A következő címkéjű bejegyzések mutatása: citrom. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: citrom. Összes bejegyzés megjelenítése

2013. november 4., hétfő

Hosszú Hétvége



Hosszú hétvége volt, 4 napot a családdal töltöttem :)
Elég sokat forgolódtam a konyhában, sütöttem, és kicsit át is pakolgattam, illetve rendszerezgettem. Egyre több a fűszer, egyre több az alapanyag, már alig igazodtam ki köztük.
Kezdődött, hogy az én Szerelmemnek, Feleségemnek születésnapja volt, mégpedig a 20. ;)
Lázárral 5kor keltünk, azaz Ő kelt, én meg gyorsan kijöttem, hiszen neki kellett állni Tímea tortájának. Együtt készítettük ezt is, kisfiam kuktáskodott :-D
Csokis brownie tortát készítettem, narancsos mascarpone krémmel, természetesen szív alakban. Kicsit "le is szúrt", hogy nem csoki tortát készítette, azt szeretett volna... Mire Tímea felkelt már ki is vettük a sütőből.
Aztán ünnepeltünk, együtt voltunk...
Este még készítettem egy pizzát vacsorára, ami rettenetesen finom lett! Szombaton csak egy kis padlizsán krémet készítettem, mert anyósomtól kaptam egy és fél padlizsánt, amivel már kellett kezdeni valamit. Egész jól sikerült, de még fejlesztenem kell...

Ma pedig délutáni szieszta helyett, délutáni kekszsütés volt terítéken. Lázár újra kis-kukta volt, Tímea pedig pihent, és megörökítette, illetve várta, hogy elkészüljön :-D
Citromos kekszeket készítettünk, mert gyors és nagyon egyszerű, nem akartam a konyhában tölteni az egész délutánt. (most pedig, hogy ezeket a sorokat pötyögöm, épp készül a rizspuding, mert Lázár és Tímea is nagyon szereti.
Aztán agyaltam, hogy a november 16-i restaurant day-en mi legyen a menü, azt hiszem sikerült is összeraknom, valamint igyekeztem kitalálni 3 féle menüt a szilveszteri vacsorára.

Ha már gasztro vonulatú a blog, akkor nézzünk pár receptet is:


Brownie narancsos mascarpone krémmel

Hozzávalók:
100 g vaj
250 g cukor
75 g kakaópor
1 csipet só
1 tk vanília aroma
2 tojás
70 g liszt
1 tábla étcsoki
1 marék tejcsokichips
A kukta kell, nélküle nem sikerül finomra :)

Elkészítés:
A vajat olvasszuk meg egy kicsit, én mikróba tettem. Erre azért van szükség, hogy a cukorral habosra tudjuk keverni. Ehhez adjuk hozzá a kakaóport és a sót, keverjük össze, majd hagyjuk hűlni.
A sütőt melegítsük elő 160 fokra. Ha kéz meleg a massza, akkor egyesével adjuk hozzá a tojásokat, folyamatosan keverjük.Keverjük bele a lisztet és vanília aromát is. A csokikat aprítsuk fel, és keverjük a masszához ezeket is. Egy tepsibe, ami nálam szilikon forma volt, tegyünk sütőpapírt, és erre öntsük a masszát.
20-25 perc alatt elkészül a "tortánk".
A mascarpone krémhez egy kevés mascarponét összekevertem fél narancs levével, és amikor kihűlt a brownie, óvatosan ráöntöttem, majd a narancs héjával díszítettem.
Jó étvágyat hozzá.


Citromos keksz:

Hozzávalók:

100 g vaj
200 g cukor
1 nagyobb vagy 2 kisebb tojás
1/2 tk vanília aroma
1/2 citrom héja
1 citrom leve
1 csipet só
1/2 tk sütőpor
késhegynyi szódabikarbóna
250 g liszt
1 tk sárga ételszínezék
porcukor

Elkészítés:

A vajat itt is picit megolvasztottam, és jól összedolgoztam a cukorral és a sárga színnel. Mehet bele a tojás, a vanília a citrom héja és leve is. Keverjük össze jó alaposan a géppel. Folyamatos keverés mellett szórjuk bele a maradék alapanyagokat, a lisztet a sütőport és a szódabikarbónát. Melegítsük elő a sütőt 175 fokra.
2 db tepsit készítsünk elő, béleljük ki sütőpapírral. Egy kiskanállal adagoljuk ki a masszát, és mehet az előmelegített sütőbe. Az adagok között hagyjuk helyeket, hiszen egy picit el fognak terülni.Nagyjából 10 perc alatt megsülnek. Ha kicsit szárazabban szeretjük, hagyjuk 12-13 percig.
Ha elkészült, kevés porcukorral meghintve akár melegen, akár hidegen is fogyaszthatjuk!
Jó étvágyat!

