A következő címkéjű bejegyzések mutatása: cukkini. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: cukkini. Összes bejegyzés megjelenítése

2014. február 24., hétfő

Cukkinis szelet citromos krémsajttal

A szombatra készített sütemények közül a legkelendőbbeknek igyekszem lejegyzetelni a receptjeit.
Íme az első, a cukkinis szelet, mely megosztó volt, hiszen, ha valakinek mondtuk, hogy cukkini van benne, azonnal tovább is haladt a sütemény felett, ellenben ha valaki csak kérte, és megkóstolta, azonnal "beleszeretett".

Hozzávalók:
  • 500 g liszt
  • 600 g cukor
  • 1 tk só
  • 1,5 tk szódabikarbóna
  • 1 tk sütőpor
  • 2,5 tk fahéj
  • 4 tojás
  • 3 dl olaj
  • 1 tk vanília aroma
  • 2 db közepes cukkini
A mázhoz:
  • 500 g  krémsajt
  • 80 g vaj
  • 1 citrom reszelt héja
  • 1/2 citrom leve
  • csipet só
  • 2 tk vanília aroma
  • 300 g porcukor

Elkészítés:
Egy nagy tálban keverjük össze a szeletünk száraz hozzávalóit, egy másikban pedig a többi hozzávalót. Majd a nedves alapanyagokat öntsük a szárazra, és keverjük jól össze. A cukkinit reszeljük le, és keverjük a masszához. A sütőt melegítsük elő 170 fokra, egy tepsit béleljünk ki sütőpapírral. A masszát óvatosan öntsük a tepsibe. Figyeljünk, mert sütés közben meg fog emelkedni, így mélyebb tepsit válasszunk. Azt is megtehetjük, hogy 2 adagban sütjük ki, és akkor a krémet a közepére is tudunk tenni :)
Süssük 30-35 percig, amíg a tűpróba során a közepén is tisztán jön ki a tű.
Amíg a torta sül, egy edénybe keverjük össze a krém hozzávalóit. A krémsajtot keverjük össze a szoba hőmérsékletű vajjal és a citrom héjával. Majd adjuk hozzá a többit. Addig keverjük, amíg sima, csomómentes nem lesz. Ha készen van, tegyük hűtőbe, hogy picit visszaszilárduljon. Ha sütemény elkészült, vegyük ki, és hagyjuk teljesen kihűlni, csak akkor szabad a krémet rákenni!
Jó étvágyat hozzá!


2013. július 5., péntek

Sprotni Saláta


Nyár van, most már talán végleg...
Ilyenkor én személy szerint jobban szeretem a könnyű salátákat, mint egy pörköltet galuskával.
Egy ilyen vacsorának való könnyű nyári saláta elkészítését írom le!
Ami fontos, hogy ízléseteknek megfelelően változtassatok a hozzávalókon (vagy aszerint mi van otthon).
Nálunk ez volt megtalálható.


Hozzávalók: (2 főre)

1 konzerv sprotni
Rukkola saláta (de lehet sima fejes, madár vagy bármi)
1 db közepes répa
1 fél fej hagyma
1 nagyobb paradicsom
1 kisebb cukkini
Kevés sajt
friss rozmaring
olíva olaj
1/2 citrom leve
1 kk dijoni mustár
só,bors

Elkészítés:

