A következő címkéjű bejegyzések mutatása: vaj. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: vaj. Összes bejegyzés megjelenítése
2013. július 9., kedd
A világ Legyegyszerűbb Fánkja
Valamikor, egyszer a tévében láttam, nem az én találmányom, de annyira megtetszett, hogy muszáj volt elkészítenem.
Gyors, egyszerű, minimális anyagszükséglet.
A mennyiségekkel kísérleteztem, mert emlékezetből készítettem, és az otthon lévő nektarint használtam fel, a tv-ben ringlóval készítették!
Hozzávalók (4 főre):
2 dl víz
75 g vaj
100 g liszt
1 csipet só
2 ek barna cukor
3 tojás
olaj a sütéshez
fahéjas porcukor,melybe beleforgatjuk
Elkészítés:
Egy lábosba öntsük a vizet, és tegyük bele a vajat, kezdjük el melegíteni, ha a vaj elolvadt, mehet bele a só, és a liszt. Gyors keverések mellett, képezzünk homogén agyagot, kicsit lehet "pirítani".
Ha kész, vegyük le a tűzről, és hűtsük ki. Muszáj hűteni, mielőtt a tojásokat belerakjuk, mert különben megfőne a tojás fehérje, és azt nem akarjuk.
Amíg hűl, vágjuk apró kockára a gyümölcsünket. Legalább haladunk :)
Ha kihűlt, egyesével üssük bele a tojást. Egy tojás, majd jól keverjük el a tésztában. Jöhet bele a gyümölcs, majd a cukor is, keverjük el! Egy jó masszát kapunk, nem is massza, inkább tészta...
Hagyjuk pihenni, addig egy lábosban hevítsünk olajat. Ha felforrósodott, vegyünk a kezünkbe egy kanalat, mártsuk az olajba, és a tésztából formázzunk kedvünk szerinti adagokat, formákat. Mehet az olajba, süssük minden oldalát aranybarnára.
Amik megsültek, konyhai papírtörlőre rakjuk, hogy a felesleges olajat felszívja, majd melegében beleforgatjuk a fahéjas porcukorba.
Melegen isteni, de komolyan...
Ja, és hidegen is :)
Kívül ropogós, belül puha, gyümölcsös...
Azt gondolom, bárkit el lehet csábítani egy ilyenre...
Jó étvágyat hozzá :)
2013. április 1., hétfő
Süti Nyalóka
Húsvét...
Én úgy gondoltam, hogy idén nem csokit kapnak a csajok, hisz azt hoz a nyuszi eleget, Mamától, Papától stb.
Szóval a külföldön nagy újdonságnak számító süti nyalóka mellett döntöttem. Első ránézésre nagyon egyszerűnek tűnik, ámbár nem olyan egyszerű, mint ahogy az kiderült :-D
Valami egészségest akartam készíteni, de ez nem volt olyan jó választás így elsőre, megnehezítettem a saját dolgom..
Na, de a lényeg, hogy sikerült (van még rajta mit javítanom), és hogy a lányoknak ízlett tetszett.
Leírom, én hogyan készítettem el, és a végén majd írok pár gondolatot, hogy legközelebb hogyan csinálom!
A leírt adagból kb 30 db nyalóka készíthető!
Hozzávalók:
Tésztához:
1 db tojás
50 ml olaj
2-3 ek méz
1 kk vanília aroma vagy 1 cs vaníliás cukor
150 g liszt
1 tk szódabikarbóna
1 tk sütőpor
1 csipet só
1 tk fahéj
150 g reszelt répa
100 g mascarpone
nyalóka pálca (én fa barbecue tűket kaptam)
Dísznek valami cukorka
A csokimázhoz:
50 g vaj
3 ek kakaópor
3 ek porcukor
Elkészítés:
Egy edényben az olajat, a tojást, a mézet és a vanília aromát összemixeljük (géppel).Hozzáadjuk a lisztet, a sütőport, a szódabikarbónát, a csipet sót, és a fahéjat is. Jól összedolgozzuk.
Hagyjuk állni egy kicsit, közben lereszeljük a répát. Én a nagyobb lyukakon reszeltem, így könnyebb és szebb lesz.
A reszelt répát is óvatosan hozzákeverem, de ezt már kanállal, vagy spatulával.
