A következő címkéjű bejegyzések mutatása: édesburgonya. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: édesburgonya. Összes bejegyzés megjelenítése

2014. február 24., hétfő

"C" menü

És íme a győztes menü, melyet a 14 főből a legtöbben kedveltek:
Zeller Krémleves Véres Hurkával
Hozzávalók:
  • 1 db zellergumó, felkockázva (kb 0,5 kg)
  • 2 szál angol zeller 1 centis karikákra vágva
  • 1 fej vöröshagyma, felaprítva
  • 2 gerezd fokhagyma, préselve
  • 75 ml fehérbor (száraz, olyan, amit szívesen meginnánk)
  • 1 l alaplé
  • 60 ml tejszín
  • őrölt szerecsendió
  • bors
  • 50-100 g véres hurka felkarikázva
  • olívaolaj (1-2 ek.)
Elkészítés:
Egy edényben hevítsünk olajat, majd pár percig pirítsuk benne a felkockázott zellert, a vöröshagymát és a fokhagymát. Vigyázzunk, ne barnuljanak meg. Öntsük rá a fehérbort, majd forraljuk addig, míg felére csökken, ekkor jöhet az alaplé (a legjobb a csirke, de zöldséget is használhatnak). Az alapléből hagyjunk egy pohárnyit az angol zellernek. Fűszerezzük ízlés szerint szerecsendióval, forraljuk fel, majd vegyük vissza a lángot, és közepes hőmérsékleten főzzük 10-15 percig, amíg a zeller megpuhul.
Közben egy kis edényben ugyancsak pirítsuk pár percig a karikára vágott angol zellert, majd jöhet rá a maradék alaplé. Főzzük ezt is, amíg a levest. Tegyük félre egy picit, hagyjuk hűlni.
Amíg az angol zeller pihen, addig botmixerrel keverjük simára a megfőzött zellergumót, adjuk hozzá a főzőtejszínt, ízesítsük sóval és borssal, majd alacsony lángon melegítsük újra, amíg elkészítjük a hurkát.
Közben az angol zellert szűrjük le, és tegyük át a levesbe.
Ha a hurka elkészült, vágjuk karikákra, és kevés olajon pirítsuk ropogósra. Nem baj, ha kicsit morzsálódik, szép éke, kiegészítője lesz levesünknek mind ízben, mind látványban. Tálaláskor szórjunk a levesbe angol zellert és hurkát is.
Jó étvágyat
Narancsos Csirke Édesburgonya-spenót-feta salátával 
Hozzávalók:
  • 1 kg csirkemell
  • 2 narancs héja és leve
  • 4 gerezd fokhagyma
  • 120 ml szójaszósz
  • 400 g gabona mix
  • 400 g bébi spenót
  • 2 db édesburgonya
  • 1 marék fenyőmag
  • Szerecsendió
  • Bors
Elkészítés:
Egy tálban keverjük össze a csirke marinádját, a narancs héját, levét a szója szósszal és a fokhagymával. Helyezzük bele a csirkét, fedjük le és tegyük félre. Az édesburgonyát hámozzuk meg, kockázzuk fel, és egy serpenyőben kezdjük el sütni. A gabona mixet tegyük fel főni. Ha ezekkel megvagyunk, akkor a bébi spenótot kevés olajon dinszteljük meg fokhagyma, só, bors és szerecsendió kíséretében. Tartsuk melegen a már elkészített ételeket, amíg kisül a hűs. A csirkét kevés olajon pirítsuk, majd lefedve süssük meg! Egy kevés alaplevet önthetünk alá. Keverjük össze a gabona mixet az édesburgonya kockákkal, a spenóttal, tördeljünk rá fetát, majd helyezzük a tányérra. Erre jöhet a csirke, melyet a kicsit besűrített marináddal meglocsolunk, és egy száraz serpenyőben megpirított fenyőmaggal megszórjuk.
Jó étvágyat. 
Csokis Cupcake forró fűszeres sziruppal

Hozzávalók:
  • 100 g liszt
  • 20 g kakaó
  • 140 g cukor
  • 1,5 tk sütőpor
  • Csipet só
  • 40 g vaj (szobahőmérsékletű)
  • 120 ml tej
  • 1 tojás
  • Kevés vanília aroma
  • 1 marék csoki forgács
  • 1 narancs leve
  • 200 g málna lekvár
  • 3 db csillagánizs
  • 1 rúd fahéj
  • 25 g aszalt áfonya
  • 25 g aszalt meggy
Elkészítés:
Külön-külön keverjük össze a cupcake száraz és nedves összetevőit, majd a szárazra óvatosan csorgassuk a nedveseket, folyamatos keverés mellett. Magas fordulatszámon keverjük jól össze az egész masszát. A muffin formát béleljük ki papírral, majd kanalazzuk bele a masszát, a 2/3-áig. Melegítsük elő a sütőt 170 fokra, és süssük 20-25 percig a sütiket. Közben készítsük el a mázat.
A narancs levét és a lekvárt forraljuk össze, tegyük bele a csillagánizst és a fahéjat. Dobjuk bele az aszalt gyümölcsöket is.
Ha a sütik elkészültek, vegyük ki, hagyjuk kihűlni.
Tálaláskor a cupcake-ek tetejére csorgassunk a szirupból, de legyen benne gyümölcs is J
Jó étvágyat.