A legegyszerűbb salátát készíteni, ehhez aztán tényleg semmi tudomány nem kell. A hozzávalókat ízlésünk, ügyességünk szerint aprózzuk, majd egy tálba vagy tányérra halmozzuk.
A cukkinit én zöldséghámozóval vékony szeletekre vágtam, a répával is így tettem. A paradicsomot felkarikáztam, a hagymát vékonyan felszeltem. A rukkola pedig készen van, azzal semmi dolgunk azon kívül, hogy szépen megmossuk, és jól megszárítjuk. Fontos, hogy ne legyen víz a salátán, hogy ne hígítsa fel a dresszinget.
Csak egy nagyon gyors dresszinget készítettem, egy kisebb befőttes üvegbe öntöttem olíva olajat, majd mehetett bele a citromlé. FONTOS SZABÁLY a dresszingeknél, amit ha megtanultok, akkor MINDIG tökéletes lesz: ez pedig a 3:1 szabály! 3 rész olaj és 1 rész ecet,citromlé.Ha ehhez kevés sót, borsot (ízlés szerint)  dobunk, már készen is van az alap, ami már fogyasztható is. Én most kevertem bele egy kevés dijoni mustárt is.
Szóval, dijoni mustár bele, lezártam, és jól összekevertem. Az üveg azért jó, mert sokkal jobban összekeverhető, mintha kis tálkában egy villával kevergetnénk.
Kitálaltam szépen, kevés dresszing, sajt a tetejére, és megszórtam friss rozmaringgal. A halak szeretik a rozmaringot :)

Meleg nyári napokon tökéletes vacsora.

Jó étvágyat kívánok.


2013. június 10., hétfő

Töltött Tészta Spárgamártással



A könyv telis-tele jobbnál jobb tészta receptekkel. Komolyan. Én imádom a tésztát, mindazok ellenére, hogy nem annyira fogyókúrás :D
Mivel a spárga azért még itt van a nyakunkon ezt a töltött tésztát választottuk, melyre spárgamártás került.
Konzekvenciám, hogy NEKEM, hangsúlyozom nekem, a paradicsomos töltelék,mely a tésztában van, és a spárgamártás együtt nem annyira működött. Azaz pont az volt a baj, hogy elnyomták egymást. A töltelék a tésztával nagyon finom, a spárgamártás pedig fenomenális...
És mindez megfejelve egy kis rápirított sajttal...


Hozzávalók:

 350 g tölthető csőtészta, én cannellónit használtam

A töltelékhez:
 olíva olaj
1 fej hagyma, finomra vágva
3 szál zeller, durvára vágva
2 sárgarépa, durvára vágva
1 kk friss rozmaring, felaprítva
300 g cukkini, durvára vágva
50 ml fehér bor
350 g paradicsom püré
1 dl víz (a paradicsomos dobozt öblítsük ki)
só, fekete bors

Spárgamártáshoz:
fekete bors
1 gerezd fokhagyma, egészben
500 g spárga, durvára vágva
250 ml zöldségleves alaplé
csipetnyi chilli por (elhagyható)
50 g reszelt sajt
kevés reszelt parmezán


Elkészítés:

A töltelékhez az alapanyagokat felaprítjuk, majd egy lábosban olajat hevítünk.

Beletesszük a zöldségeket a cukkini kivételével, és a rozmaringot, és kb 3-4 percig pároljuk.Felöntjük a borral, és hozzákeverjük a cukkinit is. Hagyjuk elpárologni a bort, hiszen csak az ízre van szükségünk, az alkoholtartalomra nincs.
Ezután hozzáadjuk a paradicsom pürét, a dobozt pedig kiöblítjük kb 1 dl vízzel.Sózzuk, borsozzuk ízlés szerint, lefedve 30 percig főzzük közepes lángon, míg be nem sűrűsödik.

Közben főzzük enyhén sós vízben a tésztát kb 10 percig, még lehessen harapni, nehogy túlfőjön!
A sütőt melegítsük elő 180 fokra. A mártáshoz hevítsünk olíva olajat, dobjuk bele a fokhagymát, és pirítsük pár percig. Majd vegyük ki, és a spárgát dobjuk bele. Jöhet a chilli, ha használunk, kicsit pirítsuk, majd öntsük fel az alaplével.Közepes lángon főzzük 10 percig, majd a tűzről lehúzva botmixerrel pépesítsük. Ha kész,. keverjük hozzá a sajtot (én füstölt sajtot reszeltem bele, isteni lett).

Egy tűzálló tálat kenjünk ki olajjal, az aljára merjünk egy keveset a spárgamártásból, majd jöhetnek a tészták, melyeket a paradicsomos zöldségekkel töltsünk meg. Aprólékos, időigényes, de higgyétek el,  megéri!

