A következő címkéjű bejegyzések mutatása: süt. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: süt. Összes bejegyzés megjelenítése

2013. augusztus 1., csütörtök

Édes Zsemlécskék


Hirtelen felindulásom volt...édes péksüteményre vágytam, de nem a klasszikusokra.
"Zsemléket" készítettem, de szintén nem klasszikust, csak falatnyiakat szerettem volna. A muffin forma tökéletesnek bizonyult, mint már jó párszor, hogy nem csak muffin készíthető benne!
De természetesen bármiben süthető, bár, majd ha valaki kipróbálja látja, hogy a tésztája nem a szokásos kemény, nehéz tészta, hanem könnyű, és kicsit folyékonyabb, így arra nem alkalmas, hogy tényleges zsemléket formázva süssük meg. Szükséges valami, amibe beleöntjük.


Hozzávalók: 16 db

500 g liszt
1 cs sütőpor
1 tk só
1,5 ek olíva olaj
2 ek méz
300 ml langyos víz


Elkészítés:

Pofon egyszerű, mindent bele egy tálba, és jól keverjük össze :-D
Ha túl folyósnak érezzük, egy kevés lisztet adhatunk hozzá, ha pedig túl keménynek, pár csepp vízzel lágyítsuk!
A formát kenjük ki olajjal, vagy vajjal, vagy ha muffin formát használunk, mehet bele a papír. Oszlassuk el benne a tésztát, majd takarjuk le (ne konyharuhával, mert ráragad a tészta, legyen mondjuk sütőpapír, és arra a konyharuha), hagyjuk kelni fél órát!
Ha letelt a fél óra, akkor mehet a sütőbe, de előtte a tetejét kenjük meg tejjel. Nem előmelegítettbe, hanem csak most kapcsoljuk be! 160 fokon 20-25 perc. A vége felé a hőmérsékletet emeljük meg 180 fokra, hogy szépen megpiruljanak.

Akinek van kedve, bármivel ékesítheti, de ne tegyetek úgy, ahogy én, a napraforgó nem passzol az édes tésztához :-)
Cukorral érdemes megszórni, szépen rá fog karamellízáldni, vagy bármi, ami eszetekbe jut, mák, dió, mandula... Bármi.


Jó étvágyat, frissen, melegen vajjal és lekvárral... Mmmmmmmmmmmmmmmm

Yummi

2013. július 9., kedd

A világ Legyegyszerűbb Fánkja


Valamikor, egyszer a tévében láttam, nem az én találmányom, de annyira megtetszett, hogy muszáj volt elkészítenem.
Gyors, egyszerű, minimális anyagszükséglet.
A mennyiségekkel kísérleteztem, mert emlékezetből készítettem, és az otthon lévő nektarint használtam fel, a tv-ben ringlóval készítették!


Hozzávalók (4 főre):

2 dl víz
75 g vaj
100 g liszt
1 csipet só
2 ek barna cukor
3 tojás
olaj a sütéshez
fahéjas porcukor,melybe beleforgatjuk


Elkészítés:

Egy lábosba öntsük a vizet, és tegyük bele a vajat, kezdjük el melegíteni, ha a vaj elolvadt, mehet bele a só, és a liszt. Gyors keverések mellett, képezzünk homogén agyagot, kicsit lehet "pirítani".
Ha kész, vegyük le a tűzről, és hűtsük ki. Muszáj hűteni, mielőtt a tojásokat belerakjuk, mert különben megfőne a tojás fehérje, és azt nem akarjuk.
Amíg hűl, vágjuk apró kockára a gyümölcsünket. Legalább haladunk :)
Ha kihűlt, egyesével üssük bele a tojást. Egy tojás, majd jól keverjük el a tésztában. Jöhet bele a gyümölcs, majd a cukor is, keverjük el! Egy jó masszát kapunk, nem is massza, inkább tészta...
Hagyjuk pihenni, addig egy lábosban hevítsünk olajat. Ha felforrósodott, vegyünk a kezünkbe egy kanalat, mártsuk az olajba, és a tésztából formázzunk kedvünk szerinti adagokat, formákat. Mehet az olajba, süssük minden oldalát aranybarnára.
Amik megsültek, konyhai papírtörlőre rakjuk, hogy a felesleges olajat felszívja, majd melegében beleforgatjuk a fahéjas porcukorba.
Melegen isteni, de komolyan...
Ja, és hidegen is :)
Kívül ropogós, belül puha, gyümölcsös...
Azt gondolom, bárkit el lehet csábítani egy ilyenre...


Jó étvágyat hozzá :)


2013. június 10., hétfő

Croissant



Saját kezűleg croissant-t készíteni reggelire???
Nem olyan nehéz,sőt!Még csak nem is igényel semmi különös hozzávalót. Átlagos, mindennapi, az otthonunkban megtalálható alapanyagok szükségesek csak, mint a liszt, a vaj,cukor,víz...
Ami szükséges még, az a technika, de ebben igyekszem segíteni :)
Ha este van egy kis időnk, akkor gyorsan elkészítjük a tésztát, és reggel fél óra alatt elkészül a friss,meleg croissant, melynek senki nem tud ellenállni!
Akkor nézzük, hogyan varázsolhatjuk el a családot, hiszen fél óra ahhoz is kell, hogy lefussunk a boltba, és megvegyük ezeket a süteményeket!


