A következő címkéjű bejegyzések mutatása: főzőiskola. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: főzőiskola. Összes bejegyzés megjelenítése

2014. február 25., kedd

Gyors vacsora 2.

Egy nehéz munkanap után, csak a gyors vacsora az, aminek nekiállunk. Tegnap hazaérvén éhes kis családom fogadott, hogy ők most azonnal enni akarnak, mert éhesek. Rengeteget nézelődök a neten, olvasok, gondolkodom, hiszen mint nagyon sok embernél, a vacsora nálunk is kényes történet. Én vallom, hogy fontos, hogy a család leüljön együtt, és vacsorázzanak. Ilyenkor lehet beszélgetni, megbeszélni az egész napot, esetleg tervezgetni.
Fáradtan, egész napos munka után senkinek nincs kedve órákat álldogálni a konyhában! De egy vajas kenyér elkészítése se tart sokkal rövidebb ideig, mint összedobni valami újat, valami laktatót, valami finomat. Higgyétek el, 30 perc nem a világ, és legalább normális étel kerül az asztalra esténként is! Nézzetek körül a hűtőben, a kenyér tartóban, esetleg a fagyasztóban, mert mindig van otthon valami, amiből gyorsan finomat lehet az asztalra varázsolni.
Ha valakinek nincs ötlete, szívesen segítek...Sőt, gondolkodom egy "könyvön, vagy kártyákon, ami az alapvető, otthon megtalálható alapanyagokból készíthető gyors vacsorákat tartalmazná. Ez még csak gondolat a fejemben, de ki tudja, lehet, egyszer megvalósul :)
2 gyors "receptet szeretnék megosztani veletek, amit mi, tegnap illetve tegnap előtt vacsoráztunk.
Az első egy egyszerű, zöldséges ragu, melyet magamnak feldobtam egy kis virslivel, és pitába töltve, sajttal megpakolva ettünk meg.
Hozzávalók:
2 db pita
1 paradicsom
1/2 cukkini
1/2 fej hagyma
2 ek babkonzerv
1 db virsli
sajt ízlés szerint
só, bors
kurkuma, vagy curry fűszer, vagy csak egyszerű zöldség fűszerkeverék, vagy bármi, amit szeretünk
Elkészítés:
A hagymát vágjuk apróra, majd dinszteljük meg kevés olíva olajon. Közben a további zöldségeket, mert bármi lehet, ami van otthon, vágjuk kisebb kockákra, darabokra. Először a "keményebb zöldséget dobjuk a hagymára, nálunk ez a cukkini volt. Pároljuk, fűszerezzük. Ha már puhul, jöhet a paradicsom is. Kóstoljunk, sózzunk, borsozzunk, és amennyiben szükséges további fűszereket adhatunk hozzá. Akár friss bazsalikomot, oregánót, ha egy kicsit olaszosat szeretünk, de még egy kevés mentát is elbír véleményem szerint! A konzerv babot csak a végén tegyük bele, hiszen azt csak átmelegíteni kell, nem kell már puhulnia. Pároljuk össze a zöldségeket, az ízeket, ez maximum 10-15 percet vesz igénybe! Közben a pitát dobjuk a mikróba, 1 perc, és már ehetünk is. Ha nincs pitánk, akkor készítsünk pirítóst, azzal is tökéletes. Most, jobban belegondolva ez amolyan meleg bruschetta is lehet :) A virslit csak magamnak készítettem, félbe vágtam, és olajon gyorsan megsütöttem. Amennyiben mindenki enne belőle, karikázzuk fel, és süssük meg a karikákat, majd keverjük a raguba. A pitát töltsük meg a zöldséges raguval, egy kevés sajttal, és jó étvágyat.
Sajnos képet erről nem tudok becsatolni, mert ahogy írtam, Tímea és Lázár is már éhes volt nagyon, így inkább ettünk a fotózás helyett :-D
Jó étvágyat
A tegnapi napon, mivel még mindig voltak zöldségek a hűtőben, ugyanezen hozzávalókkal dolgoztam. Pluszban jött még 1 db tojás, illetve a megmaradt zsemlék.
Elkészítés:
A sütőt melegítsük elő 180-200 fokra.
A zsemlék tetején lyukat vágunk, és kiszedjük a belsejét úgy, hogy peremet hagyunk, hiszen meg fogjuk tölteni.
Egy tálba üssünk fel tojást, keverjük bele a kockára vágott zöldségeket, sonkát, vagy virslit, jó adag sajtot. Sózzuk, borsozzuk ízlés szerint. A keverékkel töltsük meg a zsemléket, a tetejére szórjunk még a reszelt sajtból, és mehet a sütőbe. Süssük a zsemléket 10-15 percig, majd emeljük a hőmérsékletet, vagy kapcsoljuk meg a grillező funkciót, hogy a sajt megpiruljon.
1795743_672410639466967_548802201_n
Melegen, egy kis majonézzel, vagy ketchuppal (vagy mindkettővel) fogyasszuk.
Jó étvágyat.