Egy tepsibe sütőpapapírt rakunk, és a masszát szépen beleöntjük!
180 fokra előmelegített sütőben 30-40 perc alatt megsül. Vigyázzunk, ne süssük túl!
Ha kész, vegyük ki, és hűtsük ki teljesen. (És vigyázzunk arra is, hogy a családtagok ne lássák, mert megeszik :-D, hiszen már így is finom, olyan répatorta féleség...)
![]() |
| Megsült |
A legjobb, ha legalább egy délutánt hűl, ha nincs annyi időnk, akkor tegyük hűtőbe! Mindenképpen ki kell hűteni, hogy tudjunk tovább dolgozni vele.
Ha kihűlt teljesen, vegyünk elő egy nagy tálat. Morzsoljuk bele a tésztát, könnyen, a kezünkkel meg tudjuk csinálni. Keverjük össze a mascarpone krémsajttal. Ha szükséges, akkor keverjünk még bele kevés krémsajtot, kézzel gyúrható masszát kell kapnunk.
![]() |
| Morzsolás után |
A masszából kézzel, vagy egyéb eszközzel, kb 1-1,5 cm átmérőjű gömböket készítsünk. Mindegyikbe tegyünk egy pálcát, és rakjuk be a hűtőbe, amíg elkészítjük a csokimázat.
Na és eddig minden nagyon egyszerű és könnyű volt nekem (kivéve, hogy ne egyem meg az eddig elkészülteket), és most jött a fekete leves, amin még rengeteget kell dolgoznom.
Szóval készítettem csokimáznak valót. A vajat felolvasztottam, beleszórtam a porcukrot, jól összekevertem, majd jöhetett a kakaópor...Még ez is jól sikerült, ahogy Teri nénitől láttam...
Na de, mivel a nyalóka alapja répás, mert ugye egészségeset szerettem volna, ezért elég nehéz...
Belemártottam a csoki szószba, szép lett, jó lett, csak nagyon nehéz, és ahogy letettem, hogy száradjon, sajnos lecsúszott a pálcáról :-(
Agyalás, morgolódás, hogy akkor most hogyan is készítsem el...(mindez a feleségemmel, este 10kor...)
Jött a mentő ötlet, vízzel hígítottam a csokit.Na ezzel már ment minden rendben, és a végeredmény is szép lett.
Közben mindegyikre szórtam egy kevés drazsét.
Éjszakára kiraktam a hidegre, hogy a csoki szépen megkössön.
![]() |
| Jobb híján banánba állítottam :-D |
Nos akkor a tapasztalataim:
Bármivel elkészíthető ez a nyalóka, de igyekezni kell könnyű tészta alapot készíteni, ezért a répa nem volt annyira jó választás, ügyesen kellett dolgozni vele.Kakaó, fahéj sokkal jobb szerintem, mert nem nehezíti.
Aztán a máz egy nagyon nagy kérdés számomra, mert sajnos a vízzel hígítás csak fél megoldásnak bizonyult, hiszen így nem keményedett meg teljesen a csoki (persze ez nem baj, csak a csomagolás után, ha melegre vitte az ember nem nézett ki szépen).
Így azt gondolom, hogy a tortabevonó lehet a legjobb megoldás, abból kell nagyon jó, híg mázat készíteni.
Aztán legközelebb biztosan készítek színeseket is, fehér csokimázasat, aztán abba bármilyen ételfestéket csepegtetve színeseket.
A cukor drazsé helyett lehet használni diót, mandula pelyhet, bármit. A masszából pedig bármilyen formát lehet készíteni, ha valakinek van kézügyessége.
Mindenki ahogy szereti, úgy készítse el.
Remélem tudtam jó ötlettel szolgálni, ha valaki gyerkőcöknek szeretne egyedi ajándékkal szolgálni.
2013. március 24., vasárnap
Karfiol Tallér
Egy hete nem eszünk húst.Az okok most mellékesen, a lényeg, hogy hús nélkül ebédet,vacsorát készíteni nekem nehéz, hiszen világéletemben húsevő voltam. De arra mindenesetre nagyon jó, hogy tágul a látóköröm, és próbálkozom más ételekkel, melyeket nagyon jól be tudnék illeszteni húsok mellé, vagy éppen helyette. Tegnap este,meccs után, szokás szerint nagyon éhes voltam, és találtam maradék karfiolt.
