A következő címkéjű bejegyzések mutatása: füge. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: füge. Összes bejegyzés megjelenítése

2013. július 22., hétfő

Kék sajtos fügével töltött csirkecomb édesburgonya pürével


A legjobb barátomék érkeztek hozzánk...Rég nem találkoztunk, ők sajnos Kecskeméten élnek.
Végre egy újabb alkalom, hogy főzhessek. A nyár, a munka miatt nem igazán van idő,alkalom, kedv...
Mivel friss fügét kaptam az egyik barátunktól (köszi Katalin), ezért arra gondoltam, hogy a füge lesz a fő csapásirány. Az előétel fügés-sonkás rizottó volt, a rizottó receptjét itt találjátok. Az alapot innen le lehet lesni, csak a belevalókat kell lecserélni hagymára, sonkára és fügére :)
A desszert, mivel nyár van, és meleg, fügés házi fagyi! A fagyi receptjét pedig itt találjátok. Itt is csak a gyümölcsöt kell lecserélni, és készíthető!

A főétel.Hát igen, alapjában is lutri volt, hiszen mi van, ha nem szeretik a fügét??? Zoli barátom pedig nagy evő, már ha edzés van, ilyenkor nyáron nem. Tehát hús kellett mindenképpen. De mi?És hogyan?
A csirke mellett, és a comb mellett döntöttem.
Ok, ez megvan, de hogyan házasítsam a fügével?Jött a püré, de nem a sima, hanem édesburgonya, mert nem ismerik annyira, pedig nagyon finom. És akkor úgy döntöttünk, hogy megtöltöm a combokat.

Nézzük, mi sült ki belőle?
Nem volt rossz, de itt is rá kellett döbbenünk, hogy a füge igazán nyersen, gyümölcsként mutatja azt, amit megszoktunk tőle. Teljesen más ízt ad ilyen formában.
De mivel elkészítettem, megosztom veletek a receptet:

Hozzávalók: 4 főre

4 db csirkecomb (felső)
10-15 szem füge
10 dkg gorgonzola sajt
kevés zsemlemorzsa
5 db nagyobb édesburgonya

bors
szerecsendió
főzőtejszín
friss petrezselyem, kakukkfű
5 dkg olvasztott vaj


Elkészítés:

A csirkecombokat besózzuk minden oldalról, majd kicsit pihentetjük a hűtőbe. Közben feltesszük főni az édesburgonyát, úgy ahogy van,megmosás után, héjában. Majd meglátjátok, van egy nagyon jó tulajdonsága az édesburgonyának.
Egy tálba dobjuk a meghámozott fügéket, és villával összetörjük. "Rámorzsoljuk" a gorgonzolát, már amennyire lehet :)
Jól összedolgozzuk őket. Kevés zsemlemorzsát szórunk bele, és újra összekeverjük.
A sütőt bekapcsoljuk, és előmelegítjük 200 fokra.
Jöhetnek a combok. A bőrüket óvatosan elválasztjuk a hústól, nem szedjük le, csak zsebet készítünk, hiszen ide töltjük a fügét. A gorgonzolás fügemasszával megtöltjük a combokat.

Majd szépen elhelyezzük őket a tepsin, melyet először kicsit meglocsolunk olíva olajjal.
Olvasszunk vajat. A friss petrezselymet és kakukkfüvet aprítsuk össze, és keverjük bele az olvasztott vajba.
Majd ezzel a zöldfűszeres vajjal jól kenjük meg a combokat.

Előmelegített sütőben süssük aranybarnára.
Közben a burgonya megpuhul, öntsük le róla a vizet, és engedjünk rá hideget, hogy hűljön kicsit.
És most jön a már említett tulajdonság. Az édesburgonya tetején kicsit nyissuk fel a héját, és alulról egy nyomással ki tudjuk csúsztatni a szép narancssárga húsát. Nem kell küzdenünk a hámozással, nem kell szétégetnünk a kezünket :)

Innentől nagyon egyszerű, mintha krumplipürét készítenénk. Nyomkodjuk össze a burgonyát, ízesítsük sóval, borssal, szerecsendióval, és hogy krémes legyen kevés főzőtejszínt adjunk hozzá. Ha nincs főzőtejszín a vaj is tökéletes.
Amikor megsült a csirke combunk, már csak tálalnunk kell.


Jó étvágyat kívánok!


