:

Egy kis tálkában az olíva olajat, az apróra vágott fokhagymát (lehet fokhagyma nyomón átpréselni is) összekeverjük, fekete borssal megszórjuk, és félretesszük állni. Ez lesz majd a "pác".
A cukkinit megmossuk, és én uborka gyalun hosszú csíkokat vágtam belőle.Ezeket egymás mellé fektetjük, és megsózzuk, és jó fél órára békén hagyjuk, hogy a só megpuhítsa a cukkinit. Itt jegyezném meg, hogy nagyon figyeljünk, nem kell sok só, mert akkor sós lesz a végeredmény...Én sajnos pár darabnál sokat raktam.

A sütőt előmelegítjük 180 fokra. Ha letelt az idő, akkor a nedvességet letörölgetjük, felitatjuk a cukkinikről, és egy kissé kiolajozott tepsibe fektetjük őket.A páccal megkenjük a tetejét, és berakjuk a sütőbe. Nagyjából 15 percet sütjük (kezd aranybarna lenni a széle), akkor megfordítjuk a szeleteket, óvatosan, nehogy elszakadjanak, a másik felét is megkenjük a páccal, és visszarakjuk sülni. Nem kell több 5 percnél és kész is van!
A sajtot, a szárított paradicsomot megfelelő méretűre daraboljuk. Egy bazsalikom levelet leteszünk a cukkini egyik végére, rátesszük a sajtot és arra a paradicsomot, majd szépen feltekerjük.


Majd szépen tányérra helyezzük, meglocsoljuk olíva olajjal, megszórjuk tépett bazsalikommal. És elfogyasztjuk :-)


Lehet több sajtot, több paradicsomot bele tenni, mi így készítettük!
Tökéletes előétel, vagy akár one-bite falat partykra.

Ahogy már írtam, szerintem jó köret is lehet, és ha mondjuk a cukkinit nem sütőben sütjük, hanem grillezzük, akkor még szebb, jobb...De csak ötletelek :-)

Jó étvágyat kívánok hozzájuk!