A tésztákat rendezzük el szépen állítva, jöhet a maradék mártás, és a tetejére az újabb adag reszelt sajt!
Előmelegített sütőben nagyjából 25-30 perc alatt megsül.

Tálalás előtt pár percig hagyjuk hűlni.



Jó étvágyat!

2013. június 2., vasárnap

Rizottó


A főétel. Az igazság az, hogy Tímea már vagy 2 hete rágja a fülem, hogy csináljak neki. Sosem csináltam még, mint oly sok mindent, és azt gondoltam, hogy a rizottó nehéz falat nekem kezdőnek, hiszen nagyon fontos az állaga...
És jól gondoltam!!!
Szóval, ha valaki rizottó akar készíteni, kösse fel a gatyát,mert nem egyszerű!
Másik, fontos dolog, amit meg akarok jegyezni, hogy a könyvben több rizottó recept van, de én összekutyultam kettőt, mert az egyiket snassznak véltem, a másiknál meg azt gondoltam, hogy egy kis bor és egy kis balzsamecet nem tudja elrontani :-)
Szóval ez egy zöldséges rizottó lett. Cukkini virágot nem kaptam, amit írt a recept, így az kimaradt.
Gondolataim a rizottóval kapcsolatban: már írtam, hogy nem egyszerű, nagyon kell figyelni a megfelelő arányra, hogy mennyi alaplevet adunk hozzá, mert minden rizs más!Fontos, hogy áldozzunk a rizottó rizsre, mert a normál rizsből messze messze nem lehet olyat készíteni, amit szívesen elkészítenénk újra. Fontos, hogy soha ne higgyünk a receptnek azzal kapcsolatban, hogy mennyi alaplevet ír, mindig csináljunk inkább többet, mert ha elfogy, az nagyon nagy baj. Fűszerezzünk bátran, hiszen például a keleti rizottók édesek, ízesek...
Nyugodtan rugaszkodjunk el, dobjunk bele kardamont, fahéjat, egy kevés curryt, vagy ami van otthon.

Hozzávalók:

1,5-2 l alaplé (én csirkét használtam, persze kockából :-D )
1 gerezd fokhagyma, finomra vágva, vagy akár préselve
2 szál zeller
2 közepes sárgarépa
1 fej vöröshagyma
1 db cukkini
240 g rizottó rizs (a SPAR-ban lehet kapni saját márkásat, nekem az bevált)
5-6 ek olíva olaj
80-100 g parmezán/pecorinó/bármilyen kemény sajt
5 db cukkini virág, amit sajnos én nem kaptam

Elkészítés:

Készítsünk 2 l alaplevet (kockából tökéletes, azon pedig megvan, hogy hogyan :-D ).
Amíg az alaplé készül, a zöldségeket aprítsuk, daraboljuk fel. A hagymákat apróra, a répát, zellert, cukkinit kisebb kockákra (háromszögekre, ahogy sikerül), a lényeg, hogy nagyjából egyformák legyenek.

Az alaplé ha elkészül, vegyük közepes lángra, és hagyjuk gyöngyözve forrni, miközben készítjük a rizottót. Egy edénybe, nekem egy magas falú lábas volt a nyerő, tegyünk olíva olajat, erre mehet a zeller, a répa és a hagymák.7-10 perc alatt közepes lángon puhára dinszteljük. Itt jegyezném meg, hogy a recept vajat írt, de én jobb szeretem az olíva olajat.

