A következő címkéjű bejegyzések mutatása: menü. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: menü. Összes bejegyzés megjelenítése

2014. február 24., hétfő

"C" menü

És íme a győztes menü, melyet a 14 főből a legtöbben kedveltek:
Zeller Krémleves Véres Hurkával
Hozzávalók:
  • 1 db zellergumó, felkockázva (kb 0,5 kg)
  • 2 szál angol zeller 1 centis karikákra vágva
  • 1 fej vöröshagyma, felaprítva
  • 2 gerezd fokhagyma, préselve
  • 75 ml fehérbor (száraz, olyan, amit szívesen meginnánk)
  • 1 l alaplé
  • 60 ml tejszín
  • őrölt szerecsendió
  • bors
  • 50-100 g véres hurka felkarikázva
  • olívaolaj (1-2 ek.)
Elkészítés:
Egy edényben hevítsünk olajat, majd pár percig pirítsuk benne a felkockázott zellert, a vöröshagymát és a fokhagymát. Vigyázzunk, ne barnuljanak meg. Öntsük rá a fehérbort, majd forraljuk addig, míg felére csökken, ekkor jöhet az alaplé (a legjobb a csirke, de zöldséget is használhatnak). Az alapléből hagyjunk egy pohárnyit az angol zellernek. Fűszerezzük ízlés szerint szerecsendióval, forraljuk fel, majd vegyük vissza a lángot, és közepes hőmérsékleten főzzük 10-15 percig, amíg a zeller megpuhul.
Közben egy kis edényben ugyancsak pirítsuk pár percig a karikára vágott angol zellert, majd jöhet rá a maradék alaplé. Főzzük ezt is, amíg a levest. Tegyük félre egy picit, hagyjuk hűlni.
Amíg az angol zeller pihen, addig botmixerrel keverjük simára a megfőzött zellergumót, adjuk hozzá a főzőtejszínt, ízesítsük sóval és borssal, majd alacsony lángon melegítsük újra, amíg elkészítjük a hurkát.
Közben az angol zellert szűrjük le, és tegyük át a levesbe.
Ha a hurka elkészült, vágjuk karikákra, és kevés olajon pirítsuk ropogósra. Nem baj, ha kicsit morzsálódik, szép éke, kiegészítője lesz levesünknek mind ízben, mind látványban. Tálaláskor szórjunk a levesbe angol zellert és hurkát is.
Jó étvágyat
Narancsos Csirke Édesburgonya-spenót-feta salátával 
Hozzávalók:
  • 1 kg csirkemell
  • 2 narancs héja és leve
  • 4 gerezd fokhagyma
  • 120 ml szójaszósz
  • 400 g gabona mix
  • 400 g bébi spenót
  • 2 db édesburgonya
  • 1 marék fenyőmag
  • Szerecsendió
  • Bors
Elkészítés:
Egy tálban keverjük össze a csirke marinádját, a narancs héját, levét a szója szósszal és a fokhagymával. Helyezzük bele a csirkét, fedjük le és tegyük félre. Az édesburgonyát hámozzuk meg, kockázzuk fel, és egy serpenyőben kezdjük el sütni. A gabona mixet tegyük fel főni. Ha ezekkel megvagyunk, akkor a bébi spenótot kevés olajon dinszteljük meg fokhagyma, só, bors és szerecsendió kíséretében. Tartsuk melegen a már elkészített ételeket, amíg kisül a hűs. A csirkét kevés olajon pirítsuk, majd lefedve süssük meg! Egy kevés alaplevet önthetünk alá. Keverjük össze a gabona mixet az édesburgonya kockákkal, a spenóttal, tördeljünk rá fetát, majd helyezzük a tányérra. Erre jöhet a csirke, melyet a kicsit besűrített marináddal meglocsolunk, és egy száraz serpenyőben megpirított fenyőmaggal megszórjuk.
Jó étvágyat. 
Csokis Cupcake forró fűszeres sziruppal

Hozzávalók:
  • 100 g liszt
  • 20 g kakaó
  • 140 g cukor
  • 1,5 tk sütőpor
  • Csipet só
  • 40 g vaj (szobahőmérsékletű)
  • 120 ml tej
  • 1 tojás
  • Kevés vanília aroma
  • 1 marék csoki forgács
  • 1 narancs leve
  • 200 g málna lekvár
  • 3 db csillagánizs
  • 1 rúd fahéj
  • 25 g aszalt áfonya
  • 25 g aszalt meggy
Elkészítés:
Külön-külön keverjük össze a cupcake száraz és nedves összetevőit, majd a szárazra óvatosan csorgassuk a nedveseket, folyamatos keverés mellett. Magas fordulatszámon keverjük jól össze az egész masszát. A muffin formát béleljük ki papírral, majd kanalazzuk bele a masszát, a 2/3-áig. Melegítsük elő a sütőt 170 fokra, és süssük 20-25 percig a sütiket. Közben készítsük el a mázat.
A narancs levét és a lekvárt forraljuk össze, tegyük bele a csillagánizst és a fahéjat. Dobjuk bele az aszalt gyümölcsöket is.
Ha a sütik elkészültek, vegyük ki, hagyjuk kihűlni.
Tálaláskor a cupcake-ek tetejére csorgassunk a szirupból, de legyen benne gyümölcs is J
Jó étvágyat.