Hozzávalók:

500 g liszt
2,5 dl hideg víz
2,5 dl hideg tej
60 g cukor
1 cs szárított élesztő
csipet só
250 g vaj
1 tojás


Elkészítés:

Egy tálban keverjük össze a tésztához való lisztet a tejjel, a vízzel, mehet bele a cukor, a só az élesztő, és 50 g vaj. Gyúrjuk jól össze! Ha ezzel megvagyunk, tegyük letakarva hűtőbe, míg a vajat előkészítjük.
A hűtőből kivett vajat vágjuk csíkokra, és tegyük egymásra egy sütőpapíron, mely akkora, hogy utána rá tudjuk majd fordítani, hogy befedjük.

Terítsük rá a sütőpapírt, és sodrófával kezdjük el összedolgozni.

Addig, míg egy homogén vajadagot nem kapunk.
Ezt is rakjuk vissza a hűtőbe, és vegyük ki a tésztát. Kezdjük el kinyújtani, majd a hűtőből kivett vajat tegyük a közepére.


És akkor most jön az érdekes rész, ugyanis leveles tésztát kell készítenünk :)
Kezdjük el a tésztát a vajra hajtani!

















Ha szépen körbeöleltük a vajat, akkor nyújtsuk ki újra, és hajtogassuk újra!
Ezután lisztezzük be, takarjuk le, figyeljünk, hogy jól bebugyoláljuk, nehogy kiszáradjon, és tegyük bő fél órára a hűtőbe!
Fél óra leteltével ismételjük meg a nyújtás, hajtogatás, nyújtás hajtogatás mozzanatokat, takarjuk újra le, és tegyük a hűtőbe éjszakára.
Miért is kell hűteni?? Hogy a vajas tésztával dolgozni tudjunk. Ha nem hűtenénk, akkor a vaj olvadni kezdene, és a tészta hozzáragadna mindenhez. Így sajnos elkerülhetetlen a hűtés. Igen, időigényes, de csak a kezdet. Holnap már csak fél óra kell, és élvezhetjük a friss croissant! Ez lebegjen a szemetek előtt!

Másnap reggel...
Én 5kor felkeltem, kávét főztem, nekikészülődtem, és 3/4 hatkor kivettem a sütőből :-)
Nézzük, hogyan is: A kávéfőzést azt hiszem mindenki el tudja kezdeni :-D
Tésztát vegyük ki a hűtőből, és nyújtsuk ki, újra. Igyekezzünk hosszú, téglalap alakot kialakítani (jó tanács, amennyiben nem 8 fős a kis család, felezzük meg a tésztát, és az egyiket tegyük vissza a hűtőbe, és akkor 2 napig csilloghatunk :-D ).


SOHA NE nyújtsuk vékonyra!! A tészta legyen 1-1,5 cm vastag! A tapasztalataimat itt olvashatjátok: itt
Ha ezzel megvagyunk, akkor jön egy újabb ügyességi sor. Én nagyobb téglalapokat vágtam (sajnos korán reggel még nem volt elegendő erőm fényképezni), és azokat átlóban szétvágtam, és így kaptam háromszögeket. És akkor most jön a fő attrakció, a feltekerés. A háromszögekből, mivel ugye ezek így derékszögben állnak, kis kézügyességgel rendes háromszögeket alakítunk ki, majd a csúcs felé elkezdjük szépen feltekerni!
A feltekert croissant-okat kicsit meghajtjuk, hogy félkör alakúak legyenek, és sütőpapírral bélelt tepsire rakjuk.

A tojást felverjük, és megkenjük a tetejüket. Ha kész vagyunk minddel, akkor berakjuk a sütőbe, amit NEM melegítünk elő!
180 fokra állítjuk, és nagyjából 30 perc alatt megsülnek. Ha a sütő elérte a megfelelő hőfokot, akkor jó 10 perc elteltével újra megkenjük a sütik tetejét tojással.
Nemsokára vehetjük is ki, és ébredhet a család, hiszen készen van a reggeli :-)
Remélem sikerült leírnom érthetően, ha mégsem, szóljatok, és igyekszem pontosabban fogalmazni!

Jó étvágyat, és élvezzétek a család csendes és élvezettel teli gratulációját.

2013. június 4., kedd

Ricottatorta


Bocsánat csúsztam ezzel...Ne haragudjatok, sok volt a dolog, de most itt a harmadik recept, a desszert.
A könyvben citromos ricottatortaként van feltüntetve, de nekem nem volt otthon kandírozott citromhéjam, viszont volt fügém. Így fügével készítettem el, és isteni lett!
Melegen és hidegen is valami eszméletlenül finom.Hasonló a sajttortához, de a ricotta ad neki valami pluszt. Sokáig gondolkodtam, hogy talán túróval készítem, merthogy a ricotta hasonló ahhoz, de jó, hogy nem túrót vettem.
És fontos, ha van férfi, ne hagyjátok ki, a leírt boros körtét!
A vörösborban sült körte hozzá egy csoda. Ez külön, vagy fagyival is tökéletes, szóval most 2 receptet írok le nektek. A körtén nem változtattam semmit, az teljes egészében a két falánk olaszé!
Először nézzük a körtét:

Hozzávalók:

2 db körte
vörösbor
cukor

Elkészítés:

A körtéket félbe vágjuk, és tűzálló tálba tesszük, héjukkal felfelé. 180 fokos sütőben addig sütjük, míg a héja el nem kezd ráncosodni. Ezután felöntjük vörösborral, hogy ellepje, valamint jól, ízlés szerint, megszórjuk cukorral. Nem tudok mennyiséget adni, mert nem mértem, csak öntöttem mindkettőt. Mivel én a borból egy öntetet,szirupot készítettem, ezért elég sok cukrot adtam hozzá, hogy majd jól besűrűsödjön.Ezután még jó egy órát sütjük. Ha elkészül, a torta mellett tálaljuk, melyet a sziruppal meglocsolunk!
Ne hagyjátok ki, tényleg mennyei! Pedig én nem vagyok oda a vörösborért!

