A következő címkéjű bejegyzések mutatása: pác. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: pác. Összes bejegyzés megjelenítése

2013. május 26., vasárnap

Mézes lazac tészta ágyon spenót koszorúban

Ezt is a pénteki "bulira" készítettem, erről azonban van egy fotóm :-)


Akartam egy különlegesebb fogást is, egy nem mindennaposat. A hal mellett döntöttünk, és ha hal, akkor legyen lazac. Ugyan nem olcsó, de szerintem megéri az árát. Az biztos, hogy péntek este ez a fogás volt, mely a leggyorsabban elfogyott :-)
A lazacot én bő fél napig pácoltam egy mézes-gyömbéres lében, ami egy nagyon ínyenc ízt adott neki!
Ezt a fogást akár (ha kisebb hallal készítjük) előételként is el tudom képzelni, mert könnyű, nem terhel meg!

Hozzávalók 4 személyre:

4 adag lazacfilé (130 g körül van 1 adag)
100 g baby spenót
4 db retek
só, bors
400 g tészta

Pácléhez:
4 tk méz
1/2 citrom leve
2 ek szója szósz
friss gyömbér kb 4 cm
2 ek dijoni mustár,mely helyettesíthető sima mustárral

A saláta öntethez:
3 cm friss gyömbér
3 ek fehérbor ecet
2 ek szója szósz
4 ek olíva olaj
3 ek szezámmag
2 ek citromlé

Elkészítés:

Előző este készítsük el a páclevet, melyhez egy tálba reszeljük le a gyömbért, adjuk hozzá a többi összetevőt, és keverjük jól össze. Tegyük hűtőbe félre, amíg előkészítjük a lazacot.
A halról szedjük le a bőrét, és nézzük át, hogy ne legyen benne szálka. Majd tegyük egy tálcára, melynek van pereme, egymás mellé a szeleteket. A páclét oszlassuk el, hogy minden szeletre jusson. Éjszakára, de minimum 2 órára tegyük hűtőbe (lefóliázva).
Másnap készítsük el az öntetet a salátához. A szezámmagot daráljuk le, én mozsárban törtem össze, úgy, hogy közben folyamatosan adagoltam hozzá a citrom levet. Amikor ezzel megvagyunk, tegyük egy tálkába, és adjuk hozzá a többi összetevőt. Keverjük jól össze, nem baj, szerintem, ha egy kicsit darabos marad a szezámmag, nekem direkt tetszett.Tegyük hűtőbe a tálalásig.
A sütőt melegítsük elő 200 fokra. Közben főzzünk tésztát közepesre. Ha lefőtt, szűrjük le, és a tálban sózzuk borsozzuk. Hagyjuk pihenni.
A halat tegyük egy sütőpapírral kibélelt tepsire, és mehet a sütőbe. Nagyjából 8-10 perc kell, hogy elkészüljön. Közben a retket szeleteljük karikákra, a spenótot mossuk meg.
Egy tányérra körben helyezzük el a spenótot, rá a retek (esetleg újhagyma) karikákat.
A tésztát forró olajba dobva süssük pár percig.
A tányér közepére tegyünk szépen egy adag tésztát, és a kész, megsült halat erre helyezzük rá.
Az egészet locsoljuk meg olíva olajjal, és a salátára csepegtessünk az öntetből.

Jó étvágyat hozzá!

2013. február 6., szerda

Balzsamecetes Csirkemell











Vasárnap újra lehetőségem nyílt tevékenykedni a konyhában. Pár nappal korábban olvastam egy érdekes receptet, ami nagyon felkeltette az ízlelőbimbóim figyelmét :-)
Mivel nem emlékeztem már a receptre, csak a fő összetevőkre, ami a balzsamecet és a csirkemell voltak, ezért elkészítettem a mi szájízünk szerint :-)
Készítettem egy gyors pácot, amiben a csirkemelleket a leves elkészültéig pácoltam. Nézzük mi is kell ehhez a finomsághoz, megint nem vagyok könnyű helyzetben, mert a mennyiségeket megint nem mértem :-( valamint bocsánat, hogy csak most, de eleddig nem jutottam el odáig, hogy ezt meg tudjam osztani Veletek.