A következőket tettem:
Hozzávalók:
1/2 fej karfiol
2 ek vaj
2 ek tejföl
2 ek tej
15 dkg reszelt sajt
só
bors
szerecsendió
5 ek liszt
olíva olaj
Elkészítés:
A karfiolt mossuk meg,szedjük rózsáira, majd tegyük egy mikrózható tálba. A tejfölt és a tejet keverjük simára, majd öntsük a karfiolra, valamint adjuk hozzá a vajat is. Tegyük be a mikróba kb 5 percre.
Ha elkészült, adjuk hozzá a sajtot, és turmixoljuk le az egészet.Nem baj ha egy kicsit darabos marad.Liszttel sűrítsük, ha úgy érzitek, kicsivel több liszt is mehet bele, a lényeg, hogy az állaga krémes legyen, még lecsepegjen a kanálról. Sóval,borssal,szerecsendióval ízesítsük.
Sütőt melegítsük elő 180 fokra. Egy sütőpapírral kibélelt tepsire kanalazzuk a masszát,ki milyen formát, szeretne, én egy kanálnyit oszlattam szét.
Ha kész, locsoljuk meg olíva olajjal, és mehet a sütőbe. 20 perc utána kapcsoljuk át a sütőt grillező funkcióra, és süssük aranybarnára.
Ha nincs grillező funkciónk, akkor egy kevés olíva olajon gyorsan megpiríthatjuk mindkét felét a főzőlapon is.
Mi,ahogy a képeken is látható rukkola salátával tálaltuk.
Jó étvágyat kívánok!
2013. március 12., kedd
Rozmaringos Polenta
Sokáig gondolkodtam, hogy milyen köretet készítsek a mediterrán csirke mellé. Ahogy azt már korábban olvashattátok, a tésztára voksoltam volna, de ugye Norbi glutén érzékeny, így az nem lehetett.
A polenta mellett döntöttem.Ez egy rendkívül gyorsan elkészíthető, jól ízesíthető, variálható köret.
A következőképpen készült, sajnos a mennyiségek nem lesznek pontosak, mert nem tudtam mérni :-(
Hozzávalók:
kukorica dara
4 dl tej
4 dl víz
2 ek vaj
főzőtejszín
só
bors
friss rozmaring
szerecsendió
Elkészítés:
Én két adagban készítettem, így azt is írom le!
Egy edénybe 2-2 dl tejet és vizet forralok. Amikor forr, érzésre kukorica darát szórok bele (mintha tejbe darát készítenék :-D ) Sűrűbbre készítsük, és főzzük 6-8 percig. Közben tegyünk bele egy kevés vajat, tejszínt, sót, borsot és szerecsendiót.Ne ijedjünk meg, ha azt tapasztaljuk, hogy leég, az csak egy réteg, amit úgysem szedünk fel. A massza "puffogva" fő.
Ha elkészült, egy sütőpapírral kibélelt tepsibe terítsük el, úgy 1,5-2 cm vastagságban.
Ismételjük meg még egyszer, és hagyjuk kihűlni.
Tálalás előtt, egy serpenyőbe tegyünk olíva olajat, a rozmaringot aprítsuk fel, kicsit pirítsuk meg, és a polentát tegyük rá, süssük aranybarnára mindkét oldalát.
Tökéletes köretnek bizonyult!
Jó étvágyat
2013. március 11., hétfő
Medvehagymás Vaj
Reggel a piacon megakadt a szemem a friss medvehagymán! Egy öreg néni árulta.Ekkor jutott eszembe, hogy ez tökéletes lenne a bagetthez, amit előételnek szánok!
Hozzávalók:
1 kis köteg medvehagyma
só
bors
100 g vaj
Elkészítés:
Pofon egyszerű, és nagyon gyorsan megvan. A medvehagymát nagyon apróra vágjuk. A szoba-hőmérsékletű vajat összekeverjük az összes hozzávalóval, és már kész is :-)
A hozzávalók természetesen variálhatóak, nekem is már most rengeteg ötletem van!
