A következő címkéjű bejegyzések mutatása: házi. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: házi. Összes bejegyzés megjelenítése

2013. november 28., csütörtök

Karácsonyi illatok a konyhában...

Az Angyalkuckó által mi, akik sütünk főzünk, felajánlunk egy csomagot! 
Ebbe mindhárman készítettünk valami finomságot, mellyel a kedves nyertes licitáló egy picit feltúrbózhatja a konyháját :)
Pontosan nem tudom, hogy Réka és Máté mivel készült, én a karácsonyi feeling és a tél felé hajoltam, így az én kezeim közül egy kis üveg fahéjas almaszörp, egy jókora adag sütőtök fűszerkeverék, és a nyarat idézvén egy friss bazsalikomból készült pesto.
Amikor a szörpöt készítettem, brutális illatok lengték be a lakást, olyan jóóóó volt, tiszta karácsony :)
Mai fejemmel már mást is raknék bele, de így készült:

Hozzávalók (jó 1 l lett nekem):

10 db alma, meghámozva, feldarabolva
2 l víz
1 citrom leve
3 db fahéj rúd
1 narancs héja és leve
cukor

Elkészítés:

Egy edénybe öntsük bele a vizet, és mehet bele a citrom leve! Az almákat megszabadítjuk a magháztól, és a héjától majd feldaraboljuk, és a citromos vízbe helyezzük. Beletesszük a fahéj rudakat, és a narancs héját is, és elkezdjük főzni közepes lángon, fedővel a tetején. Amikor megfőtt, én botmixerrel nekiestem, és főztem tovább, még 15 percet. Ezután szűrjük le, de jó alaposan! Az almák levét pedig jól nyomkodjuk ki, hogy minél több almaíz kerüljön bele. A fahéjakat ne dobjuk ki, majd visszarakjuk még picit.
Ezt a levet mérjük le, és ahány liter, annyi kilogramm cukor szükségeltetik. Nekem 1 liter lett, így kapott 1 kg cukrot, amivel visszaraktam főni. Ekkor mehet bele a narancs leve!
A fahéj rudakat 5-10 percig hagyjuk még benne, a szörpöt addig főzzük közepes lángon, amíg elolvad a cukor, majd elkezd sűrűsödni picit. Aztán már csak üvegbe kell önteni a kész szörpünket!
Nem nagy ördöngösség, de az illat, ami belengi a konyhát, az csodás, és utána ha az ember megkóstolja....
Igazi házi szörp, ha sokalljuk, és nem tudjuk hűtőben tartani, akkor érdemes egy kis Na-Benzoátot tartósítás miatt.


2013. szeptember 9., hétfő

A croissant titkai (szerintem)


Milyen is a croissant, amit szinte mindenki kedvel????
Puha,réteges,omlós,levegős...esetleg töltve van valamivel, sós vagy édes...
Igen, én is próbálkoztam elkészíteni..Elsőre ami készítettem, túl időigényesnek tartottam, annak ellenére, hogy a tészta finom volt...Gondoltam én, hogy finom, meg jó állagú...De már tudom, hogy csak a finom volt megfelelő.
Aztán újra próbálkoztam, hogy hátha rövidebb idő alatt is készíthetünk ilyen finomságot. Finomnak finom volt, de ez sem az igazi...
Nos, azt hiszem, hogy próbálkozásaim beértek...
Íme az általam levont következtetések, de hangsúlyoznám, ezek az én privát gondolataim:

Ha finom, és JÓ croissant szeretnénk, akkor nem lehet gyorsan :( Sajnos az idő kell hozzá, nem ehetünk azonnal. Azaz ehetünk, de akkor a boltban kell megvennünk! Kell a hajtogatás, kell a hűtőben pihentetés. DE, ha azt nézzük, hogy összesen talán fél óra tényleges munkánk van vele, akkor nem is sok, nem?!
10 perc munka, 1 óra pihenés, megint 10 perc, megint egy kis pihenés, utolsó munka, fél óra sütés, és már ehetjük is...
Így ugye nem is olyan sok :-)
A legjobb szerintem, ha délután elkezdjük, éjszakára hűtőben tároljuk, majd reggel utolsó nyújtás, tekerés és sütés... Nekem ez vált be a legjobban!
A másik általam tapasztalt, nagyon fontos momentum a nyújtás! Az utolsó nyújtás!
Sajnos én elkövettem a legnagyobb hibát! Túl vékonyra nyújtottam...Nem szabad! Muszáj figyelni, és meg kell hogy legyen az 1-1,5 cm vastagsága a tésztának. Igen, kicsit nehezebb feltekerni, de így lesz könnyű,réteges,levegős...
És a legfontosabb, amit tapasztaltam, hogy reggel frissen a legfinomabb, és a család nagyon szereti :-)
Ja, és aki megkóstolta, nehezen hitte, hogy nem a boltból van!!
Szóval, remélem páran kipróbáljátok!