"B" menü

Íme a B menü, melyben ott van, egy elfeledett magyar karácsonyi leves!
Karácsonyi Borleves
Hozzávalók:
  • 650 ml száraz, félszáraz fehérbor (FONTOS, hogy olyan legyen, amit akár meg is innánk!!!)
  • 1 db citrom
  • 1 fahéj
  • 4 db szegfűszeg
  • 6 tojás
  • 150 g cukor
  • 200 ml főzőtejszín
  • 0,5 l tej
  • 4 ek cukor
  • Mazsola
Elkészítés:
Egy edénybe öntsük bele a bort, reszeljük rá a citrom héját, majd csavarjuk bele a levét is. Dobjuk a borba a fahéjat és a szegfűszeget, valamint adjunk hozzá 3 dl vizet is. Forraljuk fel az egészet. Amíg ez forr, egy másik edényben a tojás sárgákat keverjük habosra a cukorral, majd adjuk hozzá a tejszínt. Amikor a bor felforrt, vegyük félre, hagyjuk kicsit hűlni, hogy ne legyen forró. Ha hűlt, vékony sugárban, nagyon óvatosan adagoljuk a sárgája keverékhez, folyamatos kevergetés mellett, majd tegyük vissza a tűzre, és alacsony lángon melegítsük át, de NE forraljuk. Ha átmelegedett, vegyük le a tűzről, és hűtsük ki teljesen. Amíg hűl, elkészítjük a habgaluskákat. A fehérjékből kezdjünk el kemény habot verni. A cukrot apránként, kanalankét adagoljuk, miközben folyamatosan megy a robotgép. És mindeközben kezdjük el forralni a tejet J Ha a tej felforrt, vegyük vissza alatta a lángot. A kemény habból 2 db kanál segítségével formáljunk kis felhőcskéket, és tegyük a tejbe. Óvatosan! Főzzük mindkét oldalát 2-2 percig.Ha elkészül, óvatosan helyezzük tányérra, és tegyük ezt is a hűtőbe a leves mellé.
Hidegen tálaljuk, a habgaluskát helyezzük a levesre, és szórjuk meg mazsolával.
Jó étvágyat
Balzsamos Szűz Sült Zöldségekkel, Kuszkusz ágyon

Hozzávalók:
  • 10 db szűzérme
  • 1 dl balzsamecet
  • 1 dl fehérbor
  • 3 tk kakukkfű
  • 2 tk almaecet
  • 1 ek méz
  • Cayanne bors
  • Bors
  • 1 gerezd fokhagyma
  • 1 cukkíni
  • 2 db répa
  • 2 db kaliforniai paprika
  • Áfonya
  • 1 dl vörös bor
  • 2 ek cukor
  • 1 dl víz
  • 250 g kuszkusz
  • 1 l alaplé
  • 1 ek vaj
  • Kakukkfű ág díszítéshez
Elkészítés:
Egy nagy tálban keverjünk össze a marinádhoz 0,5 dl balzsamecetet, 0,5 dl fehérbort, 1,5 tk kakukkfüvet, az almaecettel, a mézzel a cayenne borssal. Mehet bele kevés só, kevés bors is.  Az érméket helyezzük bele, takarjuk le, és tegyük a hűtőbe 20 percre, majd ha ez letelt, ne felejtsük el kivenni, hogy sütés előtt szobahőmérsékletű legyen!
Amíg az érmék „fürdenek”, készítsük el az áfonya mártás. Egy lábosba tegyük bele az áfonyákat, öntsük rá a vizet, a vörösbort, adjunk hozzá cukrot, kevés kakukkfüvet egy csipet sót, és forraljuk óvatosan. Ha az áfonyák megfőttek, kezdenek „szétpukkadni”, akkor ha szükséges adjunk hozzá még egy kevés cukrot, valamint egy lötty vörösbort, és zárjuk le, tegyük félre.
Jöhet a köret, de ne felejtsük el kivenni a hűtőből az érméket J
A zöldségeket daraboljuk fel, nagyjából azonos méretűre. Készítsünk kevés balzsamecetből, fehérborból, olíva olajból egy kis marinádot a zöldségeknek is. Forgassuk bele őket. Serpenyőt hevítsük, majd mehetnek bele a zöldségek. Süssük őket meg, ha megsültek, öntsünk egy kevés marinádot a serpenyőbe, és forraljuk fel. Közben a forró alaplével öntsük le a kuszkuszt, ízesítsük ízlés szerint, fedjük le, hagyjuk elkészülni. Itt is nagyjából a 2:1 arányt kell tartani, mint a rizsnél.
Gyorsan süssük ki a hús érméket is, majd a tányérba készítsünk ágyat kuszkuszból, helyezzünk rá zöldségeket, és erre fektessük a húst. Locsoljuk meg az egészet az áfonya szósszal.
Jó étvágyat.
Vaníliás Tejberizs Pirított Mákkal