2014. február 24., hétfő

"A" menü

Szeretném megosztani Veletek a kurzuson elkészített menüket, hátha valaki kedvet kap :)
"A" menü
Almás-Fahájas Sütőtök Krémleves
Hozzávalók:
  • 1 db közepes sütőtök, megtisztítva, felkockázva
  • 1 db közepes alma, megpucolva, felkockázva
  • 1 db közepes hagyma, apróra vágva
  • 1 ek cukor vagy méz
  • Bors
  • Fahéj
  • 1 l alaplé
  • 2 dl tej
  • 1 db joghurt
Elkészítés:
A felaprított hagymát kevés olajon megdinszteljük, majd a felkockázott tököt és almát rászórjuk, fűszerezzük fahéjjal, a cukorral és a borssal. Pár percig pirítjuk, majd felöntjük az alaplével. Lefedjük, felforraljuk, majd közepes lángon főzzük, amíg a tök megpuhul (kb 20 perc).
Ha a tök megpuhult, vegyük le a tűzről. A tökből, és az almából egy keveset vegyünk ki, és tegyük félre. A többit egy botmixer segítségével pürésítsük. Tegyük vissza a tűzre, keverjük bele a tejet és a joghurtot, fűszerezzük, amennyiben szükséges, és alacsony lángon, folyamatos kevergetés mellett melegítsük fel. NE FORRALJUK!
Tálaláskor a félretett tökből és almából minden tányérba szedjünk, majd merjük rá a levest, díszítsük apróra vágott metélőhagymával.
Jó étvágyat
Három hagymás rizottó sült keszeggel

Hozzávalók:
  • 1 db közepes vöröshagyma, felaprítva
  • 1 db közepes lila hagyma, felaprítva
  • 2 gerezd fokhagyma, apróra vágva
  • 1,5-2 l alaplé
  • 450 g rizottó rizs
  • Olaj
  • 100 g parmezán sajt
  • Bors
  • 5 db kis keszeg „filé”
  • 1 citrom
  • 5 marék bébi spenót
  • 2 dl fehér bor
  • 150 g vaj
Elkészítés:
A felaprított hagymákat kevés olajon megdinszteljük, majd a rizst rászórjuk. Jól átforgatjuk az olajban. Ha mindenhol szépen csillog az olaj, akkor még picit „Pirítjuk” a rizst, majd felöntjük a borral, melyet felére forralunk! Aztán merőkanalanként hozzáadjuk az alaplevet. Egyszerre mindig csak 1 merőkanál alaplevet adunk hozzá, majd addig keverjük, amíg a rizs magába nem szívja, majd újabb 1 merőkanál alaplé, újra keverés. Aztán addig folytatjuk az alaplé+keverést, míg a rizs al dente állagú nem lesz. Vigyázni kell az utolsó adag alaplével, hogy ne áztassa el a rizst. A lényeg, hogy krémes, laza legyen az állaga. A végén ízlés szerint mehet a só és a bors, valamint egy jó adag a sajtból. A tetejére vajat csipkedünk, óvatosan átforgatjuk. Gyorsan elkészítjük hozzá a halat is, melyet jól beirdalunk, sózunk, borsozunk, és fele vaj fele olajban ropogósra sütünk. Tálaláskor a rizottó tetejére helyezzük a halat, körben egy kevés spenótot és egy gerezd citromot. Az egészet meglocsoljuk olíva olajjal.
Jó étvágyat. 
Mini panettone