2013. június 4., kedd

Ricottatorta


Bocsánat csúsztam ezzel...Ne haragudjatok, sok volt a dolog, de most itt a harmadik recept, a desszert.
A könyvben citromos ricottatortaként van feltüntetve, de nekem nem volt otthon kandírozott citromhéjam, viszont volt fügém. Így fügével készítettem el, és isteni lett!
Melegen és hidegen is valami eszméletlenül finom.Hasonló a sajttortához, de a ricotta ad neki valami pluszt. Sokáig gondolkodtam, hogy talán túróval készítem, merthogy a ricotta hasonló ahhoz, de jó, hogy nem túrót vettem.
És fontos, ha van férfi, ne hagyjátok ki, a leírt boros körtét!
A vörösborban sült körte hozzá egy csoda. Ez külön, vagy fagyival is tökéletes, szóval most 2 receptet írok le nektek. A körtén nem változtattam semmit, az teljes egészében a két falánk olaszé!
Először nézzük a körtét:

Hozzávalók:

2 db körte
vörösbor
cukor

Elkészítés:

A körtéket félbe vágjuk, és tűzálló tálba tesszük, héjukkal felfelé. 180 fokos sütőben addig sütjük, míg a héja el nem kezd ráncosodni. Ezután felöntjük vörösborral, hogy ellepje, valamint jól, ízlés szerint, megszórjuk cukorral. Nem tudok mennyiséget adni, mert nem mértem, csak öntöttem mindkettőt. Mivel én a borból egy öntetet,szirupot készítettem, ezért elég sok cukrot adtam hozzá, hogy majd jól besűrűsödjön.Ezután még jó egy órát sütjük. Ha elkészül, a torta mellett tálaljuk, melyet a sziruppal meglocsolunk!
Ne hagyjátok ki, tényleg mennyei! Pedig én nem vagyok oda a vörösborért!

És akkor nézzük a ricottatortát!

Hozzávalók:

400 g leveles tészta (bolti tökélete :-D )
1 citrom héja
250 g ricotta (300 g van a receptben, de ugye egy tégely 250 grammos, szerintem elég)
200 g mascarpone
200 g kandírozott füge és narancshéj (együtt ennyi) A receptben citrom-, és narancshéj szerepelt
120 g cukor
6 tojás

Elkészítés:

A sütőt melegítsük elő 180 fokra előmelegítjük. A tésztát 2-3 mm vastagságúra kinyújtjuk. Ha nem dolgoztatok még ilyen tésztával, azt tanácsolom, hogy csak akkor vegyétek ki a hűtőből, ha azonnal dolgoztok vele, mert keményen könnyebb vele dolgozni. Ha már régebben kivettétek, visszapuhul, és nehéz vele a munka!
A kinyújtott tésztát ráfektetjük a 25 cm (28) átmérőjű,levehető aljú tortaformára, és kibéleljük vele! Túl fog nyúlni minden irányba, de ez a cél!Nedves ruhával takarjuk le, amíg elkészítjük a belevalót!
Készítsük el a tölteléket!
A ricottát, a mascarponét, és a kandírozott fügét és 100 g cukrot összekeverünk. Hozzáadunk 5 db tojássárgáját, és újra összekeverjük. Nem kell semmilyen gép, elég egy villa!Gyönyörű masszát kapunk. A 6 db tojás fehérjét, (igen 6, a maradék 1 sárgája is kell, majd a végén!) felverjük habbá, hozzáadjuk a maradék cukrot és kemény habbá verjük. Ezt óvatosan spatulával beleforgatjuk a ricottás keverékbe! Most jön, hogy reméljük elég nagy tálban kezdtük összekutyulni a hozzávalókat :-)
Ha szépen összekevertük, óvatosan, hogy a habot ne törjük nagyon össze, akkor beleönthetjük a tésztával kibélelt formába.
Én a tetejére raktam a kandírozott narancshéjat, és ráreszeltem a citromhéjat, majd szépen ráhajtottam a kilógó tésztát, és most jött el a maradék 1 tojássárgájának az ideje, szépen megkenjük vele a tetejét.

Kész, mehet az előmelegített sütőbe.
A könyv 30 perc sütést ír, de nekem ez nem jött be, akkor még "félkész" volt:



Szóval, csak a szemünkre hagyatkozzunk! Ha szép aranybarna a tészta, de közepe még enyhén rugalmas, na akkor van készen!
A vörösboros körtével egy ízbomba!

Jó étvágyat