Hozzávalók:
  • 200 g rizs
  • 1 l tej
  • 1 kk só
  • 1 tk vanília aroma
  • 4 ek cukor
  • 2 ek pirított mák
  • 1 ü meggybefőtt
  • 3 ek cukor
  • ½ citrom leve
  • ½ dl rum
Elkészítés:
A tejet feltesszük forrni, beletesszük a rizst, a sót és a vanília aromát. Felforraljuk, majd takarékra vesszük, és folyamatos kevergetés mellett megfőzzük a rizst. Ha megfőtt, belekeverjük a cukrot, majd azonnal folpackkal lezárjuk, és hűtjük. A mákot serpenyőben egy percig pirítjuk, amíg illatos lesz, és a kihűlt rizsbe keverjük. Poharakba szedjük.
A meggybefőtt felét leturmixoljuk, majd lábosba öntjük. Felforraljuk, beletesszük a citrom levét, a cukrot, és főzzük, hogy picit sűrűsödjön. Beleöntjük a rumot, beleszórjuk a maradék meggyet, és néhány percig nagy lángon főzzük. Tálaláskor a tejberizsre kanalazzuk.
Jó étvágyat.

"A" menü

Szeretném megosztani Veletek a kurzuson elkészített menüket, hátha valaki kedvet kap :)
"A" menü
Almás-Fahájas Sütőtök Krémleves
Hozzávalók:
  • 1 db közepes sütőtök, megtisztítva, felkockázva
  • 1 db közepes alma, megpucolva, felkockázva
  • 1 db közepes hagyma, apróra vágva
  • 1 ek cukor vagy méz
  • Bors
  • Fahéj
  • 1 l alaplé
  • 2 dl tej
  • 1 db joghurt
Elkészítés:
A felaprított hagymát kevés olajon megdinszteljük, majd a felkockázott tököt és almát rászórjuk, fűszerezzük fahéjjal, a cukorral és a borssal. Pár percig pirítjuk, majd felöntjük az alaplével. Lefedjük, felforraljuk, majd közepes lángon főzzük, amíg a tök megpuhul (kb 20 perc).
Ha a tök megpuhult, vegyük le a tűzről. A tökből, és az almából egy keveset vegyünk ki, és tegyük félre. A többit egy botmixer segítségével pürésítsük. Tegyük vissza a tűzre, keverjük bele a tejet és a joghurtot, fűszerezzük, amennyiben szükséges, és alacsony lángon, folyamatos kevergetés mellett melegítsük fel. NE FORRALJUK!
Tálaláskor a félretett tökből és almából minden tányérba szedjünk, majd merjük rá a levest, díszítsük apróra vágott metélőhagymával.
Jó étvágyat
Három hagymás rizottó sült keszeggel

Hozzávalók:
  • 1 db közepes vöröshagyma, felaprítva
  • 1 db közepes lila hagyma, felaprítva
  • 2 gerezd fokhagyma, apróra vágva
  • 1,5-2 l alaplé
  • 450 g rizottó rizs
  • Olaj
  • 100 g parmezán sajt
  • Bors
  • 5 db kis keszeg „filé”
  • 1 citrom
  • 5 marék bébi spenót
  • 2 dl fehér bor
  • 150 g vaj
Elkészítés:
A felaprított hagymákat kevés olajon megdinszteljük, majd a rizst rászórjuk. Jól átforgatjuk az olajban. Ha mindenhol szépen csillog az olaj, akkor még picit „Pirítjuk” a rizst, majd felöntjük a borral, melyet felére forralunk! Aztán merőkanalanként hozzáadjuk az alaplevet. Egyszerre mindig csak 1 merőkanál alaplevet adunk hozzá, majd addig keverjük, amíg a rizs magába nem szívja, majd újabb 1 merőkanál alaplé, újra keverés. Aztán addig folytatjuk az alaplé+keverést, míg a rizs al dente állagú nem lesz. Vigyázni kell az utolsó adag alaplével, hogy ne áztassa el a rizst. A lényeg, hogy krémes, laza legyen az állaga. A végén ízlés szerint mehet a só és a bors, valamint egy jó adag a sajtból. A tetejére vajat csipkedünk, óvatosan átforgatjuk. Gyorsan elkészítjük hozzá a halat is, melyet jól beirdalunk, sózunk, borsozunk, és fele vaj fele olajban ropogósra sütünk. Tálaláskor a rizottó tetejére helyezzük a halat, körben egy kevés spenótot és egy gerezd citromot. Az egészet meglocsoljuk olíva olajjal.
Jó étvágyat. 
Mini panettone