Felrobbantottam a konyhát :)

2013. július 29., hétfő

A Hűsítő Gyömbér "Sör"


Ma van az év legmelegebb napja, legalábbis azt mondják!
Nyáron nagyon oda kell figyelnünk a szervezetünk folyadékpótlására, minimum 2-3 liter folyadékot meg kell innunk!
A vizet már néha én is unom, ezért hoztam nektek egy kis mást...


Hozzávalók:

1 db gyömbér kb 100 g
1 db citrom
100 g cukor
3 dl víz


Elkészítés:

A gyömbért és a citromot jó alaposan megmossuk, majd feldaraboljuk. Mehet e turmix gépbe, öntsük rá a vizet, és nyomás...
Szűrjük le, a gyömbéres citromos egyveleget pedig jól nyomkodjuk ki, hogy minden csepp meglegyen.
Mehet a leszűrt "sör" alapba a cukor, turmixoljunk egyet rajta, és hűtsük le!
Egyfajta sűrítményt kapunk, amit hígítani szükséges!
Az én ízlésem szerint a 3 dl sűrítményhez 1 l szóda megfelelő volt :)

Jéggel, és szódával (vagy akár limonádéval) igyuk, jéghidegen, citromkarika és menta társaságában ;-)

Nagyon finom szomjoltó!

Megéri kipróbálni!


2013. július 8., hétfő

Citromos posset rebarbara jammel ( és egy kis frissítő)


Panna cottát már tudunk készíteni, és azt tapasztaltam, hogy ez nagy kedvenc.
Íme egy sokkal egyszerűbb, mely a panna cotta angol megfelelője. A Posset egy pohárdesszert, magyarul tejszínkrém. Az alaprecept önmagában is egyszerűen fenomenális, könnyű, frissítő, de feldobtam egy kis rebarbarával.

Hozzávalók (4 személyre):

400 ml főzőtejszín
120 g porcukor
1 tk vanília aroma vagy 1 db vanília rúd
1,5 citrom leve


A rebarbara jamhez:

2 szál rebarbara
2 dl víz
a citromok héja
1/2 citrom leve
2 ek barna cukor

Elkészítés:

Öntsük egy edénybe a tejszínt, szórjuk bele a porcukrot, illetve dobjuk bele a vanília rudat, vagy az aromát. Forraljuk fel! Kevergessük, nehogy a cukor leégjen az aljára.
Ha felforrt, és vanília rudat használtunk, akkor azt vegyük ki. Hagyjuk hűlni.
Közben egy edénybe reszeljük le a 1,5 citrom héját, öntsünk rá 2 dl vizet, tegyük bele a cukrot. A rebarbarát darabuljuk fel, 5 cm-s darabokra, és azt is tegyük az edénybe.
A citromok levét kicsavarjuk, és félét ráöntjük a rebarbarára. Elkezdjük főzni, közepes lángon. Addig főzzük, amíg a rebarbara megpuhul.
Közben már hűlt eleget a posset. Óvatosan keverjük bele a maradék citrom levet. Nem kell megijedni, kémiai reakció indul be, a citrom leve összehúzza a tejszínt. Egy finom elegyet kapunk.
Öntsük 4 pohárba a krémet, és tegyük hűtőbe.
Ha a rebarbarák megpuhultak vegyük le a tűzről. Tegyük át őket egy turmix gépbe, a lé felét öntsük rá, és turmixoljuk össze. Kicsit ezt is hagyjuk hűlni, majd tálalás előtt öntsük rá a posset tetejére.
Én tettem félre pár darab főtt rebarbarát, hogy tudjam díszíteni.

NE öntsük ki a megmaradt levet, hiszen "melléktermék" ugyan, de tökéletes frissítő! Mint szörp használjuk :)

Jó étvágyat hozzá!