Hozzávalók:
  • 2 db tojás + 1 db sárgája
  • 1 tk vanília aroma
  • 500 g liszt
  • 2 tasak szárított élesztő
  • 100 g porcukor
  • 2 dl meleg tej
  • 200 g puha vaj
  • 140 g aszalt gyümölcs
  • 100 g kandírozott citrushéj
  • Hideg tej a kenéshez
  • Mandula, mogyoró, dió forgács
Elkészítés:
A tojásokat a vaníliával felverjük egy tálban, egy másikban keverjük össze a lisztet, az élesztőt, és egy csipet sót. Hozzáadjuk a meleg tejet, és a tojáskeveréket, majd egy fakanállal jól összedolgozzuk. Letakarjuk, és meleg helyen hagyjuk, amíg a duplájára kel. Egy muffin sütőbe helyezzünk papírokat.
A vajat keverjük össze az aszalt gyümölcsökkel és a citrus héjakkal, majd keverjük a tésztába. A tésztát helyezzük a formákba! Takarjuk le, és hagyjuk újra kelni. Közben a sütőt melegítsük elő 190 fokra.
Ha teljesen megkelt a tésztánk, akkor óvatosan kenjük meg tejjel, szórjuk meg a forgáccsal, majd tegyük a sütőbe. Süssük 25-30 percig, amíg aranybarna lesz, és a tűpróbán átmegy.
Tálaláskor kevés porcukorral meghintve tegyük vendégeink elé.
Jó étvágyat.

2013. május 20., hétfő

Hosszú hétvége

Régóta nem volt ilyenben részem, szerencsére ez év február közepén erőt vettem magamon és változtattam. Életem harmadik legjobb döntése volt. Az első a feleségem Tímea, a második kisfiunk Lázár.
Most lehet ugyan, hogy kevesebb pénzt viszek haza (még), de azt csinálom, amit szeretek, és mindenre, amit szeretnék, szeretnénk van időm. Rengeteget lehetek a családommal, és amikor csak szeretnék, főzhetek, sütögethetek.
Nos, ez a hétvége erről szólt. A CSALÁDRÓL és a konyháról. A konyhát nem véletlen nem írtam nagy betűkkel, mert oda csak inkább berobogtam, beszaladtam, azért nem töltöttem ott sok időt, gyorsan valami finomat volt az elv...És ha Lázár épp aludt, akkor gyorsan sütöttem valamit, amolyan találomra, felhasználván, amit találtam, hiszen ünnepnap nem igazán van nyitva üzlet. Ebbe már megint belefutottam, március 15-én ugyanezt játszottam el :-D
Azért így is sikerült pár dolgot az asztalra varázsolnom...
Ami készült: valami hawai stílusú csirkemell, diós-chillis keksz, házi bodzaszörp, és kis süti kosárkák.
Ja, és egy kis ázsiai jellegű leves. Nem tudom eldönteni, hogy thai, vagy indiai, de a lényeg, hogy finom volt.
Azt hiszem minden egész jól sikerült, mert a leves elfogyott, a kekszből épp hogy pár maradt mára, míg a kosárkák nagyon gyorsan elkoptak. Bár megint csak Tímea volt a bíró, hiszen eléggé antiszocok vagyunk mindketten :-D
Érdekes az élet, nem szeretünk sokáig társaságban mozogni, mégis mindketten valami olyasmit csinálunk, ahol elengedhetetlen, hogy emberek között legyünk. Tímea stílus tanácsadó, én meg ugye igyekszem főzőcskézni, illetve azt megszerettetni az emberekkel.
Még mindig gondolkodom, hogy mit is kellene tennem, hogy ezt a blogot ne a receptek lepjék el, de nincs konkrétum...DE nemsokára lesz, érzem!
Szombaton elvittük az elkészült szórólapokat, hogy még nagyobb "hírverést" csináljunk a főzőiskolának, mert minden nappal jobban bízom abban, hogy van létjogosultsága. Hogy igenis ki tudjuk tölteni az űrt, amit szeretnénk, hogy jó kikapcsolódási, szórakozási program tud ez lenni.
Hogy az emberekkel el tudom, tudjuk kergettetni azt a gondolatmenetet, hogy a főzés unalmas, idejét múlt, hogy bonyolult feladat.
Ezen vagyok, ezen dolgozom.
Mindemellett persze szeretnék minél többet megtanulni.
És új feladatként megpróbálkozom összeállítani pár ételt, ételsort, melyeket, ha jól sikerülnek, akkor egy pécsi étteremben lehet megkóstolni.
Ma előkészítek pár újabb kurzus ötletet, megbeszélem Tímeával, és ha egyet értünk, akkor gyorsan felrakjuk a honlapra, hogy mihamarabb a köztudatba kerüljenek.
Mára, egyenlőre ennyi, íme pár ízelítő a hétvégi ételekből ( természetesen, ha igény van rá, akkor lejegyzetelem a recepteket):