Próbáljátok ki, dobjátok fel a vajatokat :-)
Címkék:
bors,
medvehagyma,
összekever,
pécs,
só,
vaj
2013. március 6., szerda
Mascarpone Sajttorta Gránátalmával
Nagy kedvenc a sajttorta az emberek körében. Szinte minden étteremben lehet kapni, és vagy ezer féle változatban készítik. Kicsit készülvén a hétvégére, én is sütöttem egyet. Nem egy gyors desszert, de megéri kivárni, az biztos :-)
Hozzávalók:
600 g krémsajt(mascarpone) szoba hőmérsékletű
1 db gránátalma
4 db tojás szoba hőmérsékletű
2 bögre kukorica liszt
2 bögre barna cukor
1 tk vanília aroma
1/2 citrom héja
100 g vaj szoba hőmérsékletű
1 nagy tejföl
Elkészítés:
A sütőt melegítsük elő 180 fokra. Egy tálba tegyük a vajat, és géppel verjük habosra. Adjunk hozzá 1/4 bögre cukrot, és keverjük jól össze, jöhet 1 db tojás, ezzel is keverjük össze jól..Majd a kukorica liszt! Szórjunk a tálba 1 és 1/4-ed bögre lisztet, és ezzel is keverjük jól össze. Felezzük meg a tésztát, az egyik felét rakjuk a hűtőbe!
Egy 26 cm átmérőjű sütiformáról vegyük le az oldalát, az aljára tegyünk sütőpapírt, és az előhagyott tésztát nyújtsuk rá! Süssük 10 percig, majd hagyjuk teljesen kihűlni.
Amíg a tészta sül, vegyünk elő egy nagyobb tálat, és tegyük bele a mascarponét, keverjünk hozzá 1 és 1/4-ed bögre cukrot. Géppel keverhetjük ezt is, amíg folyékony nem lesz. Alacsony fordulaton keverjük hozzá a megmaradt kukorica lisztet, és a megmaradt 3 db tojást és a vanília aromát, egyszerre. Keverjük jól össze. Ha ezzel készen vagyunk, keverjük hozzá a tejföl felét és a citrom héjat, valamint a gránátalma 3/4-edét.
Ha a tészta megsült, vegyük vissza a hőfokot 160-ra, hagyjuk teljesen kihűlni! Tegyük a sütiforma oldalát a helyére. Vegyük elő a hűtőből a másik fél tésztát, és a forma 3/4-éig szépen rakjuk körbe vele az oldalát. Ha ezzel készen vagyunk, akkor az elkészült sajtkrémet öntsük bele.
160 fokon süssük 65 percig, vagy amíg a széle fel nem puffad, és a közepe szépen mozog, ha megrázzuk kicsit.
A maradék tejfölt, cukrot, egy kevés vanília aromát, citrom héjat keverjünk jól össze. Ha elkészült a torta, vegyük ki a sütőből, és kenjük meg ezzel a mázzal. Tipp: a szélére rakjuk, és onnan befelé húzzuk egy spatulával :-)
Tegyük vissza a sütőbe, és süssük még 10 percig!
Ha letelt a 10 perc, akkor kapcsoljuk ki, és kicsit pihentessük még benn.5-6 perc után vegyük ki, és hűtsük 10 percig.
Jó hír, hogy a torta elkészült, rossz hír, hogy nem tudjuk még megkóstolni :-D
10 perc után a forma oldala levehető, de szükséges még cca 4 órát pihentetni, hogy szépen szeletelhető legyen!
Ebből az adagból nagyjából 16 szeletet tudunk vágni, persze függ attól, hogy ki mekkorákat vág :-)
Jó étvágyat kívánok hozzá
2013. január 28., hétfő
Spenótos Farfalle
Pénteken már a körül forgott az agyam, hogy mit készítsek hétvégén. Gondolkodtam, de annyi minden jutott az eszembe, és nem tudtam dönteni. De aztán este sikerült. Csináljunk valami olasz ételt. Tészta van otthon, múltkor vettem spenótot, hogy készítek kis kosárkákat előételnek, de az valami miatt elmaradt, így adott volt, hogy azzal "töltöm" a tésztát.
Tímeával mikor Toscanában voltunk, ott ettünk hasonló finomságot, de most is kicsit továbbgondoltam, jó szokásom szerint :-)
Remélem elkészítitek, megkóstoljátok.