2013. június 7., péntek

Fagyi Otthon..


Rengeteg receptet lehet találni a neten, ha valaki fagyit szeretne készíteni!
Én egy gyors receptet mutatnék meg nektek, mármint ami az elkészítést illeti.
Én a maradék epret használtam el, de bármilyen gyümölccsel helyettesíthető! Lehet barack, málna,füge,ribizli, vagy akár még citrom is!


Hozzávalók:

400 g gyümölcs, jelen esetben eper, melyet megtisztítottam, és felnégyeltem
4-5 cm gyömbér, aprítva
1 dl víz
1 db citrom leve
100 g cukor
500 ml habtejszín (hűtőben tárolva jó darabig)
1 tubus sűrített tej


Elkészítés:

Az epret tisztítsuk meg, és daraboljuk (párat tegyünk félre díszítéshez), a gyömbért hámozzuk meg, és daraboljuk. Mindezt tegyük egy lábosba, öntsük rá a vizet, illetve facsarjuk bele a citromot. (mehet bele akár a reszelt héj is). Főzzük 5-10 percig, majd adjuk hozzá a cukrot, és főzzük még 5-10 percig. Mindeközben a habtejszínből géppel verjünk félkemény habot, és apránként adjuk hozzá a sűrített tejet, folyamatosan menjen a gép! Csodás állagú alapkrémet kapunk :-)
Közben elkészül a gyümölcsös rész is. Hagyjuk kicsit kihűlni. Én fogtam egy botmixert, mert szerintem, ha leszűrjük, akkor a finom gyümölcshúst kidobjuk, és összedolgoztam az egészet!
Egy keveset vegyünk ki belőle, tegyük félre, hogy tálaláskor meg tudjuk locsolni vele.
A tejszínes habot öntsük egy tálba, lehet jénai, vagy fagyis dobozba, vagy bármibe. Spatulával igazítsuk el. Jöhet a tetejére a gyümölcsös rész. Fogjunk egy pálcát, villát, bármit, és óvatosan "karcoljuk" végig a fagyinkat. Szép márványos lesz :-)
A félretett eperrel díszítsük, akár egy pár mentalevél is jöhet. Mehet a fagyasztóba!
Ha megfagyott, lehet tálalni!

Akár holnap ebédhez elkészíthető!

Jó étvágyat

2013. június 4., kedd

Ricottatorta


Bocsánat csúsztam ezzel...Ne haragudjatok, sok volt a dolog, de most itt a harmadik recept, a desszert.
A könyvben citromos ricottatortaként van feltüntetve, de nekem nem volt otthon kandírozott citromhéjam, viszont volt fügém. Így fügével készítettem el, és isteni lett!
Melegen és hidegen is valami eszméletlenül finom.Hasonló a sajttortához, de a ricotta ad neki valami pluszt. Sokáig gondolkodtam, hogy talán túróval készítem, merthogy a ricotta hasonló ahhoz, de jó, hogy nem túrót vettem.
És fontos, ha van férfi, ne hagyjátok ki, a leírt boros körtét!
A vörösborban sült körte hozzá egy csoda. Ez külön, vagy fagyival is tökéletes, szóval most 2 receptet írok le nektek. A körtén nem változtattam semmit, az teljes egészében a két falánk olaszé!
Először nézzük a körtét:

Hozzávalók:

2 db körte
vörösbor
cukor

Elkészítés:

A körtéket félbe vágjuk, és tűzálló tálba tesszük, héjukkal felfelé. 180 fokos sütőben addig sütjük, míg a héja el nem kezd ráncosodni. Ezután felöntjük vörösborral, hogy ellepje, valamint jól, ízlés szerint, megszórjuk cukorral. Nem tudok mennyiséget adni, mert nem mértem, csak öntöttem mindkettőt. Mivel én a borból egy öntetet,szirupot készítettem, ezért elég sok cukrot adtam hozzá, hogy majd jól besűrűsödjön.Ezután még jó egy órát sütjük. Ha elkészül, a torta mellett tálaljuk, melyet a sziruppal meglocsolunk!
Ne hagyjátok ki, tényleg mennyei! Pedig én nem vagyok oda a vörösborért!

És akkor nézzük a ricottatortát!