És akkor nézzük a ricottatortát!

Hozzávalók:

400 g leveles tészta (bolti tökélete :-D )
1 citrom héja
250 g ricotta (300 g van a receptben, de ugye egy tégely 250 grammos, szerintem elég)
200 g mascarpone
200 g kandírozott füge és narancshéj (együtt ennyi) A receptben citrom-, és narancshéj szerepelt
120 g cukor
6 tojás

Elkészítés:

A sütőt melegítsük elő 180 fokra előmelegítjük. A tésztát 2-3 mm vastagságúra kinyújtjuk. Ha nem dolgoztatok még ilyen tésztával, azt tanácsolom, hogy csak akkor vegyétek ki a hűtőből, ha azonnal dolgoztok vele, mert keményen könnyebb vele dolgozni. Ha már régebben kivettétek, visszapuhul, és nehéz vele a munka!
A kinyújtott tésztát ráfektetjük a 25 cm (28) átmérőjű,levehető aljú tortaformára, és kibéleljük vele! Túl fog nyúlni minden irányba, de ez a cél!Nedves ruhával takarjuk le, amíg elkészítjük a belevalót!
Készítsük el a tölteléket!
A ricottát, a mascarponét, és a kandírozott fügét és 100 g cukrot összekeverünk. Hozzáadunk 5 db tojássárgáját, és újra összekeverjük. Nem kell semmilyen gép, elég egy villa!Gyönyörű masszát kapunk. A 6 db tojás fehérjét, (igen 6, a maradék 1 sárgája is kell, majd a végén!) felverjük habbá, hozzáadjuk a maradék cukrot és kemény habbá verjük. Ezt óvatosan spatulával beleforgatjuk a ricottás keverékbe! Most jön, hogy reméljük elég nagy tálban kezdtük összekutyulni a hozzávalókat :-)
Ha szépen összekevertük, óvatosan, hogy a habot ne törjük nagyon össze, akkor beleönthetjük a tésztával kibélelt formába.
Én a tetejére raktam a kandírozott narancshéjat, és ráreszeltem a citromhéjat, majd szépen ráhajtottam a kilógó tésztát, és most jött el a maradék 1 tojássárgájának az ideje, szépen megkenjük vele a tetejét.

Kész, mehet az előmelegített sütőbe.
A könyv 30 perc sütést ír, de nekem ez nem jött be, akkor még "félkész" volt:



Szóval, csak a szemünkre hagyatkozzunk! Ha szép aranybarna a tészta, de közepe még enyhén rugalmas, na akkor van készen!
A vörösboros körtével egy ízbomba!

Jó étvágyat


2013. április 7., vasárnap

Rapid Cipó


A hétvégén Édesanyáméknál voltunk vendégségbe, és hazaérve jutott eszembe, hogy nincs otthon kenyér.
A boltba nem volt kedvem elugrani, de sütni nagy kedvem volt, hiszen az elmúlt héten hanyagoltam a főzést (időhiány miatt), így gyorsan összedobtam egy cipót! A lényeg a gyorson volt, hiszen már éhesek voltunk, és nem volt kedvem órákig keleszteni...
Mindennel együtt 45-50 perc alatt készen van ez a cipócska, ajánlom mindenkinek, aki egy egyszerű de annál finomabb kenyérre vágyik. Nos, nézzük:


Hozzávalók:

500 g liszt
1 tojás
50 g olvasztott vaj
200 g natúr joghurt
2 tk cukor
1 cs sütőpor
1 tk szódabikarbóna
1 fej közepes hagyma (vagy bármi, amit szeretnénk, olíva bogyó, szárított paradicsom stb)
1 csipet só


Elkészítés:

Melegítsük elő a sütőt 180 fokra. A hagymát szeleteljük fel, és szedjük szét. Egy nagyobb tálba öntsük bele a lisztet, adjuk hozzá a sót, a cukrot, a sütőport és a szódabikarbónát.Keverjük át, hogy az alapanyagok eloszoljanak. Adjuk hozzá a hagymát, és azzal is forgassuk át!
Az olvasztott vajat keverjük össze egy másik edényben a tojással és a joghurttal.
Apránként adagoljuk a lisztkeverékhez, és gyúrjuk össze a kenyeret. Amennyiben szükséges, kevés joghurt avagy liszt hozzáadásával dolgozhatunk.Eddig nagyjából 6 perc telt el :-)
Egy tepsire helyezzünk sütőpapírt, a tésztából ízlésünk szerint készítsünk cipó formát. Helyezzük a sütőpapírra, a tetejét éles késsel pár helyen karcoljuk meg, és vízzel fröcsköljük meg.
Nagyjából 40-45 perc alatt szépen megsül. Fontos, hogy kicsit lapítsuk el, hogy a belseje is szépen átsüljön. Nem kell aggódni, a sütőpor dolgozni fog, meg fog emelkedni a cipónk :-)
Melegen nagyon finom, mi csak úgy natúran, vajjal ettük.

Jó étvágyat kívánok Mindenkinek.

2013. április 1., hétfő

Süti Nyalóka


Húsvét...
Én úgy gondoltam, hogy idén nem csokit kapnak a csajok, hisz azt hoz a nyuszi eleget, Mamától, Papától stb.
Szóval a külföldön nagy újdonságnak számító süti nyalóka mellett döntöttem. Első ránézésre nagyon egyszerűnek tűnik, ámbár nem olyan egyszerű, mint ahogy az kiderült :-D
Valami egészségest akartam készíteni, de ez nem volt olyan jó választás így elsőre, megnehezítettem a saját dolgom..
Na, de a lényeg, hogy sikerült (van még rajta mit javítanom), és hogy a lányoknak ízlett tetszett.