2013. június 10., hétfő

Croissant



Saját kezűleg croissant-t készíteni reggelire???
Nem olyan nehéz,sőt!Még csak nem is igényel semmi különös hozzávalót. Átlagos, mindennapi, az otthonunkban megtalálható alapanyagok szükségesek csak, mint a liszt, a vaj,cukor,víz...
Ami szükséges még, az a technika, de ebben igyekszem segíteni :)
Ha este van egy kis időnk, akkor gyorsan elkészítjük a tésztát, és reggel fél óra alatt elkészül a friss,meleg croissant, melynek senki nem tud ellenállni!
Akkor nézzük, hogyan varázsolhatjuk el a családot, hiszen fél óra ahhoz is kell, hogy lefussunk a boltba, és megvegyük ezeket a süteményeket!


Hozzávalók:

500 g liszt
2,5 dl hideg víz
2,5 dl hideg tej
60 g cukor
1 cs szárított élesztő
csipet só
250 g vaj
1 tojás


Elkészítés:

Egy tálban keverjük össze a tésztához való lisztet a tejjel, a vízzel, mehet bele a cukor, a só az élesztő, és 50 g vaj. Gyúrjuk jól össze! Ha ezzel megvagyunk, tegyük letakarva hűtőbe, míg a vajat előkészítjük.
A hűtőből kivett vajat vágjuk csíkokra, és tegyük egymásra egy sütőpapíron, mely akkora, hogy utána rá tudjuk majd fordítani, hogy befedjük.

Terítsük rá a sütőpapírt, és sodrófával kezdjük el összedolgozni.

Addig, míg egy homogén vajadagot nem kapunk.
Ezt is rakjuk vissza a hűtőbe, és vegyük ki a tésztát. Kezdjük el kinyújtani, majd a hűtőből kivett vajat tegyük a közepére.


És akkor most jön az érdekes rész, ugyanis leveles tésztát kell készítenünk :)
Kezdjük el a tésztát a vajra hajtani!

















Ha szépen körbeöleltük a vajat, akkor nyújtsuk ki újra, és hajtogassuk újra!
Ezután lisztezzük be, takarjuk le, figyeljünk, hogy jól bebugyoláljuk, nehogy kiszáradjon, és tegyük bő fél órára a hűtőbe!
Fél óra leteltével ismételjük meg a nyújtás, hajtogatás, nyújtás hajtogatás mozzanatokat, takarjuk újra le, és tegyük a hűtőbe éjszakára.
Miért is kell hűteni?? Hogy a vajas tésztával dolgozni tudjunk. Ha nem hűtenénk, akkor a vaj olvadni kezdene, és a tészta hozzáragadna mindenhez. Így sajnos elkerülhetetlen a hűtés. Igen, időigényes, de csak a kezdet. Holnap már csak fél óra kell, és élvezhetjük a friss croissant! Ez lebegjen a szemetek előtt!

Másnap reggel...
Én 5kor felkeltem, kávét főztem, nekikészülődtem, és 3/4 hatkor kivettem a sütőből :-)
Nézzük, hogyan is: A kávéfőzést azt hiszem mindenki el tudja kezdeni :-D
Tésztát vegyük ki a hűtőből, és nyújtsuk ki, újra. Igyekezzünk hosszú, téglalap alakot kialakítani (jó tanács, amennyiben nem 8 fős a kis család, felezzük meg a tésztát, és az egyiket tegyük vissza a hűtőbe, és akkor 2 napig csilloghatunk :-D ).


SOHA NE nyújtsuk vékonyra!! A tészta legyen 1-1,5 cm vastag! A tapasztalataimat itt olvashatjátok: itt
Ha ezzel megvagyunk, akkor jön egy újabb ügyességi sor. Én nagyobb téglalapokat vágtam (sajnos korán reggel még nem volt elegendő erőm fényképezni), és azokat átlóban szétvágtam, és így kaptam háromszögeket. És akkor most jön a fő attrakció, a feltekerés. A háromszögekből, mivel ugye ezek így derékszögben állnak, kis kézügyességgel rendes háromszögeket alakítunk ki, majd a csúcs felé elkezdjük szépen feltekerni!
A feltekert croissant-okat kicsit meghajtjuk, hogy félkör alakúak legyenek, és sütőpapírral bélelt tepsire rakjuk.