Hozzávalók:

400 g leveles tészta (bolti tökélete :-D )
1 citrom héja
250 g ricotta (300 g van a receptben, de ugye egy tégely 250 grammos, szerintem elég)
200 g mascarpone
200 g kandírozott füge és narancshéj (együtt ennyi) A receptben citrom-, és narancshéj szerepelt
120 g cukor
6 tojás

Elkészítés:

A sütőt melegítsük elő 180 fokra előmelegítjük. A tésztát 2-3 mm vastagságúra kinyújtjuk. Ha nem dolgoztatok még ilyen tésztával, azt tanácsolom, hogy csak akkor vegyétek ki a hűtőből, ha azonnal dolgoztok vele, mert keményen könnyebb vele dolgozni. Ha már régebben kivettétek, visszapuhul, és nehéz vele a munka!
A kinyújtott tésztát ráfektetjük a 25 cm (28) átmérőjű,levehető aljú tortaformára, és kibéleljük vele! Túl fog nyúlni minden irányba, de ez a cél!Nedves ruhával takarjuk le, amíg elkészítjük a belevalót!
Készítsük el a tölteléket!
A ricottát, a mascarponét, és a kandírozott fügét és 100 g cukrot összekeverünk. Hozzáadunk 5 db tojássárgáját, és újra összekeverjük. Nem kell semmilyen gép, elég egy villa!Gyönyörű masszát kapunk. A 6 db tojás fehérjét, (igen 6, a maradék 1 sárgája is kell, majd a végén!) felverjük habbá, hozzáadjuk a maradék cukrot és kemény habbá verjük. Ezt óvatosan spatulával beleforgatjuk a ricottás keverékbe! Most jön, hogy reméljük elég nagy tálban kezdtük összekutyulni a hozzávalókat :-)
Ha szépen összekevertük, óvatosan, hogy a habot ne törjük nagyon össze, akkor beleönthetjük a tésztával kibélelt formába.
Én a tetejére raktam a kandírozott narancshéjat, és ráreszeltem a citromhéjat, majd szépen ráhajtottam a kilógó tésztát, és most jött el a maradék 1 tojássárgájának az ideje, szépen megkenjük vele a tetejét.

Kész, mehet az előmelegített sütőbe.
A könyv 30 perc sütést ír, de nekem ez nem jött be, akkor még "félkész" volt:



Szóval, csak a szemünkre hagyatkozzunk! Ha szép aranybarna a tészta, de közepe még enyhén rugalmas, na akkor van készen!
A vörösboros körtével egy ízbomba!

Jó étvágyat


2013. május 26., vasárnap

Erdei gyümölcsös Mille Feuille citromos-mentás sodóval

Már magában a név érdekes. A mille feuille ezer réteget jelent...
Nagyon sok féleképen készítik, én most erdei gyümölccsel szervíroztam, és egy nyári sodóval bolondítottam.
Még ki sem ért este az asztalra, már el is kapkodták :-D

Hozzávalók 4 főre:

2 db tojás fehérje, kissé felverve
porcukor
100 g vaj
250 g rétes tészta
500 g erdei gyümölcs (fagyasztott tökéletes)

sodóhoz:
2 db citrom héja és leve
100 g vaj
200 g cukor
3 db tojás
4-5 db citromfűlevél
5-8 db mentalevél

Elkészítés:

Először készítsük el a sodót. A cukrot a tojásokat tegyük egy edénybe, majd reszeljük bele a citromok héját, és facsarjuk bele a levét. Közepes lángon, kevergetés mellett olvasszuk meg a cukrot. Mikor a cukor kezd megolvadni, adjuk hozzá a vajat, a citromfűleveleket, illetve a menta leveleket. Kicsit aprítsuk fel előtte, hogy a szükséges illóolajok könnyebben belefőjenek a sodónkba. és kevergetés mellett főzzük tovább. Addig kell főzni, míg a tojás megfő, és a sodónk fényes és sűrű állagú lesz. Sűrű ugyan, de folyós! Ha elkészült, szűrjük le, és tegyük hűtőbe tálalásig.
A rétestészta lapokat a tojás fehérjével ragasszuk össze, én 3 lapot ragasztottam össze. Szaggassunk ki számunkra megfelelő formákat (mondjuk nagyobb pogácsa szaggató), de négyzet alakúra is vághatjuk. A mennyiséget úgy képezzük, hogy 3 db-ból készül 1 adag, azaz minimum 12 db-ot szaggassunk, de inkább többet, mert elsőre nem biztos, hogy mindet sikerül szépen kisütnünk :-)
Egy tányérra szórjunk porcukrot, és helyezzük bele a lapokat, majd a tetejüket is szórjuk meg!
Edényben forrósítsuk fel az olvasztott vajat, fontos, hogy forró legyen, és ebben süssük ki a tésztákat. Nagyjából 2-3 perc kell egy oldalának.Szép aranybarnára, karamell barnára sül. A kész tésztákról itassuk le a vajat.
Tálaláskor egy tányér közepére helyezzünk egy kevés sodót (így amikor az asztalhoz visszük, nem csúszik el a piramisunk), arra rakjunk egy tésztát, majd egy kanállal a gyümölcsből. Ezt fejeljük meg sodóval.Erre jöhet megint egy tészta, majd gyümölcs, és újra sodó. A tetejére kerül a harmadik tészta.
Az egészet koronázzuk meg porcukorral, és már ehetik is a vendégek.

Jó étvágyat kívánok ehhez a nyári desszerthez.

2013. március 6., szerda

Mascarpone Sajttorta Gránátalmával





Nagy kedvenc a sajttorta az emberek körében. Szinte minden étteremben lehet kapni, és vagy ezer féle változatban készítik. Kicsit készülvén a hétvégére, én is sütöttem egyet. Nem egy gyors desszert, de megéri kivárni, az biztos :-)



Hozzávalók:

600 g krémsajt(mascarpone) szoba hőmérsékletű
1 db gránátalma
4 db tojás szoba hőmérsékletű
2 bögre kukorica liszt
2 bögre barna cukor
1 tk vanília aroma
1/2 citrom héja
100 g vaj szoba hőmérsékletű
1 nagy tejföl


Elkészítés:


A sütőt melegítsük elő 180 fokra. Egy tálba tegyük a vajat, és géppel verjük habosra. Adjunk hozzá 1/4 bögre cukrot, és keverjük jól össze, jöhet 1 db tojás, ezzel is keverjük össze jól..Majd  a kukorica liszt! Szórjunk a tálba 1 és 1/4-ed bögre lisztet, és ezzel is keverjük jól össze. Felezzük meg a tésztát, az egyik felét rakjuk a hűtőbe!
Egy 26 cm átmérőjű sütiformáról vegyük le az oldalát, az aljára tegyünk sütőpapírt, és az előhagyott tésztát nyújtsuk rá! Süssük 10 percig, majd hagyjuk teljesen kihűlni.
Amíg a tészta sül, vegyünk elő egy nagyobb tálat, és tegyük bele a mascarponét, keverjünk hozzá 1 és 1/4-ed bögre cukrot. Géppel keverhetjük ezt is, amíg folyékony nem lesz. Alacsony fordulaton keverjük hozzá a megmaradt kukorica lisztet, és a megmaradt 3 db tojást és a vanília aromát, egyszerre. Keverjük jól össze. Ha ezzel készen vagyunk, keverjük hozzá a tejföl felét és a citrom héjat, valamint a gránátalma 3/4-edét.
Ha a tészta megsült, vegyük vissza a hőfokot 160-ra, hagyjuk teljesen kihűlni! Tegyük a sütiforma oldalát a helyére. Vegyük elő a hűtőből a másik fél tésztát, és a forma 3/4-éig szépen rakjuk körbe vele az oldalát. Ha ezzel készen vagyunk, akkor az elkészült sajtkrémet öntsük bele.
160 fokon süssük 65 percig, vagy amíg a széle fel nem puffad, és a közepe szépen mozog, ha megrázzuk kicsit.
A maradék tejfölt, cukrot, egy kevés vanília aromát, citrom héjat keverjünk jól össze. Ha elkészült a torta, vegyük ki a sütőből, és kenjük meg ezzel a mázzal. Tipp: a szélére rakjuk, és onnan befelé húzzuk egy spatulával :-)
Tegyük vissza a sütőbe, és süssük még 10 percig!