Leírom, én hogyan készítettem el, és a végén majd írok pár gondolatot, hogy legközelebb hogyan csinálom!
A leírt adagból kb 30 db nyalóka készíthető!

Hozzávalók:

Tésztához:

1 db tojás
50 ml olaj
2-3 ek méz
1 kk vanília aroma vagy 1 cs vaníliás cukor
150 g liszt
1 tk szódabikarbóna
1 tk sütőpor
1 csipet só
1 tk fahéj
150 g reszelt répa
100 g mascarpone
nyalóka pálca (én fa barbecue tűket kaptam)
Dísznek valami cukorka

A csokimázhoz:

50 g vaj
3 ek kakaópor
3 ek porcukor


Elkészítés:

Egy edényben az olajat, a tojást, a mézet és a vanília aromát összemixeljük (géppel).Hozzáadjuk a lisztet, a sütőport, a szódabikarbónát, a csipet sót, és a fahéjat is. Jól összedolgozzuk.
Hagyjuk állni egy kicsit, közben lereszeljük a répát. Én a nagyobb lyukakon reszeltem, így könnyebb és szebb lesz.
A reszelt répát is óvatosan hozzákeverem, de ezt már kanállal, vagy spatulával.
Egy tepsibe sütőpapapírt rakunk, és a masszát szépen beleöntjük!
180 fokra előmelegített sütőben 30-40 perc alatt megsül. Vigyázzunk, ne süssük túl!
Ha kész, vegyük ki, és hűtsük ki teljesen. (És vigyázzunk arra is, hogy a  családtagok ne lássák, mert megeszik :-D, hiszen már így is finom, olyan répatorta féleség...)
Megsült

A legjobb, ha legalább egy délutánt hűl, ha nincs annyi időnk, akkor tegyük hűtőbe! Mindenképpen ki kell hűteni, hogy tudjunk tovább dolgozni vele.
Ha kihűlt teljesen, vegyünk elő egy nagy tálat. Morzsoljuk bele a tésztát, könnyen, a kezünkkel meg tudjuk csinálni. Keverjük össze a mascarpone krémsajttal. Ha szükséges, akkor keverjünk még bele kevés krémsajtot, kézzel gyúrható masszát kell kapnunk.
Morzsolás után

A masszából kézzel, vagy egyéb eszközzel, kb 1-1,5 cm átmérőjű gömböket készítsünk. Mindegyikbe tegyünk egy pálcát, és rakjuk be a hűtőbe, amíg elkészítjük a csokimázat.
Na és eddig minden nagyon egyszerű és könnyű volt nekem (kivéve, hogy ne egyem meg az eddig elkészülteket), és most jött a fekete leves, amin még rengeteget kell dolgoznom.
Szóval készítettem csokimáznak valót. A vajat felolvasztottam, beleszórtam a porcukrot, jól összekevertem, majd jöhetett a kakaópor...Még ez is jól sikerült, ahogy Teri nénitől láttam...
Na de, mivel a nyalóka alapja répás, mert ugye egészségeset szerettem volna, ezért elég nehéz...
Belemártottam a csoki szószba, szép lett, jó lett, csak nagyon nehéz, és ahogy letettem, hogy száradjon, sajnos lecsúszott a pálcáról :-(
Agyalás, morgolódás, hogy akkor most hogyan is készítsem el...(mindez a feleségemmel, este 10kor...)
Jött a mentő ötlet, vízzel hígítottam a csokit.Na ezzel már ment minden rendben, és a végeredmény is szép lett.
Közben mindegyikre szórtam egy kevés drazsét.
Éjszakára kiraktam a hidegre, hogy a csoki szépen megkössön.
Jobb híján banánba állítottam :-D
Másnap reggel pedig szépen becsomagoltuk őket celofánba, szép rózsaszín masnival .-)



Nos akkor a tapasztalataim:
Bármivel elkészíthető ez a nyalóka, de igyekezni kell könnyű tészta alapot készíteni, ezért a répa nem volt annyira jó választás, ügyesen kellett dolgozni vele.Kakaó, fahéj sokkal jobb szerintem, mert nem nehezíti.
Aztán a máz egy nagyon nagy kérdés számomra, mert sajnos a vízzel hígítás csak fél megoldásnak bizonyult, hiszen így nem keményedett meg teljesen a csoki (persze ez nem baj, csak a csomagolás után, ha melegre vitte az ember nem nézett ki szépen).
Így azt gondolom, hogy a tortabevonó lehet a legjobb megoldás, abból kell nagyon jó, híg mázat készíteni.
Aztán legközelebb biztosan készítek színeseket is, fehér csokimázasat, aztán abba bármilyen ételfestéket csepegtetve színeseket.
A cukor drazsé helyett lehet használni diót, mandula pelyhet, bármit. A masszából pedig bármilyen formát lehet készíteni, ha valakinek van kézügyessége.
Mindenki ahogy szereti, úgy készítse el.
Remélem tudtam jó ötlettel szolgálni, ha valaki gyerkőcöknek szeretne egyedi ajándékkal szolgálni.