Hozzávalók:

1 egész csirkemell filé
5-6 ek balzsamecet
1 narancs leve
2-3 cm gyömbér
fahéj
só, bors
olíva olaj
2-3 ek barna cukor/méz



Elkészítés:


Dobjunk össze egy gyors kis páclevet a csirkecicinek. Egy edénybe tegyük bele a balzsamecetet, facsarjuk bele a narancsot, reszeljük bele a gyömbért, és hintsük meg fahéjjal (bár az egész fahéj frissen reszelve jobb). Keverjük jól össze, majd tegyük bele a csirkemelleket. Letakarva dobjuk a hűtőbe, és hagyjuk pihenni.

Közben készítsünk egy levest, addig jól összeérik a hús. Ha ehhez nincs kedvünk, akkor 10-20 perc is elegendő.
Forrósítsunk fel olíva olajat, majd a húsokat a pácléből kivéve tegyük az olajra és süssük meg. A sült húst tegyük lefedve meleg helyre, én a sütőbe dobtam, mert ott épp készítettem hozzá a zöld-fűszeres krumplit köretnek :-)
A páclevet öntsük a megüresedett edényünkbe, kezdjük el  forralni. Amikor felforrt tegyük bele a barna cukrot/mézet, és sűrítsük. Ha a cukor már teljesen felolvadt, akkor kicsit még forraljuk, majd vegyük le a tűzről. És már készen is vagyunk :-)

Tálaláskor a húsra tegyünk egy keveset a balzsamecet mázból, hihetetlen plusz ízt ad, de tökéletes salátákra, vagy például szendvicsbe is :-D

Köretként zöld-fűszeres krumplit készítettem hozzá, és felturbóztam az egészet egy kis mascarponés sütőtök krémmel.

Jó étvágyat kívánok.

2013. január 10., csütörtök

Grillezett Pulykaszárny bazsalikomos újburgonyával





Hűha, ezt már régebben, nyáron készítettem...
De nagyon finom, gyorsan megvan, és kicsit más, mint a megszokott!
Grillezést terveztünk otthonra, de nem a szokásos tarját, kolbászkákat!
Tudtam, hogy van otthon pulykaszárny, hát azt készítettem el.



Dobjunk össze gyorsan egy HÁZI barbecue mártást (ha nincs időnk, kedvünk, akkor vegyünk boltban).

Hozzávalók:

1 fej vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
kevés chili (ízlés szerint)
2 ek olíva olaj
1 paradicsom püré cca 25 dkg
1 ek méz
1 tk citromlé
1 tk fahéj
só,bors

Vöröshagymát felaprítjuk, fokhagymát préseljük. Forrósítsuk fel az olajat, ebbe pároljuk meg a hagymákat, szórjunk bele chilit.
Amikor megpárolódott, puha, a többi hozzávalót dolgozzuk bele, és főzzük jó 20 percig, és már kéz is!
Önmagában is felszolgálható mártásként, de én "pácnak" használtam.


A pulykaszárnyakat helyezzük el a barbecue szószban, úgy, hogy lepje el az egészet! Takarjuk le, és tegyük hűtőbe. Ha van időnk, ezt tegyük meg még előző este, ha nincs, akkor legalább addig, míg a köretet elkészítjük, és míg a faszenünk megfelelő lesz!

A köret:

Krumpli, új köntösben.

Gondolom sokan jártak, jártatok már úgy, ahogy én, mégpedig, hogy megvesszük a friss zöld fűszernövénykéket (bazsalikom, kakukkfű, rozmaring, menta stb.), használjuk, aztán tároljuk otthon valahol, de újra nem tudjuk már használni, mert elhaláloznak :-(.
Agyaltam, hogy hogyan is lehetne többször felhasználni Őket. Anyósomnak könnyű, van kert, na de mi a belvárosban lakunk!!
Vettünk egy szép nagy kő ládát, és Kedves Teri néni segítségével csináltunk egy zöld-fűszernövény-kertet, amit a teraszon tárolunk :-)
Egyrészről szép, dísze a balkonnak, másrészről mindig friss alapanyagokat tudok használni, amivel higgyétek el sokkal-sokkal finomabb lesz az étel!
Minden este munkából hazaérve megcsókolgattam Feleségem, megsimogattam pocakját, majd mentem és meglocsoltam az én kis növénykéimet :-D.
Meghálálták, nagyon finom ételeket tudtam készíteni velük, mint például a most következő köretet is:

Hozzávalók:

Újburgonya (mennyi???Ki tudja, érzésre, amennyit megeszünk, mert ez frissen jó)
Olíva olaj
Bazsalikom
só,bors


Elkészítés:

A krumplit mossuk meg, majd sós vízben főzzük meg! Amikor megfőtt, tegyük át egy tálba, majd locsoljuk meg bőven olíva olajjal. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk. A bazsalikom leveleket mossuk meg, és vágjuk fel, ki hogy szereti, csíkokra, apróra bárhogyan! Szórjuk rá a krumplira, majd az egészet keverjük össze egy villával, úgy, hogy a krumplit közben nagyobb darabokra törjük össze. Öntsünk még rá kevés olíva olajat, és had pihenjen, érjen, amíg elkészül a húsi.

A faszenet izzítsuk fel, majd amikor ez megvan, a pulyka szárnyakat szépen süssük meg a faszén felett, úgy, hogy a szósz is legyen rajta, véletlen se csöpögtessük le!

A tálalás friss salátával (ki mit szeret) paradicsommal, akár még egy kis mozzarellával ajánlom.

Friss, finom nyári vacsora!

Jó étvágyat!




2012. december 31., hétfő

Édes csípős sertés




Sajnos a rengeteg munka miatt nincs annyi időm sütni-főzni, mint amennyit szeretnék, de azért néha beszabadulok a konyhába :-)
Most egy kis keleties receptet szeretnék megosztani Veletek! Mi szeretjük a csípőset és az édeset is, így összekombináltuk! Biztosan vannak erre nagyon jó receptek, én 99 %-ban a saját fejem után megyek. Persze előzmények mindig vannak, ettem valahol, olvastam, vagy valaki mesélte. Ilyenkor elkezd járni az okos kis buksim, hogy én hogyan is csinálnám ezt meg.

Szeretem a keleti dolgokat, a hiedelmeket, a tradícióikat (válogatás nélkül thai, kínai,japán..) így hallomásból tudom, hogy náluk ez nagy divat!
Gondoltam kipróbálom, nekem hogyan sikerül :-)

Felcsaptam a hűtőt, és találtam sertéscombot, gondoltam, ez tökéletes lesz! Gyors bevásárlás, mert ugye keleten a rizs a divat, sajnos én azt annyira nem szeretem, krumplit meg mégsem készíthetek hozzá!!!
Zöldségesnél vásárolgattam, gondolván ez mind megfelel köretnek...
A többi hozzávaló megtalálható otthon, így nem kellett sok időt eltöltenem vásárolgatással.

Nézzük, hogyan s miből készítettem el (ne haragudjatok, mennyiségekkel mindig bajban vagyok...)


Hozzávalók:

0,5 kg sertéscomb
olíva olaj
chili
méz
szezámmag
bambuszrügy (jó a konzerv is)
2 db répa
1 db paprika
kis darab káposzta
2 gerezd fokhagyma
1 szál póréhagyma
szójaszósz
1 dl fehér, száraz bor

Elkészítés:

A combot vágjuk egyenlő méretű kockákra. Egy tálba öntsük 2 ek szójaszószt, egy kevés olíva olajat, ízlés szerint chilit és mézet!Ki mennyire szereti csípősen illetve édesen :-)
Ebbe a "pácba" tegyük a kockára vágott húst, hagyjuk kicsit érlelődni.
A zöldségeket tisztítsuk meg, és vágjuk őket juliennere (gyufaszálszerű vékonyra). Én ezeket blansíroztam (leforráztam), hogy roppanósak maradjanak.

Egy edénybe tegyünk olíva olajat, majd a húsit szedjük át bele, a pácot ne, és süssük meg hirtelen, hogy fehéredjen ki a hús. Majd a páclevet merjük rá, és abban is egy forrásig "főzzük".
Közben egy másik edényben, olíva olajon épp hogy pirítsuk meg a zöldségeket is, ezeket közben locsoljuk meg szójaszósszal.

A húst szedjük tányérokra, tegyük mellé a zöldségeket. Az edényben maradt levet öntsük fel egy kevés borral, és sűrítsük be, készítsünk belőle egy kis szószt!
A szósszal a húst meglocsolva, majd az egészet kevés pirított, (vagy nem) szezámmaggal megszórva tálaljuk.


Jó étvágyat hozzá