Ha letelt a 10 perc, akkor kapcsoljuk ki, és kicsit pihentessük még benn.5-6 perc után vegyük ki, és hűtsük 10 percig.
Jó hír, hogy a torta elkészült, rossz hír, hogy nem tudjuk még megkóstolni :-D
10 perc után a forma oldala levehető, de szükséges még cca 4 órát pihentetni, hogy szépen szeletelhető legyen!
Ebből az adagból nagyjából 16 szeletet tudunk vágni, persze függ attól, hogy ki mekkorákat vág :-)

Jó étvágyat kívánok hozzá



2013. január 14., hétfő

Batyus Harcsa


A hozzávalók

Félidőben, sütés előtt

Tálalva :-)


Tegnapi napon Vendégek jöttek Hozzánk! Végre megvendégelhettük Apósomat és Anyósomat! Eleddig mindig mi mentünk Hozzájuk vasárnapi ebédre, de most Tímea kitalálta, hogy tehermentesítünk (ha már én úgyis szeretek főzni) és Nálunk lesz az ebéd. Na lett is bennem para!!Nem kicsi, hiszen Apósom vendéglátós, aki már valószínűleg nagyon-nagyon sok finom kaját látott, evett. Én meg a kis kezdetleges tudományommal próbálkozom :-)
A másik pedig, hogy én ugyebár nem a szokásos pöriket meg rántott husikat készítem! Na mindegy vágjunk bele, egyszer élünk :-)
És elkezdődött, hogy mit is lehetne felszolgálni, ami megütheti a színvonalat, és mindenkinek meg is felel, mármint, hogy legalább megkóstolja!
Hát pár dolgot kilőttünk gyorsan, mint pl a spenótos csirke, vagy a pisztáciás töltött bárány.
Végül arra jutottunk, hogy legyen hal! Ez a könnyen és gyorsan elkészíthető kis finomság lett a nyertes!
Azt az elkészítési módot írom le, ami eredetileg szerepel, nem konkrétan, mit én készítettem, mert az szerintem szebben mutat, de sajnos idő hiányban szenvedtem, így nem tudtam így elkészíteni!


Hozzávalók:

4 db szép harcsafilé
2-3 szem közepes krumpli
1 db édeskömény
negyed sütőtök
10 szem koktél paradicsom
1 póréhagyma
fekete olajbogyó
2-3 szem citrom
2 szál kakukkfű
1 dl fehér, száraz bor
olíva olaj
só, bors


Elkészítés:

A krumplit főzzük elő, sós vízben 5-8 percig forrás után. Addig vegyünk elő alufóliát. Tépjünk 4 db akkorát belőle, hogy a harcsaszeletek, és a zöldségek elférjenek benne, dupla legyen, mert "batyut csinálunk belőle!!
4 oldalát hajtsuk fel, az aljába helyezzünk el karikára vágott citromot, erre fektessük rá a harcsát. A sütőtököt daraboljuk fel, a krumplit, ha kész mártsuk hideg vízbe, és ugyanakkora darabokra vágjuk fel, mint a tököt. Az édesköményt nyolcadoljuk.A póréhagymát karikázzuk. Mindezt tegyük a hal mellé, akkora legyen a batyu, hogy elférjenek!
Szórjuk rá a koktélparadicsomot és az olajbogyót, sózzuk, borsozzuk, a kakukkfüvet terítsük a halra, valamint az édeskömény tetején lévő "leveleket" is tépkedjük a halra.
Az egészet locsoljuk meg jól olíva olajjal, majd egy kevés fehér borral!
Ebből csináljunk 4 szép csomagot :-)
Majd ha ezzel készen vagyunk, szépen zárjuk be a batyukat, a tetején csavarjuk jól össze az alufóliát! Légmentesen zárjuk le!
Ezeket helyezzük egy tepsibe, majd az előmelegített, 200-220 fokos sütőben cirka 30-40 perc alatt megsül!

A tálaláskor óvatosan nyissuk ki  a batyukat és tegyük tányérra!
Köret nem fontos hozzá, hiszen a hal mellett lévő zöldségek már önmagukban megfelelőek, de én pároltam hozzá egy kevés brokkolit és spárgát.

Jó étvágyat!