Hozzávalók:
  • 2 db tojás + 1 db sárgája
  • 1 tk vanília aroma
  • 500 g liszt
  • 2 tasak szárított élesztő
  • 100 g porcukor
  • 2 dl meleg tej
  • 200 g puha vaj
  • 140 g aszalt gyümölcs
  • 100 g kandírozott citrushéj
  • Hideg tej a kenéshez
  • Mandula, mogyoró, dió forgács
Elkészítés:
A tojásokat a vaníliával felverjük egy tálban, egy másikban keverjük össze a lisztet, az élesztőt, és egy csipet sót. Hozzáadjuk a meleg tejet, és a tojáskeveréket, majd egy fakanállal jól összedolgozzuk. Letakarjuk, és meleg helyen hagyjuk, amíg a duplájára kel. Egy muffin sütőbe helyezzünk papírokat.
A vajat keverjük össze az aszalt gyümölcsökkel és a citrus héjakkal, majd keverjük a tésztába. A tésztát helyezzük a formákba! Takarjuk le, és hagyjuk újra kelni. Közben a sütőt melegítsük elő 190 fokra.
Ha teljesen megkelt a tésztánk, akkor óvatosan kenjük meg tejjel, szórjuk meg a forgáccsal, majd tegyük a sütőbe. Süssük 25-30 percig, amíg aranybarna lesz, és a tűpróbán átmegy.
Tálaláskor kevés porcukorral meghintve tegyük vendégeink elé.
Jó étvágyat.

2013. november 5., kedd

Restaurant Day 2013. november 16.




Már már hagyomány lesz ez a nap, melyen BÁRKI nyithat éttermet, ha van elég bátorsága...
Nekem azt hiszem van, és szeretném is kipróbálni magam. De természetesen ehhez kellenének lelkes emberkék, akik megkóstolnák a menümet :)
A hosszú hétvégén sokat agyaltam, hogy mi legyen az ételsor, és azt hiszem kijelenthetem, hogy sikerült kitalálnom!
Amennyiben lesznek vállalkozó kedvű egyének, akik eltöltenének pár kellemes órát borozgatva, és megkóstolnák az általam készített 4 fogásos menüt, akkor szívesen belevágok!

Nos, az általam elképzelt menü a következő lenne:

Welcome drink: Vörösáfonya-gyömbér & fahéj frissítő

Előétel: Ecetes borjú carpaccio  répával és spenóttal

Leves: Szilvásgombóc leves

Főétel: Sült borda sütőtök felfújttal és zöldségekkel 

Desszert: Joghurthab narancsos birskompóttal

Hozzájárulási költség: 5.900,- Ft/fő

http://www.restaurantday.org/en/find/?id=521b24420cf239319d8a9835


Eme nemes napot csak akkor tudom megszervezni, ha Ti eljöttök. Amennyiben felkeltettem ízlelőbimbóitok érdeklődését, akkor e-mailen várom a jelentkezéseteket, avagy kérdéseteket :)

2013. június 10., hétfő

A Két Falánk Olasz II. rész

Szombat...
Otthon, semmi munka, csak a család, és persze a konyha :)
Mivel megígértem, folytatom. Újra a kezembe kaptam a könyvet, és lapozgattam. De nagyon nehezen választottam, mert vagy tészta, vagy tészta, vagy olyan ételek voltak a lapokon, amikhez nem volt kedvem. Nem akartam sem kagylót, sem rákot, sem halat...
Aztán választottam. Tímea nagyon leves imádó, ezért mindenképpen kellett leves. Na, az nem sok van a könyvben, de azért sikerült kiválasztani egyet: Minestra Maritata, azaz tavaszi zöldségleves sonkával. Már most megjegyzem, ne az itthon ismert zöldséglevest várjátok, és azt is, hogy nem igazán nyerte meg tetszésünket. Hogy miért, azt nem tudnám megfogalmazni, de egy próbát mindenképpen megér, ha valaki be akar kukkantani más nemzet leveseibe.
A főétel tészta lett, de olyan, ami már kinézetében is extra: Paccheri ripieni con salsa d'asparagi, azaz töltött tészta spárgamártással.
Spárga szezon vége felé nekem is sikerült valamit készítenem :-D
Nos, ez a tészta teli találat volt, azonnal feledtette a leves "egyhangúságát"!
A desszert pedig a hétköznap készített fagyi volt :)