2013. március 24., vasárnap

Karfiol Tallér


Egy hete nem eszünk húst.Az okok most mellékesen, a lényeg, hogy hús nélkül ebédet,vacsorát készíteni nekem nehéz, hiszen világéletemben húsevő voltam. De arra mindenesetre nagyon jó, hogy tágul a látóköröm, és próbálkozom más ételekkel, melyeket nagyon jól be tudnék illeszteni húsok mellé, vagy éppen helyette. Tegnap este,meccs után, szokás szerint nagyon éhes voltam, és találtam maradék karfiolt.
A következőket tettem:


Hozzávalók:

1/2 fej karfiol
2 ek vaj
2 ek tejföl
2 ek tej
15 dkg reszelt sajt

bors
szerecsendió
5 ek liszt
olíva olaj


Elkészítés:

A karfiolt mossuk meg,szedjük rózsáira, majd tegyük egy mikrózható tálba. A tejfölt és a tejet keverjük simára, majd öntsük a karfiolra, valamint adjuk hozzá a vajat is. Tegyük be a mikróba kb 5 percre.
Ha elkészült, adjuk hozzá a sajtot, és turmixoljuk le az egészet.Nem baj ha egy kicsit darabos marad.Liszttel sűrítsük, ha úgy érzitek, kicsivel több liszt is mehet bele, a lényeg, hogy az állaga krémes legyen, még lecsepegjen a kanálról. Sóval,borssal,szerecsendióval ízesítsük.
Sütőt melegítsük elő 180 fokra. Egy sütőpapírral kibélelt tepsire kanalazzuk a masszát,ki milyen formát, szeretne, én egy kanálnyit oszlattam szét.


Ha kész, locsoljuk meg olíva olajjal, és mehet a sütőbe. 20 perc utána kapcsoljuk át a sütőt grillező funkcióra, és süssük aranybarnára.
Ha nincs grillező funkciónk, akkor egy kevés olíva olajon gyorsan megpiríthatjuk mindkét felét a főzőlapon is.
Mi,ahogy a képeken is látható rukkola salátával tálaltuk.



Jó étvágyat kívánok!

2013. március 12., kedd

Rozmaringos Polenta


Sokáig gondolkodtam, hogy milyen köretet készítsek a mediterrán csirke mellé. Ahogy azt már korábban olvashattátok, a tésztára voksoltam volna, de ugye Norbi glutén érzékeny, így az nem lehetett.
A polenta mellett döntöttem.Ez egy rendkívül gyorsan elkészíthető, jól ízesíthető, variálható köret.
A következőképpen készült, sajnos a mennyiségek nem lesznek pontosak, mert nem tudtam mérni :-(


Hozzávalók:

kukorica dara
4 dl tej
4 dl víz
2 ek vaj
főzőtejszín

bors
friss rozmaring
szerecsendió


Elkészítés:

Én két adagban készítettem, így azt is írom le!
Egy edénybe 2-2 dl tejet és vizet forralok. Amikor forr, érzésre kukorica darát szórok bele (mintha tejbe darát készítenék :-D )  Sűrűbbre készítsük, és főzzük 6-8 percig. Közben tegyünk bele egy kevés vajat, tejszínt, sót, borsot és szerecsendiót.Ne ijedjünk meg, ha azt tapasztaljuk, hogy leég, az csak egy réteg, amit úgysem szedünk fel. A massza "puffogva" fő.
Ha elkészült, egy sütőpapírral kibélelt tepsibe terítsük el, úgy 1,5-2 cm vastagságban.
Ismételjük meg még egyszer, és hagyjuk kihűlni.

Tálalás előtt, egy serpenyőbe tegyünk olíva olajat, a rozmaringot aprítsuk fel, kicsit pirítsuk meg, és a polentát tegyük rá, süssük aranybarnára mindkét oldalát.

Tökéletes köretnek bizonyult!


Jó étvágyat


Mediterrán Csirke

A hozzávalók egy része
Nézzük a főételt. Ezen is sokat gondolkodtam, hogy mi is legyen. Én húsevő vagyok, úgy informálódtam, hogy Katin kívül mindenki más is, ezért hús lesz! Katalin kapni fog húsmentest :-)
A mediterrán csirke mellett döntöttem, mert...Nem tudom miért :-D


Hozzávalók:

Elég sok látszik már a képen, de azért felsorolom

6 db csirkecomb, egész
1/2 dl fehér bor (száraz)
1 dl vörösbor ecet
1 ek dijoni mustár
1 ek barna cukor
5-8 szem datolya
5-6 ág friss kakukkfű
olíva bogyó
kapri bogyó, mindkettő ízlés és érzés szerint
10 szem koktél paradicsom
3 gerezd fokhagyma

bors
olíva olaj


Elkészítés:

A megtisztított combokat vágjuk ketté (alsó és felső részre). Sózzuk, borsozzuk, majd kevés olíva olajon először a bőrös felét süssük elő, majd fordítsuk meg, és a másik oldalt is! Így jó ropogós lesz a bőre, valamint nem fog kiszáradni a hús!
Ha elősütöttük, tegyük át a combokat egy tepsibe, melyet előtte meglocsoltunk olíva olajjal. A serpenyőben lévő anyagokat NE öntsük ki!
Melegítsük elő a sütőnket 180 fokra. Közben a serpenyő alatt kapcsoljuk fel a főzőlapot/gázt stb...
Öntsük a serpenyőbe a fehér bort, forraljuk, és keverjük fel az esetleg lesült fűszereket, ízeket.Adjuk hozzá a vörösbor ecetet, a mustárt, a cukrot, és a datolyát. (Én ezt feldaraboltam). Forraljuk jól össze, kb 3-4 perc alatt.
A megmosott paradicsomokon ejtettem egy kis vágást, amibe a fokhagymából tettem egy-egy kis darabot. Majd rászórtam a tepsiben lévő húsra, köré. Ugyanezt tegyük a kapri ill az olíva bogyóval, és a kakukkfűvel. Sóval, borssal fűszerezzük picit.
Az elkészített "mártásunkkal" locsoljuk meg jól az egészet, és tegyük az előmelegített sütőbe.