2013. január 10., csütörtök

Grillezett Pulykaszárny bazsalikomos újburgonyával





Hűha, ezt már régebben, nyáron készítettem...
De nagyon finom, gyorsan megvan, és kicsit más, mint a megszokott!
Grillezést terveztünk otthonra, de nem a szokásos tarját, kolbászkákat!
Tudtam, hogy van otthon pulykaszárny, hát azt készítettem el.



Dobjunk össze gyorsan egy HÁZI barbecue mártást (ha nincs időnk, kedvünk, akkor vegyünk boltban).

Hozzávalók:

1 fej vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
kevés chili (ízlés szerint)
2 ek olíva olaj
1 paradicsom püré cca 25 dkg
1 ek méz
1 tk citromlé
1 tk fahéj
só,bors

Vöröshagymát felaprítjuk, fokhagymát préseljük. Forrósítsuk fel az olajat, ebbe pároljuk meg a hagymákat, szórjunk bele chilit.
Amikor megpárolódott, puha, a többi hozzávalót dolgozzuk bele, és főzzük jó 20 percig, és már kéz is!
Önmagában is felszolgálható mártásként, de én "pácnak" használtam.


A pulykaszárnyakat helyezzük el a barbecue szószban, úgy, hogy lepje el az egészet! Takarjuk le, és tegyük hűtőbe. Ha van időnk, ezt tegyük meg még előző este, ha nincs, akkor legalább addig, míg a köretet elkészítjük, és míg a faszenünk megfelelő lesz!

A köret:

Krumpli, új köntösben.

Gondolom sokan jártak, jártatok már úgy, ahogy én, mégpedig, hogy megvesszük a friss zöld fűszernövénykéket (bazsalikom, kakukkfű, rozmaring, menta stb.), használjuk, aztán tároljuk otthon valahol, de újra nem tudjuk már használni, mert elhaláloznak :-(.
Agyaltam, hogy hogyan is lehetne többször felhasználni Őket. Anyósomnak könnyű, van kert, na de mi a belvárosban lakunk!!
Vettünk egy szép nagy kő ládát, és Kedves Teri néni segítségével csináltunk egy zöld-fűszernövény-kertet, amit a teraszon tárolunk :-)
Egyrészről szép, dísze a balkonnak, másrészről mindig friss alapanyagokat tudok használni, amivel higgyétek el sokkal-sokkal finomabb lesz az étel!
Minden este munkából hazaérve megcsókolgattam Feleségem, megsimogattam pocakját, majd mentem és meglocsoltam az én kis növénykéimet :-D.
Meghálálták, nagyon finom ételeket tudtam készíteni velük, mint például a most következő köretet is:

Hozzávalók:

Újburgonya (mennyi???Ki tudja, érzésre, amennyit megeszünk, mert ez frissen jó)
Olíva olaj
Bazsalikom
só,bors


Elkészítés:

A krumplit mossuk meg, majd sós vízben főzzük meg! Amikor megfőtt, tegyük át egy tálba, majd locsoljuk meg bőven olíva olajjal. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk. A bazsalikom leveleket mossuk meg, és vágjuk fel, ki hogy szereti, csíkokra, apróra bárhogyan! Szórjuk rá a krumplira, majd az egészet keverjük össze egy villával, úgy, hogy a krumplit közben nagyobb darabokra törjük össze. Öntsünk még rá kevés olíva olajat, és had pihenjen, érjen, amíg elkészül a húsi.

A faszenet izzítsuk fel, majd amikor ez megvan, a pulyka szárnyakat szépen süssük meg a faszén felett, úgy, hogy a szósz is legyen rajta, véletlen se csöpögtessük le!

A tálalás friss salátával (ki mit szeret) paradicsommal, akár még egy kis mozzarellával ajánlom.

Friss, finom nyári vacsora!

Jó étvágyat!




2013. január 5., szombat

Túrós Lepény













Ma is próbálkoztam, és mint kezdő süteménykészítő, csakis valami egyszerűt találunk ki...

Valamikor régen olvastam, hogy mindenféle tésztakészítés nélkül piteféleség készíthető, így kutakodtam, olvasgattam még tegnap este!És tényleg így van, ha réteslisztet használunk, nem kell gyúrnunk! Tökéletes, gondoltam magamban, akkor találjuk ki, hogy mi is lehetne a töltelék.
Én személy szerint imádom a túrót...