A tojást felverjük, és megkenjük a tetejüket. Ha kész vagyunk minddel, akkor berakjuk a sütőbe, amit NEM melegítünk elő!
180 fokra állítjuk, és nagyjából 30 perc alatt megsülnek. Ha a sütő elérte a megfelelő hőfokot, akkor jó 10 perc elteltével újra megkenjük a sütik tetejét tojással.
Nemsokára vehetjük is ki, és ébredhet a család, hiszen készen van a reggeli :-)
Remélem sikerült leírnom érthetően, ha mégsem, szóljatok, és igyekszem pontosabban fogalmazni!

Jó étvágyat, és élvezzétek a család csendes és élvezettel teli gratulációját.

2013. június 7., péntek

Fagyi Otthon..


Rengeteg receptet lehet találni a neten, ha valaki fagyit szeretne készíteni!
Én egy gyors receptet mutatnék meg nektek, mármint ami az elkészítést illeti.
Én a maradék epret használtam el, de bármilyen gyümölccsel helyettesíthető! Lehet barack, málna,füge,ribizli, vagy akár még citrom is!


Hozzávalók:

400 g gyümölcs, jelen esetben eper, melyet megtisztítottam, és felnégyeltem
4-5 cm gyömbér, aprítva
1 dl víz
1 db citrom leve
100 g cukor
500 ml habtejszín (hűtőben tárolva jó darabig)
1 tubus sűrített tej


Elkészítés:

Az epret tisztítsuk meg, és daraboljuk (párat tegyünk félre díszítéshez), a gyömbért hámozzuk meg, és daraboljuk. Mindezt tegyük egy lábosba, öntsük rá a vizet, illetve facsarjuk bele a citromot. (mehet bele akár a reszelt héj is). Főzzük 5-10 percig, majd adjuk hozzá a cukrot, és főzzük még 5-10 percig. Mindeközben a habtejszínből géppel verjünk félkemény habot, és apránként adjuk hozzá a sűrített tejet, folyamatosan menjen a gép! Csodás állagú alapkrémet kapunk :-)
Közben elkészül a gyümölcsös rész is. Hagyjuk kicsit kihűlni. Én fogtam egy botmixert, mert szerintem, ha leszűrjük, akkor a finom gyümölcshúst kidobjuk, és összedolgoztam az egészet!
Egy keveset vegyünk ki belőle, tegyük félre, hogy tálaláskor meg tudjuk locsolni vele.
A tejszínes habot öntsük egy tálba, lehet jénai, vagy fagyis dobozba, vagy bármibe. Spatulával igazítsuk el. Jöhet a tetejére a gyümölcsös rész. Fogjunk egy pálcát, villát, bármit, és óvatosan "karcoljuk" végig a fagyinkat. Szép márványos lesz :-)
A félretett eperrel díszítsük, akár egy pár mentalevél is jöhet. Mehet a fagyasztóba!
Ha megfagyott, lehet tálalni!

Akár holnap ebédhez elkészíthető!

Jó étvágyat

2013. február 17., vasárnap

Rusztikus Házi Kenyér


Édesapám nagyon finom kenyeret tud sütni, gép nélkül, sütőben! Ha megyünk, alig várom, hogy ehessek belőle! Finom, friss, meleg, és bőven elég egy szeletet enni belőle, mert nincs felfújva! Olyan, mintha kevesebbet ennék, fogyókúrázom :-)
Szerettem volna kipróbálni, hogy én milyet tudok, ezért nekiláttam, és ez lett belőle:

Hozzávalók:

500 g liszt
1 ek cukor
csipet só
1 cs száraz élesztő
langyos víz (amennyi szükséges)


Elkészítés:

A hozzávalókat egy tálba szórjuk, az élesztőt nem kell felfuttatni, csak szórjuk azt is a tálba!
Kicsit keverjük össze az anyagokat, majd langyos vízzel, folyamatosan hozzáadagolva keverjük össze a tésztát! Amikor összeállt, kezdjük el gyúrni. Jó 10 percet kell gyúrnunk a tésztát. Takarjuk le, és tegyük meleg helyre, hagyjuk kelni 10 percig. Tudom, az nem sok, de ennek a kenyérnek elegendő, majd kiderül miért!
10 perc után gyúrjuk át újra, majd csináljunk a tésztából két kis formás cipót. Tegyünk egy tepsibe sütőpapírt, helyezzük rá a cipókat. Nagyon éles késsel metsszük meg őket, locsoljuk meg picit vízzel, és tegyük a sütőbe.
A sütőt ne melegítsük elő, így amíg felmelegszik, addig is kel a kenyerünk. 180-200 fokon 20 perc alatt megsül.

Jó étvágyat kívánok