2013. május 7., kedd

Sajttorta Gyorsan,egyszerűen (sütés nélkül)

Rég jelentkeztem, ami ugyan nem jelenti azt, hogy nem főztem :-)
Megvalósult egy álmom, elindult a főzőiskolánk  ( www.fahejaskave.wix.com/fahejaskave).
Ez eléggé lekötött mostanában, kurzusok összeállítása, előadók kutatása stb. Na de most újúlt erővel léptem a konyhába :-D
Kevés időm volt, és szinte semmi nem volt otthon, csak a következőket találtam:
Szóval ezekkel gazdálkodtam! A blogon van már sajttorta recept, de az kicsit időigényes, és sütést is igényel. Mivel mascarpone volt otthon, gondoltam, valami hasonlót készítek! Az eredmény nagyon jó lett, legalábbis drága feleségem facebookos kommentje szerint, idézem " Életem egyik legfinomabb desszertje...elfogultság nélkül" :-)
Nagyjából 15 perc alatt elkészíthető, egyetlen probléma vele, hogy pár órát azért várni kell vele, hogy kicsit megszilárduljon, de azt gondolom, hogy nyáron tökéletes desszert!

Hozzávalók:

1 doboz mascarpone
200 ml tejszín
50 g vaj
3 ek méz
150 g bármilyen keksz (én fahéjas reggeliző pelyhet használtam)
fél citrom leve
fél citrom reszelt héja
1 nagy banán
pár menta levél
csoki díszítéshez


Elkészítés:

A kekszet törjük apró darabokra, akár porrá, majd a felmelegített vajjal, és 1 ek mézzel készítsünk "tésztát" belőle. Ezt tegyük bármilyen formára, én csatos tortaforma aljára sütőpapírt helyeztem, és arra "nyújtottam" ki.

Tegyük hűtőbe, hogy kicsit keményedjen. Egy tálba keverjük össze a mascarponét és a tejszínt a maradék mézzel. Reszeljük bele a citrom héjat, és facsarjuk bele a citrom levét. Vigyázzunk, magok ne kerüljenek bele! Dolgozzuk jól össze, én géppel végeztem ezeket a műveleteket.
A banánt szeleteljük fel, és apránként tegyük a krémbe, és egy spatulával óvatosan forgassuk bele. A mentaleveleket tépdessük bele, és tegyünk ugyanúgy,mint a banán esetében. A lényeg, hogy óvatosan dolgozzunk!


A tortaformát vegyük ki a hűtőből, tegyük fel az oldalát, és  a krémet öntsük a "tésztára". A spatulával szépen egyengessük el. Mehet a hűtőbe pár órára!
Tálalás előtt a csokiból késsel húzzunk forgácsot, és azzal díszítsük.



Jó étvágyat ehhez a frissítő desszerthez.