Tegnap délutáni bevásárlás közben aztán szedtem le ezt-azt a polcokról, hogy majd ez is jó lesz, meg az is jó lesz még abba a süteménybe (persze Gyönyörű feleségem csak érdekesen nézett, hogy minek pakolok én rumaromát, meg vaníliarudat vagy réteslisztet).

Nézzük, hogyan is tudjuk cca 30 perc alatt elkészíteni ezt a lepényt:

Hozzávalók:

25 dkg rétesliszt
25 dkg cukor
10 dkg vaj
2 cs vaníliás cukor
0,5 cs sütőpor
mazsola (ki hogy szereti, én 20 dkg-ot használtam), bármivel kiváltható, nálunk a következő a vörös áfonya lesz
egy kevés fehér rum
2 db tojás
2 dl tej
50 dkg túró
1 citrom héja

Elkészítés:

Előző este a mazsolát a rumaromával és a rummal összekevertem, és éjszakára beraktam a hűtőbe, had érjenek össze!
Egy tepsit kikenünk a vaj felével, a lisztet a cukrot és a sütőport összekeverjük. A keverék felét beleszórjuk a tepsi aljába. Erre rászórjuk a túrót ( ha van otthon tehetünk rá egy vékony réteg tejfölt is), majd erre elhelyezzük a tegnap előkészített mazsolát. Erre reszeljük rá a citrom héját, jusson mindenhova!
A tetejére egyenletesen rászórjuk a maradék lisztkeveréket, majd az egészet nyakon öntjük a tej és a tojás keverékével (én ebbe raktam egy rúd vaníliát, és szépen habosra felvertem).

Előmelegített sütőben olyan 200 fokon 30 perc alatt megsül!

Érdekes, de nagyon finom!

Jó étvágyat és próbálkozást a töltelékkel :-)





Kacsamáj sütőtökös salátával





Úgy döntöttünk, hogy az ünnepek alatti nagy zabálásokat magunk mögött hagyjuk, és igyekszünk valami light-osabbat enni. Saláta valami feltéttel.
Csirkemell már a könyökünkön jön ki, ma nem akartunk barbecue szárnyakat, valami különlegesre vágytunk.
A választás a kacsamájra esett, egyikünk sem emlékszik, hogy valaha evett-e már.(sütni meg aztán sosem csináltam, kicsit paráztam is, mert azért valljuk be, nem olcsó, és ha elrontom...hajaj, de csak nekiálltam)


Hozzávalók:

20-25 dkg Kacsamáj (4 szelethez elég)
liszt
Kacsa zsír lenne a legjobb, de én olíva olajjal csináltam, az is tökéletes

A salátához: 

1 cs madársaláta
pár szem datolya
kevés sütőtök NYERSEN
1 szál póréhagyma
koriander (itthon üveges volt, megmaradt valamiből :-)
Kapor (felírom, mert lehet belerakni, én nem tettem, mert ki nem állhatom az ízét)


A saláta öntethez:

2 db mandarin leve
1 db mandarin héja
1/2 narancs héj
1/2 citrom héj
1-2 ek méz
gyömbér
4-5 ek olíva olaj
só, bors

Öntet elkészítése:

A 2 mandarin levét összekeverjük az összes hozzávalóval, az olajat a legvégén adjuk hozzá! Ez ilyen egyszerű, és gyors :-)

A saláta elkészítése:

A madársalátát, a felkarikázott póréhagymát és a lereszelt tököt összekevertem, hozzádobtam a felkockázott datolyát, és kanalaztam rá egy kevés koriandert!
Ezt mindent jól összekevertem, és már kész is!

A kacsamájat NE sózzuk sütés előtt!
Vékony 2 cm-es szeleteket vágjunk, ezeket a kacsazsírban (vagy olíva olajban) süssük meg. Mindkét oldalát 2-2 percig süssük!
Melegen tálaljuk a saláta tetejére, melyet a máj elhelyezése előtt meglocsolunk az öntettel!
Rátesszük a májat és tengeri sóval kicsit meghintjük!

Kulináris élmény volt számunkra is, hiszen valljuk be, kacsamájat nem minden nap eszik az ember :-)

Imádom Feleségem hallgatni mikor mindent megkóstol...
Imádok főzni Neki, eddig minden nagyon finom volt szerinte :-D

Jó étvágyat mindenkinek