Szóval, puhára dinszteljük a zöldségeket. Ha megvagyunk, akkor ráöntjük a rizst, fontos, hogy annyi olajjal kezdjünk el dolgozni, hogy itt fontos szerepe van az olajnak, ugyanis a rizsszemeket körbe kell fognia, hogy kicsit meg kell kapnia, nagyjából 2 percig pirítanunk kell a rizst. Majd elkezdjük óvatosan adagolni merőkanállal a forró alaplevet.Egyszerre mindig csak 1 merőkanál alaplevet adunk hozzá, majd addig keverjük amíg a rizs magába nem szívja, majd újabb 1 merőkanál alaplé, újra keverés. Félidőben, ami kb 10 perc beleszórjuk a cukkinit is.Én tettem bele egy rúd fahéjat is. Aztán addig folytatjuk az alaplé+keverést, míg a rizs al dente állagú nem lesz. Vigyázni kell az utolsó adag alaplével, hogy ne áztassa el a rizst. A lényeg, hogy krémes,laza legyen az állaga.

A végén ízlés szerint mehet a só és a bors, valamint egy jó adag a sajtból. Azonnal tálaljuk, kevés olíva olajjal és balzsamecettel meglocsolva, sajttal megszórva.

Jó étvágyat

Sült Cukkinitekercs


Ők lettek az első kiszemeltjeim, már amikor először kinyitottam a könyvet. Nagyon szépek a képen a könyvben, így az előételt gyorsan eldöntöttem.
Ez egy könnyű előétel, mondjuk azóta én már tovább gondoltam, és például szívesen használnám köretként is.
A friss bazsalikom, a szárított paradicsom és a sajt együtt mennyei ízt varázsol az ember szájába.
Fontos észrevételeimet majd a végén írnám le, mert így nem sokat értenétek belőle :-D
Nézzük, miből áll, és hogyan készül ez az étel:

Hozzávalók:

1 db közepes cukkini
100 g sajt ( a receptben gorgonzola van, én kék sajtot vettem.De szerintem bármilyen sajt megteszi, lehet füstölt, vagy natúr is.)
2-3 db szárított paradicsom feldarabolva megfelelő méretben (a recept napon szárított 6 db-ot kér...nem értem minek annyi)
1 csokor bazsalikom levele
4 ek olíva olaj
1 nagy gerezd fokhagyma
fekete bors


Elkészítés:

Egy kis tálkában az olíva olajat, az apróra vágott fokhagymát (lehet fokhagyma nyomón átpréselni is) összekeverjük, fekete borssal megszórjuk, és félretesszük állni. Ez lesz majd a "pác".
A cukkinit megmossuk, és én uborka gyalun hosszú csíkokat vágtam belőle.Ezeket egymás mellé fektetjük, és megsózzuk, és jó fél órára békén hagyjuk, hogy a só megpuhítsa a cukkinit. Itt jegyezném meg, hogy nagyon figyeljünk, nem kell sok só, mert akkor sós lesz a végeredmény...Én sajnos pár darabnál sokat raktam.

A sütőt előmelegítjük 180 fokra. Ha letelt az idő, akkor a nedvességet letörölgetjük, felitatjuk a cukkinikről, és egy kissé kiolajozott tepsibe fektetjük őket.A páccal megkenjük a tetejét, és berakjuk a sütőbe. Nagyjából 15 percet sütjük (kezd aranybarna lenni a széle), akkor megfordítjuk a szeleteket, óvatosan, nehogy elszakadjanak, a másik felét is megkenjük a páccal, és visszarakjuk sülni. Nem kell több 5 percnél és kész is van!
A sajtot, a szárított paradicsomot megfelelő méretűre daraboljuk. Egy bazsalikom levelet leteszünk a cukkini egyik végére, rátesszük a sajtot és arra a paradicsomot, majd szépen feltekerjük.


Majd szépen tányérra helyezzük, meglocsoljuk olíva olajjal, megszórjuk tépett bazsalikommal. És elfogyasztjuk :-)


Lehet több sajtot, több paradicsomot bele tenni, mi így készítettük!
Tökéletes előétel, vagy akár one-bite falat partykra.

Ahogy már írtam, szerintem jó köret is lehet, és ha mondjuk a cukkinit nem sütőben sütjük, hanem grillezzük, akkor még szebb, jobb...De csak ötletelek :-)

Jó étvágyat kívánok hozzájuk!