2013. július 22., hétfő

Kék sajtos fügével töltött csirkecomb édesburgonya pürével


A legjobb barátomék érkeztek hozzánk...Rég nem találkoztunk, ők sajnos Kecskeméten élnek.
Végre egy újabb alkalom, hogy főzhessek. A nyár, a munka miatt nem igazán van idő,alkalom, kedv...
Mivel friss fügét kaptam az egyik barátunktól (köszi Katalin), ezért arra gondoltam, hogy a füge lesz a fő csapásirány. Az előétel fügés-sonkás rizottó volt, a rizottó receptjét itt találjátok. Az alapot innen le lehet lesni, csak a belevalókat kell lecserélni hagymára, sonkára és fügére :)
A desszert, mivel nyár van, és meleg, fügés házi fagyi! A fagyi receptjét pedig itt találjátok. Itt is csak a gyümölcsöt kell lecserélni, és készíthető!

A főétel.Hát igen, alapjában is lutri volt, hiszen mi van, ha nem szeretik a fügét??? Zoli barátom pedig nagy evő, már ha edzés van, ilyenkor nyáron nem. Tehát hús kellett mindenképpen. De mi?És hogyan?
A csirke mellett, és a comb mellett döntöttem.
Ok, ez megvan, de hogyan házasítsam a fügével?Jött a püré, de nem a sima, hanem édesburgonya, mert nem ismerik annyira, pedig nagyon finom. És akkor úgy döntöttünk, hogy megtöltöm a combokat.

Nézzük, mi sült ki belőle?
Nem volt rossz, de itt is rá kellett döbbenünk, hogy a füge igazán nyersen, gyümölcsként mutatja azt, amit megszoktunk tőle. Teljesen más ízt ad ilyen formában.
De mivel elkészítettem, megosztom veletek a receptet:

Hozzávalók: 4 főre

4 db csirkecomb (felső)
10-15 szem füge
10 dkg gorgonzola sajt
kevés zsemlemorzsa
5 db nagyobb édesburgonya

bors
szerecsendió
főzőtejszín
friss petrezselyem, kakukkfű
5 dkg olvasztott vaj


Elkészítés:

A csirkecombokat besózzuk minden oldalról, majd kicsit pihentetjük a hűtőbe. Közben feltesszük főni az édesburgonyát, úgy ahogy van,megmosás után, héjában. Majd meglátjátok, van egy nagyon jó tulajdonsága az édesburgonyának.
Egy tálba dobjuk a meghámozott fügéket, és villával összetörjük. "Rámorzsoljuk" a gorgonzolát, már amennyire lehet :)
Jól összedolgozzuk őket. Kevés zsemlemorzsát szórunk bele, és újra összekeverjük.
A sütőt bekapcsoljuk, és előmelegítjük 200 fokra.
Jöhetnek a combok. A bőrüket óvatosan elválasztjuk a hústól, nem szedjük le, csak zsebet készítünk, hiszen ide töltjük a fügét. A gorgonzolás fügemasszával megtöltjük a combokat.

Majd szépen elhelyezzük őket a tepsin, melyet először kicsit meglocsolunk olíva olajjal.
Olvasszunk vajat. A friss petrezselymet és kakukkfüvet aprítsuk össze, és keverjük bele az olvasztott vajba.
Majd ezzel a zöldfűszeres vajjal jól kenjük meg a combokat.

Előmelegített sütőben süssük aranybarnára.
Közben a burgonya megpuhul, öntsük le róla a vizet, és engedjünk rá hideget, hogy hűljön kicsit.
És most jön a már említett tulajdonság. Az édesburgonya tetején kicsit nyissuk fel a héját, és alulról egy nyomással ki tudjuk csúsztatni a szép narancssárga húsát. Nem kell küzdenünk a hámozással, nem kell szétégetnünk a kezünket :)

Innentől nagyon egyszerű, mintha krumplipürét készítenénk. Nyomkodjuk össze a burgonyát, ízesítsük sóval, borssal, szerecsendióval, és hogy krémes legyen kevés főzőtejszínt adjunk hozzá. Ha nincs főzőtejszín a vaj is tökéletes.
Amikor megsült a csirke combunk, már csak tálalnunk kell.


Jó étvágyat kívánok!