Tegnap szerettem volna már megírni ezt a bejegyzést, de ne haragudjatok, nem volt időm...Végre nem dolgoztam, és kisfiammal (aki 2 hónapos) foglalkoztam rengeteget. Meg is hálálta, rengeteget nevetett .-)
Nézzük, hogyan is készül ez a fantasztikum:
Hozzávalók:
250 g spenót (a legjobb a friss lenne, de az most nincs)
olíva olaj
2-3 gerezd fokhagyma
2 tk vaj
só
bors
szerecsendió
200 g mascarpone
200 ml főző tejszín
sajt (parmezán, de nekünk pont most fogyott el, csak trappista volt itthon)
250 g farfalle tészta / amilyen otthon van/
Elkészítés:
A tésztát főzzük meg enyhén sós vízben, figyeljünk, hogy közepesre főzzük!
Közben egy edénybe locsoljunk olívaolajat, tegyük bele a vajat, és a fokhagymát, amit vágjuk apróra, vagy préselhetjük is. Időközben szerecsendióval szórjuk meg. Amikor a vaj elolvadt tegyük bele a (kiolvadt) spenótot. Pár percig, kevergetés mellett, pirítsuk, míg a spenót meg nem fonnyad, szép sötétzöld színe lesz. Egy kevés tészta lével locsoljuk meg, majd tegyük bele a mascarponét és a tejszínt. Forraljuk össze, sózzuk, borsozzuk ízlés szerint. Mi nagyon szeretjük a szerecsendiót, így én még abból is tettem bele...
Most tudjuk véglegesre fűszerezni, kinek hogy ízlik majd :-)
A tésztát, ahogy mondtam félkeményre főzzük. Vegyünk elő egy hőálló tálat, és kezdjük el rétegezni.
Egy réteg tészta, rá egy adag spenót, megint tészta, megint spenót...Amíg el nem fogy. Spenót legyen a teteje. Erre reszeljünk egy jó adag sajtot, és 200 fokra előmelegített sütőbe téve addig süssük, míg a sajt szépen megpirul.
Az elkészült tésztát kevés tejszínnel meglocsolva tálaljuk!
Jó étvágyat hozzá mindenkinek.
2013. január 5., szombat
Túrós Lepény

Ma is próbálkoztam, és mint kezdő süteménykészítő, csakis valami egyszerűt találunk ki...
Valamikor régen olvastam, hogy mindenféle tésztakészítés nélkül piteféleség készíthető, így kutakodtam, olvasgattam még tegnap este!És tényleg így van, ha réteslisztet használunk, nem kell gyúrnunk! Tökéletes, gondoltam magamban, akkor találjuk ki, hogy mi is lehetne a töltelék.
Én személy szerint imádom a túrót...
Tegnap délutáni bevásárlás közben aztán szedtem le ezt-azt a polcokról, hogy majd ez is jó lesz, meg az is jó lesz még abba a süteménybe (persze Gyönyörű feleségem csak érdekesen nézett, hogy minek pakolok én rumaromát, meg vaníliarudat vagy réteslisztet).
Nézzük, hogyan is tudjuk cca 30 perc alatt elkészíteni ezt a lepényt:
Hozzávalók:
25 dkg rétesliszt
25 dkg cukor
10 dkg vaj
2 cs vaníliás cukor
0,5 cs sütőpor
mazsola (ki hogy szereti, én 20 dkg-ot használtam), bármivel kiváltható, nálunk a következő a vörös áfonya lesz
egy kevés fehér rum
2 db tojás
2 dl tej
50 dkg túró
1 citrom héja
Elkészítés:
Egy tepsit kikenünk a vaj felével, a lisztet a cukrot és a sütőport összekeverjük. A keverék felét beleszórjuk a tepsi aljába. Erre rászórjuk a túrót ( ha van otthon tehetünk rá egy vékony réteg tejfölt is), majd erre elhelyezzük a tegnap előkészített mazsolát. Erre reszeljük rá a citrom héját, jusson mindenhova!
A tetejére egyenletesen rászórjuk a maradék lisztkeveréket, majd az egészet nyakon öntjük a tej és a tojás keverékével (én ebbe raktam egy rúd vaníliát, és szépen habosra felvertem).
Előmelegített sütőben olyan 200 fokon 30 perc alatt megsül!
Érdekes, de nagyon finom!
Jó étvágyat és próbálkozást a töltelékkel :-)
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)



