Süssük 55-65 percig, amíg meg nem sül a hús!



Tálaláskor szórjuk meg friss petrezselyemmel, bármilyen körettel tálalható, szerintem egy enyhén paradicsom mártásos penne tésztával nagyon jól harmonizálna!

Jó étvágyat!


2013. március 6., szerda

Mascarpone Sajttorta Gránátalmával





Nagy kedvenc a sajttorta az emberek körében. Szinte minden étteremben lehet kapni, és vagy ezer féle változatban készítik. Kicsit készülvén a hétvégére, én is sütöttem egyet. Nem egy gyors desszert, de megéri kivárni, az biztos :-)



Hozzávalók:

600 g krémsajt(mascarpone) szoba hőmérsékletű
1 db gránátalma
4 db tojás szoba hőmérsékletű
2 bögre kukorica liszt
2 bögre barna cukor
1 tk vanília aroma
1/2 citrom héja
100 g vaj szoba hőmérsékletű
1 nagy tejföl


Elkészítés:


A sütőt melegítsük elő 180 fokra. Egy tálba tegyük a vajat, és géppel verjük habosra. Adjunk hozzá 1/4 bögre cukrot, és keverjük jól össze, jöhet 1 db tojás, ezzel is keverjük össze jól..Majd  a kukorica liszt! Szórjunk a tálba 1 és 1/4-ed bögre lisztet, és ezzel is keverjük jól össze. Felezzük meg a tésztát, az egyik felét rakjuk a hűtőbe!
Egy 26 cm átmérőjű sütiformáról vegyük le az oldalát, az aljára tegyünk sütőpapírt, és az előhagyott tésztát nyújtsuk rá! Süssük 10 percig, majd hagyjuk teljesen kihűlni.
Amíg a tészta sül, vegyünk elő egy nagyobb tálat, és tegyük bele a mascarponét, keverjünk hozzá 1 és 1/4-ed bögre cukrot. Géppel keverhetjük ezt is, amíg folyékony nem lesz. Alacsony fordulaton keverjük hozzá a megmaradt kukorica lisztet, és a megmaradt 3 db tojást és a vanília aromát, egyszerre. Keverjük jól össze. Ha ezzel készen vagyunk, keverjük hozzá a tejföl felét és a citrom héjat, valamint a gránátalma 3/4-edét.
Ha a tészta megsült, vegyük vissza a hőfokot 160-ra, hagyjuk teljesen kihűlni! Tegyük a sütiforma oldalát a helyére. Vegyük elő a hűtőből a másik fél tésztát, és a forma 3/4-éig szépen rakjuk körbe vele az oldalát. Ha ezzel készen vagyunk, akkor az elkészült sajtkrémet öntsük bele.
160 fokon süssük 65 percig, vagy amíg a széle fel nem puffad, és a közepe szépen mozog, ha megrázzuk kicsit.
A maradék tejfölt, cukrot, egy kevés vanília aromát, citrom héjat keverjünk jól össze. Ha elkészült a torta, vegyük ki a sütőből, és kenjük meg ezzel a mázzal. Tipp: a szélére rakjuk, és onnan befelé húzzuk egy spatulával :-)
Tegyük vissza a sütőbe, és süssük még 10 percig!




Ha letelt a 10 perc, akkor kapcsoljuk ki, és kicsit pihentessük még benn.5-6 perc után vegyük ki, és hűtsük 10 percig.
Jó hír, hogy a torta elkészült, rossz hír, hogy nem tudjuk még megkóstolni :-D
10 perc után a forma oldala levehető, de szükséges még cca 4 órát pihentetni, hogy szépen szeletelhető legyen!
Ebből az adagból nagyjából 16 szeletet tudunk vágni, persze függ attól, hogy ki mekkorákat vág :-)

Jó étvágyat kívánok hozzá



2013. február 25., hétfő

Töltött Bagett



Újabban sütögetek :-) Mindent igyekszem kipróbálni, és nagyon szeretek kísérletezni. Vasárnap este, vendégségből hazaérve nem volt otthon se kenyér, se zsemle se semmi. Boltba már nem volt kedvem menni, így amellett döntöttünk, hogy sütök gyorsan egy bagettet. Aztán ez lett belőle!
Megtöltöttem egy kis "betéttel", amit épp találtam! Jó étvágyat hozzá mindenkinek!
Pár dolgot másképp írok le, mint ahogy készítettem, mert közben kiderült, hogy több kell bele, vagy épp kevesebb! A töltelék bármi lehet, én ezt találtam otthon!


Hozzávalók:

500 g liszt
1 cs élesztő
só ízlés szerint
bazsalikom
langyos víz
1 üveg szárított paradicsom
20 dkg sajt


Elkészítés:


A lisztet, a sót egy tálba szórjuk. Az élesztőt belemorzsoljuk, majd az egészet meghintjük szárított bazsalikommal. Ezt ne sajnáljuk, persze csak ha szeretjük. Én azért raktam bele, mert a paradicsommal jól harmonizál.Egy pohárba langyos vizet engedünk, és óvatosan elkezdjük a keverékünkbe önteni.Annyi vizet öntsünk csak, amennyit a tészta igényel. Ne legyen ragadós!Gyúrjuk meg a tésztát, kb 10 percig. Majd takarjuk le a tálat, rakjuk meleg helyre és hagyjuk kelni 20 percig.A szárított paradicsomot, miközben kel a tésztánk csíkozzuk fel, a sajtot reszeljük le.  Ha megkelt, gyúrjuk át újra, majd nyújtsuk ki cca 1 cm vékonyra. Kenjük meg kevés zsírral a tésztát, majd a paradicsomot szórjuk rá egyenletesen, hogy mindenhova jusson. A sajttal tegyük ugyanezt. Ha ezzel is megvagyunk, akkor tekerjük fel, mint a kalácsot! A végeket én kicsit összenyomtam.
Tepsibe helyezzünk sütőpapírt, és tegyük rá a bagettet. Helyezzük a sütőbe, melyet csak most kell bekapcsolnunk. A bagett tetejét locsoljuk meg vízzel, és pár helyen "karcoljuk" meg. 160 fokon süssük 25 percig, majd az utolsó 5-10 percre emeljük fel 200 fokra, és ha szépen megbarnult, akkor már készen is van.

