A következő címkéjű bejegyzések mutatása: rizottó. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: rizottó. Összes bejegyzés megjelenítése

2014. február 24., hétfő

"A" menü

Szeretném megosztani Veletek a kurzuson elkészített menüket, hátha valaki kedvet kap :)
"A" menü
Almás-Fahájas Sütőtök Krémleves
Hozzávalók:
  • 1 db közepes sütőtök, megtisztítva, felkockázva
  • 1 db közepes alma, megpucolva, felkockázva
  • 1 db közepes hagyma, apróra vágva
  • 1 ek cukor vagy méz
  • Bors
  • Fahéj
  • 1 l alaplé
  • 2 dl tej
  • 1 db joghurt
Elkészítés:
A felaprított hagymát kevés olajon megdinszteljük, majd a felkockázott tököt és almát rászórjuk, fűszerezzük fahéjjal, a cukorral és a borssal. Pár percig pirítjuk, majd felöntjük az alaplével. Lefedjük, felforraljuk, majd közepes lángon főzzük, amíg a tök megpuhul (kb 20 perc).
Ha a tök megpuhult, vegyük le a tűzről. A tökből, és az almából egy keveset vegyünk ki, és tegyük félre. A többit egy botmixer segítségével pürésítsük. Tegyük vissza a tűzre, keverjük bele a tejet és a joghurtot, fűszerezzük, amennyiben szükséges, és alacsony lángon, folyamatos kevergetés mellett melegítsük fel. NE FORRALJUK!
Tálaláskor a félretett tökből és almából minden tányérba szedjünk, majd merjük rá a levest, díszítsük apróra vágott metélőhagymával.
Jó étvágyat
Három hagymás rizottó sült keszeggel

Hozzávalók:
  • 1 db közepes vöröshagyma, felaprítva
  • 1 db közepes lila hagyma, felaprítva
  • 2 gerezd fokhagyma, apróra vágva
  • 1,5-2 l alaplé
  • 450 g rizottó rizs
  • Olaj
  • 100 g parmezán sajt
  • Bors
  • 5 db kis keszeg „filé”
  • 1 citrom
  • 5 marék bébi spenót
  • 2 dl fehér bor
  • 150 g vaj
Elkészítés:
A felaprított hagymákat kevés olajon megdinszteljük, majd a rizst rászórjuk. Jól átforgatjuk az olajban. Ha mindenhol szépen csillog az olaj, akkor még picit „Pirítjuk” a rizst, majd felöntjük a borral, melyet felére forralunk! Aztán merőkanalanként hozzáadjuk az alaplevet. Egyszerre mindig csak 1 merőkanál alaplevet adunk hozzá, majd addig keverjük, amíg a rizs magába nem szívja, majd újabb 1 merőkanál alaplé, újra keverés. Aztán addig folytatjuk az alaplé+keverést, míg a rizs al dente állagú nem lesz. Vigyázni kell az utolsó adag alaplével, hogy ne áztassa el a rizst. A lényeg, hogy krémes, laza legyen az állaga. A végén ízlés szerint mehet a só és a bors, valamint egy jó adag a sajtból. A tetejére vajat csipkedünk, óvatosan átforgatjuk. Gyorsan elkészítjük hozzá a halat is, melyet jól beirdalunk, sózunk, borsozunk, és fele vaj fele olajban ropogósra sütünk. Tálaláskor a rizottó tetejére helyezzük a halat, körben egy kevés spenótot és egy gerezd citromot. Az egészet meglocsoljuk olíva olajjal.
Jó étvágyat. 
Mini panettone

Hozzávalók:
  • 2 db tojás + 1 db sárgája
  • 1 tk vanília aroma
  • 500 g liszt
  • 2 tasak szárított élesztő
  • 100 g porcukor
  • 2 dl meleg tej
  • 200 g puha vaj
  • 140 g aszalt gyümölcs
  • 100 g kandírozott citrushéj
  • Hideg tej a kenéshez
  • Mandula, mogyoró, dió forgács
Elkészítés:
A tojásokat a vaníliával felverjük egy tálban, egy másikban keverjük össze a lisztet, az élesztőt, és egy csipet sót. Hozzáadjuk a meleg tejet, és a tojáskeveréket, majd egy fakanállal jól összedolgozzuk. Letakarjuk, és meleg helyen hagyjuk, amíg a duplájára kel. Egy muffin sütőbe helyezzünk papírokat.
A vajat keverjük össze az aszalt gyümölcsökkel és a citrus héjakkal, majd keverjük a tésztába. A tésztát helyezzük a formákba! Takarjuk le, és hagyjuk újra kelni. Közben a sütőt melegítsük elő 190 fokra.
Ha teljesen megkelt a tésztánk, akkor óvatosan kenjük meg tejjel, szórjuk meg a forgáccsal, majd tegyük a sütőbe. Süssük 25-30 percig, amíg aranybarna lesz, és a tűpróbán átmegy.
Tálaláskor kevés porcukorral meghintve tegyük vendégeink elé.
Jó étvágyat.