Jó étvágyat kívánok

2013. február 18., hétfő

Kakaós Kalács


Anyósom rettenetesen finom kakaós kalácsot tud készíteni. Én eddig nem voltam az az édesség szerető ember, de amióta megkóstoltam az Ő süteményeit, azóta...
Megpróbáltam én is készíteni egyet, és ez lett az eredménye :-)
Nagyon finom, tökéletes állagú :-D Legalábbis Teri néni szerint :-)
Ma reggelire már ezt ettük!!!


Hozzávalók:

750 g liszt
1 db élesztő
1 db tojás
8 ek barna cukor/méz
0,5 l tej
1 cs kandírozott gyümölcs
csipet só
1 dl olaj
3 ek kakópor

Elkészítés:

4 ek cukrot/mézet és az élesztőt 4 dl meleg tejbe rakjuk, és felfuttatjuk. A lisztet, a tojást, a kandírozott gyümölcsöt, az olajat és a sót egy nagy tálban összekeverjük, majd az élesztős tejet lassanként hozzáadagoljuk, és elkészítjük a tésztát. A kész tésztát félre rakjuk, meleg helyen 30 percig kelesztjük. Közben a maradék cukrot, a maradék tejet összekeverjük a kakaóval, és azt is félrerakjuk.
Ha letelt a fél óra, akkor a megkelt tésztát megfelezzük, és a feléhez hozzákeverjük a kakaót. Újra átdagasztjuk az egészet, amíg el nem válik a kezünktől és az edényünktől (mindkét adagot).
A kétféle tésztát egymásra rakjuk, és kinyújtjuk, majd nagyon szorosan feltekerjük. Ahogy látható, nekem 2 db formára volt szükségem, ebből annyi tészta lesz, ezért én először 2-2 kis adagot levettem a tésztákból, és úgy nyújtottam és tekertem fel.
Kiolajozott formákba tesszük, és mehet a sütőbe. Nem kell tovább keleszteni, mert amíg a sütő felmelegszik van ideje.
180 fokra állítsuk a sütőt, és ha elérte a hőfokot onnan körülbelül 30 perc.

Reggelire, vacsorára, vagy akár desszertnek is kitűnő!

Jó étvágyat!


2013. február 17., vasárnap

Kacsamáj Sült Almával


Kaptunk hízott kacsamájat tegnap este Teri néniéktől. Egyből azon gondolkodtam mit is lehetne készíteni belőle, de nem jutottam semmire sajnos. Ma reggel arra ébredtem, hogy a fejemben beszélnek, hogy hogyan készítsem el!!!
Azt mondták, hogy almával nagyon finom lesz ez a máj, hát akkor legyen!
Gyorsan elfutottam, bevásároltam hozzá, és ez sült ki:


Hozzávalók:

0,5 kg hízott kacsamáj
6-8 szelet bacon szalonna
1 ág friss rozmaring
bors
2 db alma
méz
bátrabbaknak fahéj :-)


Elkészítés:

Az almákat vágjuk félbe, a magházat szedjük ki. Tegyük hőálló tálba, csurgassunk rá mézet. A májakat göngyöljük be a baconbe, néhány rozmaring levél kíséretében. Ezeket tegyük egy másik hőálló edénybe. A májakra őröljünk kevés borsot, majd mindkét tálat rakjuk be a sütőbe. Légkeveréses sütést válasszuk, 200 fokon 15-20 perc alatt megsülnek.
Tálaláskor én még megspékeltem egy kis madársalátával :-)

Nagyon jó étvágyat kívánok.

Rusztikus Házi Kenyér


Édesapám nagyon finom kenyeret tud sütni, gép nélkül, sütőben! Ha megyünk, alig várom, hogy ehessek belőle! Finom, friss, meleg, és bőven elég egy szeletet enni belőle, mert nincs felfújva! Olyan, mintha kevesebbet ennék, fogyókúrázom :-)
Szerettem volna kipróbálni, hogy én milyet tudok, ezért nekiláttam, és ez lett belőle:

Hozzávalók:

500 g liszt
1 ek cukor
csipet só
1 cs száraz élesztő
langyos víz (amennyi szükséges)


Elkészítés:

A hozzávalókat egy tálba szórjuk, az élesztőt nem kell felfuttatni, csak szórjuk azt is a tálba!
Kicsit keverjük össze az anyagokat, majd langyos vízzel, folyamatosan hozzáadagolva keverjük össze a tésztát! Amikor összeállt, kezdjük el gyúrni. Jó 10 percet kell gyúrnunk a tésztát. Takarjuk le, és tegyük meleg helyre, hagyjuk kelni 10 percig. Tudom, az nem sok, de ennek a kenyérnek elegendő, majd kiderül miért!
10 perc után gyúrjuk át újra, majd csináljunk a tésztából két kis formás cipót. Tegyünk egy tepsibe sütőpapírt, helyezzük rá a cipókat. Nagyon éles késsel metsszük meg őket, locsoljuk meg picit vízzel, és tegyük a sütőbe.
A sütőt ne melegítsük elő, így amíg felmelegszik, addig is kel a kenyerünk. 180-200 fokon 20 perc alatt megsül.

Jó étvágyat kívánok 

2013. február 6., szerda

Balzsamecetes Csirkemell











Vasárnap újra lehetőségem nyílt tevékenykedni a konyhában. Pár nappal korábban olvastam egy érdekes receptet, ami nagyon felkeltette az ízlelőbimbóim figyelmét :-)
Mivel nem emlékeztem már a receptre, csak a fő összetevőkre, ami a balzsamecet és a csirkemell voltak, ezért elkészítettem a mi szájízünk szerint :-)
Készítettem egy gyors pácot, amiben a csirkemelleket a leves elkészültéig pácoltam. Nézzük mi is kell ehhez a finomsághoz, megint nem vagyok könnyű helyzetben, mert a mennyiségeket megint nem mértem :-( valamint bocsánat, hogy csak most, de eleddig nem jutottam el odáig, hogy ezt meg tudjam osztani Veletek.


Hozzávalók:

1 egész csirkemell filé
5-6 ek balzsamecet
1 narancs leve
2-3 cm gyömbér
fahéj
só, bors
olíva olaj
2-3 ek barna cukor/méz



Elkészítés:


Dobjunk össze egy gyors kis páclevet a csirkecicinek. Egy edénybe tegyük bele a balzsamecetet, facsarjuk bele a narancsot, reszeljük bele a gyömbért, és hintsük meg fahéjjal (bár az egész fahéj frissen reszelve jobb). Keverjük jól össze, majd tegyük bele a csirkemelleket. Letakarva dobjuk a hűtőbe, és hagyjuk pihenni.

Közben készítsünk egy levest, addig jól összeérik a hús. Ha ehhez nincs kedvünk, akkor 10-20 perc is elegendő.
Forrósítsunk fel olíva olajat, majd a húsokat a pácléből kivéve tegyük az olajra és süssük meg. A sült húst tegyük lefedve meleg helyre, én a sütőbe dobtam, mert ott épp készítettem hozzá a zöld-fűszeres krumplit köretnek :-)
A páclevet öntsük a megüresedett edényünkbe, kezdjük el  forralni. Amikor felforrt tegyük bele a barna cukrot/mézet, és sűrítsük. Ha a cukor már teljesen felolvadt, akkor kicsit még forraljuk, majd vegyük le a tűzről. És már készen is vagyunk :-)

Tálaláskor a húsra tegyünk egy keveset a balzsamecet mázból, hihetetlen plusz ízt ad, de tökéletes salátákra, vagy például szendvicsbe is :-D

Köretként zöld-fűszeres krumplit készítettem hozzá, és felturbóztam az egészet egy kis mascarponés sütőtök krémmel.

Jó étvágyat kívánok.

2013. január 29., kedd

Toscan Paradicsom Leves


Szeretem, nem imádom TOSCANA-t! Az egyik kedvencem, és már Tímeának is!
3 évvel ezelőtt elmentünk nyaralni, kettecskén. Rengeteg helyet bejártunk rengeteg mindent kipróbáltunk, és persze rengeteg ételt megkóstoltunk. Ilyenkor mindig a helyi ételeket részesítem előnyben, hiszen azért megyek oda, hogy azt az országot, várost, kultúrát, gasztronómiát megismerjem, tanulmányozzam.
Ezt a levest a szállásunktól nem messze egy kis étteremben ettük, ahol egy idősebb hölgy készítette, régi családi recept alapján. Beleszerettünk, imádtuk, már akkor is! Szerencsére sikerült megszereznem a receptet.
Pénteken épp valami főzős műsor ment a tv-ben, mi más :-D, és valami hasonlót készített egy ismert szakács. Gondoltam, na keressük csak elő, és készítsük el!
Még mindig imádjuk...


Hozzávalók:

250 g koktél paradicsom
3 gerezd fokhagyma
1 nagy csokor FRISS bazsalikom
olíva olaj
só, bors
1 konzerv paradicsom, nem a püré, hanem a darabos :-)
1/4 kg kenyér, szikkadtabb
Mozzarella, tejszín a tálaláshoz


Elkészítés:

A koktélparadicsomokat tűzdeljük meg fokhagyma darabokkal, majd helyezzük egy hőálló tálba, sózzuk, borsozzuk. Szórjuk rá a bazsalikom levelek felét (tépkedve). A sütőt melegítsük elő 200 fokra, és tegyük be a paradicsomokat.
Amíg sül, egy lábosban melegítsünk olajat, dobjuk rá a maradék fokhagymát és bazsalikomot. Pár percig pároljuk, majd öntsük rá a a konzerv paradicsomot. A konzervet ne dobjuk el, hanem engedjük tele vízzel, és ezt is öntsük a paradicsomra. Forraljuk fel, közepes lángon főzzük cca 10-15 percig, ha szükséges fűszerezzünk utána.
A kenyeret tépkedjük kis darabokra, adjuk a leveshez, és főzzük még 10 percig. Eközben a sütőben elkészülnek a paradicsomok, ezeket kivéve öntsük a levesbe! Fontos, hogy a legjobb részek alul vannak, az olajat, a kisült paradicsom levet, a sült fokhagymát se hagyjuk ki, mindent öntsünk bele!!
Keverjük át, ha úgy érezzük adjunk hozzá még egy kis vizet. Még egy rottyanás és már készen is van...


Nagyon jó étvágyat kívánunk!