2013. június 2., vasárnap

Rizottó


A főétel. Az igazság az, hogy Tímea már vagy 2 hete rágja a fülem, hogy csináljak neki. Sosem csináltam még, mint oly sok mindent, és azt gondoltam, hogy a rizottó nehéz falat nekem kezdőnek, hiszen nagyon fontos az állaga...
És jól gondoltam!!!
Szóval, ha valaki rizottó akar készíteni, kösse fel a gatyát,mert nem egyszerű!
Másik, fontos dolog, amit meg akarok jegyezni, hogy a könyvben több rizottó recept van, de én összekutyultam kettőt, mert az egyiket snassznak véltem, a másiknál meg azt gondoltam, hogy egy kis bor és egy kis balzsamecet nem tudja elrontani :-)
Szóval ez egy zöldséges rizottó lett. Cukkini virágot nem kaptam, amit írt a recept, így az kimaradt.
Gondolataim a rizottóval kapcsolatban: már írtam, hogy nem egyszerű, nagyon kell figyelni a megfelelő arányra, hogy mennyi alaplevet adunk hozzá, mert minden rizs más!Fontos, hogy áldozzunk a rizottó rizsre, mert a normál rizsből messze messze nem lehet olyat készíteni, amit szívesen elkészítenénk újra. Fontos, hogy soha ne higgyünk a receptnek azzal kapcsolatban, hogy mennyi alaplevet ír, mindig csináljunk inkább többet, mert ha elfogy, az nagyon nagy baj. Fűszerezzünk bátran, hiszen például a keleti rizottók édesek, ízesek...
Nyugodtan rugaszkodjunk el, dobjunk bele kardamont, fahéjat, egy kevés curryt, vagy ami van otthon.

Hozzávalók:

1,5-2 l alaplé (én csirkét használtam, persze kockából :-D )
1 gerezd fokhagyma, finomra vágva, vagy akár préselve
2 szál zeller
2 közepes sárgarépa
1 fej vöröshagyma
1 db cukkini
240 g rizottó rizs (a SPAR-ban lehet kapni saját márkásat, nekem az bevált)
5-6 ek olíva olaj
80-100 g parmezán/pecorinó/bármilyen kemény sajt
5 db cukkini virág, amit sajnos én nem kaptam

Elkészítés:

Készítsünk 2 l alaplevet (kockából tökéletes, azon pedig megvan, hogy hogyan :-D ).
Amíg az alaplé készül, a zöldségeket aprítsuk, daraboljuk fel. A hagymákat apróra, a répát, zellert, cukkinit kisebb kockákra (háromszögekre, ahogy sikerül), a lényeg, hogy nagyjából egyformák legyenek.

Az alaplé ha elkészül, vegyük közepes lángra, és hagyjuk gyöngyözve forrni, miközben készítjük a rizottót. Egy edénybe, nekem egy magas falú lábas volt a nyerő, tegyünk olíva olajat, erre mehet a zeller, a répa és a hagymák.7-10 perc alatt közepes lángon puhára dinszteljük. Itt jegyezném meg, hogy a recept vajat írt, de én jobb szeretem az olíva olajat.

Szóval, puhára dinszteljük a zöldségeket. Ha megvagyunk, akkor ráöntjük a rizst, fontos, hogy annyi olajjal kezdjünk el dolgozni, hogy itt fontos szerepe van az olajnak, ugyanis a rizsszemeket körbe kell fognia, hogy kicsit meg kell kapnia, nagyjából 2 percig pirítanunk kell a rizst. Majd elkezdjük óvatosan adagolni merőkanállal a forró alaplevet.Egyszerre mindig csak 1 merőkanál alaplevet adunk hozzá, majd addig keverjük amíg a rizs magába nem szívja, majd újabb 1 merőkanál alaplé, újra keverés. Félidőben, ami kb 10 perc beleszórjuk a cukkinit is.Én tettem bele egy rúd fahéjat is. Aztán addig folytatjuk az alaplé+keverést, míg a rizs al dente állagú nem lesz. Vigyázni kell az utolsó adag alaplével, hogy ne áztassa el a rizst. A lényeg, hogy krémes,laza legyen az állaga.

A végén ízlés szerint mehet a só és a bors, valamint egy jó adag a sajtból. Azonnal tálaljuk, kevés olíva olajjal és balzsamecettel meglocsolva, sajttal megszórva.

Jó étvágyat